Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İlişkiler hakkında bir soru

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : karamazov
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
7
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2021
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
Icon3  24-05-2021, Saat:12:51 AM
Selamlar kardeslerim. Benim merak ettigim bir sey var. Cok detaya girmeyecegim ama bir sure once evlenecegim insandan kazik yedim gülücük Gercekten pisman olduguna inandigim icin de onu affettim. Aslinda benim daha fazla dine yonelmeme vesile oldu bu durum. Sorum ise su, evet affetmek benim secimimdi ama Allah istemese olmazdi diye dusunuyorum ben. Yani Allah istemezse ben agzimla kus tutsam da birlikte olamazdik. Yanlis mi dusunuyorum yoksa bu gercekten her konuda boyle mi?
Forumcu
*
273
konular
252
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-05-2021, Saat:09:59 AM
Çok basit gbi görünen bu konu ile aslında açıklaması çok zor ve geniş bir konuya "kader" konusuna giriyorsunuz ki; kader konusunda çok konuşmayı büyükler doğru bulmaz.

Şu kadar var ki;
Allah Teala (CC) bazen insanları imtihan eder.
Önlerine bir mesele koyar, bakalım kul tercihini nasıl yapacak? Nefsine, öfkesine ve şeytanın vesveselerine mi uyacak, yoksa peygamberlerin ve kitapların öğrettiği Allah emirlerine mi uyaacak?
Siz tercihinizi yaparsınız ama o tercihte muvaffak kılmak veya kılmamak Allah'ın takdirine ve hikmetine kalmıştır.

Sizin tercihiniz yani "af etmek" Allah'ın emirlerine uygun ve Allah da sizi muvaffak eylemiş.

Allah'a emanet.
Yönetici
6,245
konular
5,679
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-05-2021, Saat:01:52 PM
"Allah istemezse" demek olayı biraz karmaşıklaştırıyor.
"Allah izin vermezse" dersek olay daha iyi anlaşılır.
Bu her konuda böyledir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Yeni Üye
*
7
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2021
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-05-2021, Saat:02:05 PM
Cahilliğime verin, evet tam olarak demek istediğim buydu gülücük Cevabınız için teşekkürler
Yeni Üye
*
7
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

May 2021
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
24-05-2021, Saat:02:06 PM
(24-05-2021, Saat:09:59 AM)camici Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Çok basit gbi görünen bu konu ile aslında açıklaması çok zor ve geniş bir konuya "kader" konusuna giriyorsunuz ki; kader konusunda çok konuşmayı büyükler doğru bulmaz.

Şu kadar var ki;
Allah Teala (CC) bazen insanları imtihan eder.
Önlerine bir mesele koyar, bakalım kul tercihini nasıl yapacak? Nefsine, öfkesine ve şeytanın vesveselerine mi uyacak, yoksa peygamberlerin ve kitapların öğrettiği Allah emirlerine mi uyaacak?
Siz tercihinizi yaparsınız ama o tercihte muvaffak kılmak veya kılmamak Allah'ın takdirine ve hikmetine kalmıştır.

Sizin tercihiniz yani "af etmek" Allah'ın emirlerine uygun ve Allah da sizi muvaffak eylemiş.

Allah'a emanet.

Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun sağ olun

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi