Forum Gündemi:

Konu Başlığı : İbrahim Karagül ve Moğol Kabirciliğini Bir İslam Geleneği Sanmasındaki Yanılgısı

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : mmt1
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Cezalı Üye
81
mesajlar
17
konular
Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
26-07-2012, Saat:02:20 PM

İbrahim Karagül siyasi yorumlarıyla Müslümanlarca bilinen bir isim. Mali’deki Ensar Cemaatı’nın türbeleri yıktığından yakınıyor ve onları “İslamcı” kültür düşmanları olarak niteliyor.
Benim sayın Karagül’e söyleyeceğim şudur: Aslında “kültür”ü dinin yerine koyan sizsiniz ve şirk ile tevhidi iman ile küfrü birbirine sizler karıştırıyorsunuz.
Bugüne kadar yazılarında İslam’dan ve akideden ve İslam’ın çözümlerinden asla söz etmemiş olan Karagül; velev ki Ensar örgütü siyasi bir hata olarak bunu yapsa da Allah’ın hükümleri ve Rasulullah’ın (salallahu aleyhi ve sellem) Sünneti gereği o Müslümanları kınayabilecek tek bir hüccete sahip değildir.
Karagül Ensar örgütünü “şirk” mahalleri haline gelen yerleri yıkmasını Moğolların yıkım ve barbarlığına benzetiyor. Aslında Moğol geleneğini sürdürmek isteyen türbelere insanların perestij etmesine sebebiyet veren ve onların türbelerde bir çok şirki koşmalarına da vesile olanlardır. Kur’an’ın ve Sünnet’in ilmini ve hükümlerini uygulamayı Moğolluk olarak niteleyen Karagül, aynı zamanda emperyalizme karşı canları pahasına savaşan ve gevezelik etmek yerine iş yapan bu Müslümanları eleştirmesi kabul edilemez bir saldırı ve Allah’ın Rasulü’nün (salallahu aleyhi ve sellem) Sünneti’ni en azından bilmezliktir..
Asıl Moğolluluk; İslam beldelerinde türbe geleneğini yayan ve bunu yaşatan zihniyettir Zaten şirkin birçoğu da buradan gelmektedir. Türkiye’de Din’i festivaller dinine çeviren zevat ve cemaatlerin benliklerinin derininde yatan bu Şamanist Milliyetçilik ve Moğolcu gelenekselciliktir. Ki bu Moğol geleneği, İslam içinde şirki adet ve gelenek göstererek, İslam içinde söz sahibi olmak istiyor.
Karagül ve Moğol geleneğini İslam sananlara Allah’ın Rasulü’nün (salallahu aleyhi ve sellem) şu hadisi üzerinde düşünmelerini tavsiye ederim:
أنعلياقاللأبي الهياج الأسدي أبعثك على ما بعثني به النبي صلى الله عليه وسلم أنلا تدع قبرا مشرفا إلا سويته ولا تمثالا إلا طمسته
“Ali, Ebu’l-Hayyac’a el-Esedî’ye dedi ki:
Seni Allah’ın Nebisi’nin beni görevlendirdiği görevle göndereyim mi? Hiç yüksek bir kabir görmeyesin ki onu düzlememiş olasın ve hiç bir put görmeyesin ki onu tanınmaz hale getirmeyesin.”
(et-Tirmizi:Kitabu’l-Cenaiz,Babu Ma Cae Fî Tesviyeti’l-Kubûr:1049)
Kabirlerin yükseltilmemesi ve üzerine bina yapılmaması Allah’ın Rasulü’nün (salallahu aleyhi ve sellem) emridir. Bütün İslam mezhepleri bunda müttefiktirler. Şia’nın kaynaklarında dahi kabirler ile ilgili sünnetlerden söz edilirken, kabirlerin yükseltilmemesi gerektiğinden söz edilir. Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat mezheplerinin tamamının görüşü budur sonradan ortaya çıkan ihtilaflar, ilk âlimlerin ihtilaflarından değildir.
Bunun için Karagül’e bir dost tavsiyesi; Allah’ın Rasulü’nün (salallahu aleyhi ve sellem) sünneti dururken, kalkıp da insanları Din ve akideyle ilgili hususlarda kendi zannınızca aydınlatmaya kalkışmayın ve bu vesileyle de kanlarını bu ümmetin kurtuluşu için verenlere dil uzatmayın. İslam beldelerinde kabirlerin üzerine türbe yapma geleneği bir şirk geleneği ve Moğollardan kalma bir adettir Müslümanlardan önceki kâfir ve müşrik toplukluların kabirler ve türbelere verdikleri önemi herhalde İslam’ın Sünneti ve geleneği sanıyorsunuz.
"وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا
“Allah’ın Rasulü size neyi getirmişse onu alınız ve neyin de işlememenizi ondan da kaçının!”
(Haşr:7)
Siz Allah’ın Rasulü’nden (salallahu aleyhi ve sellem) daha mı iyi bu dini ve Müslümanların akidelerinin ıslahı için gerekeni biliyorsunuz?
Siyasi yorumlarınıza çoğu kez katılanlardan birisiyim; ama bu konuda konuşmaya gelince bunda söz söylemek en son İbrahim Karagüle düşer. Sizleri eleştirmek istemezdim, fakat her şeyin bir haddinin olduğunu hepimiz bilmeliyiz.
Karagül böylece dünya sistemi eleştirdiği ve bunun için mesai sarfettiği kadar; İslamî hareketlerin karakteri ve nasıl bir fıkıhla hareket ettiklerini araştırmaması, bununla ilgili fıkhı bilmediğini de ortaya koymuştur.
Cihad fıkhından haberi olmayanların Cihad ve ehli hakkında söz söylemesi sakıncalıdır ve Müslümanların düşmanlarının işlerine yarar. BM ve Unesco’nun İslami dedikleri bazı eserlere gösterdiği ilgi acaba neyle ilintilidir? Onlar bizden daha mı iyi Allah’ın dinini ve Müslümanların dinleri ile ilgili maslahatı bilmiş oluyorlar?
Karagüle göre, Ensar Cemaatı Moğolların yaptığı gibi bir yıkımı yapmakta ve İslam kötülük etmektedir. İslam’a gerçek kötülüğü yapanlar; türbeciler ve bundan rant sağlayanlardır. İşte bu vesileyle de saltanat diniyle Muhammedin’in dini arasındaki savaş hala devam etmektedir. Ensar Cemaatı ve onlar gibi düşünenler şirke ve küfre götüren vesileleri yok etmekle kendilerini yükümlü görüyorlar.
Peki Unesco’ya ne oluyormuş da türbelerimizi korumuş oluyor? Bu Unesco aynı zamanda İsrail’i de koruyor. Buna ne diyeceğiz?
Şimdi Türkiye’de devlet ricali dahi Celaluddin Rumi’nin öldüğü günü bir düğün gecesi gibi kutluyorlar. Bir kezinde Kur’an okuyan hafız; Bakara suresinin son ayetindeki (286)أنت مولانا ibaresinin olduğu ayeti sırf `Mevlana` diye adlandırılan Celaluddin’ Rumi’ye atıfta bulunmak için okudu. İnsanın inanası gelmiyor.
Kur’an’daki ayette Allah’a “Mevlana” deniyor. Koca görkemli toplantıda “Mevlana” kelimesi geçen ayeti sayın hafızın niçin okuduğuna dair koca Türkiye’den bir âlimin sesi çıkmadı, neden? Nedeni belli.. Moğol geleneğini İslamî gelenek sanma cehaleti ve gafleti.
İşte türbeleri ve içinde yatanları kutsama geleneği buna sebep olmaktadır. Halis tevhid ehli bu şirklerin hiç birisini tasvip edemez.
Karagül bu durumda neyi savunuyor İslam fıkhını mı, İslam akidesini mi, İslam’da mübah olan bir meseleyi mi?
06.07.2012 Cuma, 14:10Mehmet Emin Akın
General
*
4,320
mesajlar
329
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
26-07-2012, Saat:02:24 PM
Mehmet Emin hocanın önemli bir yazısı,paylaşılması iyi olmuş burda da cezakallahu hayran.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi