Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İLK NÂZİL OLAN AYETLER VE SÛRE

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,563
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Dikkat  19-09-2017, Saat:01:06 AM
Resûlü Ekrem (sallâllahü aleyhi ve sellem) Efendimiz Hîra Mağarası'nda iken kendisine Cebrâil Aleyhisselam geldi ve Kur'ân-ı Kerîm'in ilk âyetlerini (Alâk sûresinin ilk beş âyetini) okudu.

Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) eve döndü. Yüreği oynuyordu. Hazret-i Hatice binti Huveylid'in (radıyallâhü anhâ) yanına girdi: “Beni örtünüz, beni örtünüz” dedi. Örttüler. Nihâyet heyecanı geçti. Hazret-i Hatice'ye olanları anlatarak “Kendimden cidden korktum” buyurdu.

Hz. Hatice de “Hayır, vallâhi Cenâb-ı Allah seni hiçbir vakit perişan etmez. Sen akrabana iyilik eder, külfetlere tahammül edersin, yoğu kazanır, yoksulu kazandırır, müsafire ikram eder, musîbetlere karşı yardım edersin” dedikten sonra alıp amcazâdesi Varaka bin Nevfel'e götürdü.

Varaka cahiliyyede Hıristiyanlığı kabul etmiş ve İbranîce yazmasını bilen pek ihtiyar ve âmâ olmuş bir zat idi. Hz. Hatice (r. anhâ) “Amcazâdem, biraderzâdeni dinle” dedi. Resûlullah (s.a.v.) gördüğünü haber verdi. Varaka:

“Bu o namustur (Cebrâil Aleyhisselam'dır) ki Cenâb-ı Allah, Mûsâ Aleyhisselam'a indirmişti. Ne olurdu, ben genç olaydım ve kavmin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olaydım” dedi. Resûlullah (s.a.v.):

“Acaip. Onlar beni çıkaracaklar mı?” buyurdu. Varaka: “Evet, senin getirdiğin gibi bir şeyi getiren hiç bir adam yoktur ki düşmanlığa maruz olmasın. O gününe yetişirsem her halde sana kuvvetli yardım ederim” dedi. Varaka o günleri görmeden vefat etti.

Daha sonra Resûlü Ekrem'e (sallallâhü aleyhi ve sellem) Fâtiha sûresi nâzil oldu. Tekrar Varaka'ya giderek bunu nakletti. Varaka da: “Müjde müjde! Ben şehâdet ederim ki sen İbn-i Meryem'in müjdelediği zatsın, sen Nebiyyi Mürselsin ve sen cihâda memur olacaksın.” dedi.

(Elmalılı, Hak Dîni, Kur'ân Dili Tefsiri)

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Çevrimdışı
Profesör
*
6,201
mesajlar
151
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
19-09-2017, Saat:12:40 PM
paylaşım için sağol ALLAH razı olsun
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi