Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İlim Talebesi Bir İmâmı Taklîd Etmeli midir?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Ebu Mehmet
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Üye
*
216
mesajlar
86
konular
44
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
04-12-2017, Saat:05:08 PM
Allâme Şeyh İbn 'Useymîn rahimehullah'a soruldu:

Soru: Fazîletli Şeyh ilme yeni başlayan talebeye ne nasîhat edersiniz? Mezhep imâmlarından birisini taklîd mi etmeli yoksa yoksa taklîdden çıkmalı mı?

Cevap: Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Eğer bilmiyorsanız ilim ehlinden sorun." (Enbiyâ Sûresi, 7) Yetişme yolunda olan bu ilim talebesi delîllerden hüküm çıkaramadığında onun için taklîd etmekten başka bir seçenek yoktur. Vefat etmiş eski bir imâmı taklîd etmesi ile yaşayan imâmlardan birisini -âlimlerden bir âlimi- taklîd etmesi arasında bir fark yoktur.

Yaşayan bir imâmı taklîd edip ona sorduğunda en güzel olanda işte budur. Fakat bir görüşün sahîh hadîse muhâlif olduğunu açık seçik gördüğünde sahîh olan bu hadîs-i şerîfi alması vâcib olur.


Kitâbu'l-İlm, (s: 115)

Kaynak: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Peygamber (s.a.v) Cuma günü şöyle hitap ediyordu: 'Sözün en hayırlısı Allah'ın Kitâbı'dır. Rehberliğin en hayırlısı Muhammed (s.a.v.)'in rehberliğidir. (Dînî) işlerin en kötüsü sonradan icat edilenlerdir. Sonradan icat edilen her şey bid'attir, her bid'at bir sapıklıktır. Her sapıklık da ateştedir.' (Müslim)


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi