You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Huriler neden varlar?

Huriler neden varlar?

Acemi Üye
Huriler neden varlar?
Cennetteki huriler kafama cok takılıyor. Huriler neden varlar ve kaç taneler? Hadislerin birinde 2, birinde 72, birinde 12.500 diyor peygamber. Direkt kurandan bakarak sayı çıkaramıyoruz, hadislerde sayı değişiyor. Ben bu hurilerin verilme sebebini merak ediyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
RE: Huriler neden varlar?
Merhaba.

Ahireti dünya ile kıyaslayamazsınız. Ahiret alemi bu alemden çok farklıdır. Ahiret ile ilgili hadis ve ayetler bizim anlayabileceğimiz şekilde açıklanarak bize iletilmiş ancak bu da yeterli değil. Çünkü çok farklı bir alemden bahsediliyor. İnsanlar bilmediği şeylerden haber alınca bildiği şeyler ile kıyaslayarak sonuca ulaşmaya çalışır. Bu yüzden ahiret ile ilgili hep örneklemeler, kıyaslamalar yapılarak açıklanmaya çalışılır.

Anne karnındaki bir çocuğa Instagram, Facebook yada deniz manzaralı bir evi anlatmaya çalışsanız nasıl anlatırsınız? Asla net bir şekilde anlatamazsınız.

Ahiret ile ilgili şeyleri yorumlarken bu mantık ile yorumlarsanız net anlayamayacağınızı bilip örneklemeler üzerinden belki sadece bir fikir edinebileceğinizi görerek işin içinden çıkabilirsiniz.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Acemi Üye
RE: Huriler neden varlar?
Huriler nurdan yaratılmıştır. Cennette derecesi en düşük kimseye bile 70 tane huri verilecektir. Dünya kadınları, hurilerden çok daha güzel olacaktır.. Kişinin derecesine ve ibadetine göre kişinin alacağı huri sayısı da değişir..

Kişinin cennette alacağı huri sayısı, Peygamber Efendimize s.a.v getirdiği salavat miktarınca olacaktır.. 

"Kıyamet günü bana en yakın olanınız bana en çok salavat getireninizdir." Hadisi Şerif

Yani kişi getirdiği salavat miktarına göre cennetteki derecesi artıyor, derecesi arttıkça da alacağı huri sayısı artıyor.

Bir başka husus ise, kişi yerinden ayrılmadan cennette istediği başka yerde de olabilecektir. Bir evliyanın yerinden ayrılmadan bir çok yerde olabilmesi gibi.. Bu şu demek oluyor..  Bir kişi aynı anda eşi ile birlikteyken, bir yandan da başka bir hurinin yanında olabilir. Yani kadınların, hurileri kıskanmaları çok gereksiz bir kıskanmadır. Kadınlar sürekli eşleri ile beraber olacaklardır ve bir erkeğin dünyadaki eşinden alacağı zevk, 70 huriden alacağı zevke bedel olacaktır.

Neden sorusuna gelirsek, çünkü Allah erkekleri öyle yaratmış da ondan.. Kadınlar tek bir erkekle yetinebilirken, erkekler de bu durum farklıdır.
Acemi Üye
RE: Huriler neden varlar?
Erkekler Allah'ın Celal sıfatının, kadınlar ise Cemal sıfatının mazharıdır.. Kadınlar cemal sıfatının mazharı olduğu için güzellik onların doğasında vardır. Erkekler (Celal sıfatında olduğu için), Cemal sıfatında olan birini gördüğü zaman ona istemsizce bir ilgi duyar. Çünkü herkes kendisinde olmayan veya kendisinde eksik olan şeyi arzular.

Allah, erkekleri böyle yaratmıştır ve cennette ise huriler bu yüzden vardır.. Gerçek mükafat ise Allah'ın cemaline bakmaktır..
هل أنا حقاً أنا ؟
RE: Huriler neden varlar?
Sıfatları olan bir tanrıya inanmanın felsefi temelinde kıyas mefhumunu itikat alanına taşımak yatar oysaki mahluk ile hâlık arasında kıyas yaparak sonuca ulaşmak kişiyi antropomorfik bir tanrı anlayışına taşır teşbih sadece biçimde olmaz aynı zamanda vasıf ile iştirak neticesinde hissi benzerlikler iddiası ihdas edilmiş olur nasihat babından söylüyorum Allah subhanehu ve teala tüm nitelemelerden beridir en güzel isimler onundur
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Huriler neden varlar?
Herkes kendi ilminde olan şey kadarını bilebilir.. Kişi, her bilen üzerinde bir bilenin olduğunu inkar etmedikçe kendi bildikleriyle amel etmesinin bir mahsuru yoktur. Ama kişi ne zaman ki kendi bildiklerinin üzerinde bir bilgiyi kabul etmeyecek olursa, o zaman bu ilim onun öğrendiği son nokta olur. Yani ötesine geçemez..

Tevrat, Tenzih üzerine inmiştir.. İncil ise Teşbih.. Kuran ise hem tenzih hem de teşbih üzerine.. Bir kimse sadece tenzihi benimserse o kimse Hz. Musa zamanında inen kitaba iman etmiş kimse gibi ölür.. Aynı şekilde sadece teşbih edip tenzih etmezse, o zaman da Hz. İsa zamanında inen kitaba iman etmiş kimse gibi ölür.. Bizler Ümmeti Muhammed'deniz.. Her iki hakikate de sahibiz.. Tenzih ederken teşbih, teşbih ederken de tenzih ederiz..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.