You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hadislerle ''Tırnak Kesme Adabı''

هل أنا حقاً أنا ؟
Tırnak Kesmenin Önemi

Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurdu:

“Etek traşı olmayan, tırnaklarını kesmeyen ve bıyıklarını kısaltmayan bizden değildir.” (Ahmed b. Hanbel, 5/410)

“Nasıl oluyor da, sizden biriniz gök haberlerinden soruyor? Halbuki o, tırnaklarını kuşların tırnakları gibi uzun bırakıyor, kesmiyor da, tırnaklarında cenabetlik, kir ve pislik toplanıyor, birikiyor!” (Ahmed b. Hanbel, 5/417)

Tırnak Kesmenin Yasak olduğu bir zaman var mıdır?

Tırnak kesmek sadece Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir.

Halk Arasında “Geceleri tırnaklar kesilmez” sözünün hiçbir dayanağı yoktur.

Manidar bir alıntı:

Harun Reşid, İmam Ebu Yusuf’a:

- Gece tırnak kesilip kesilmeyeceğini sormuş.
- Kesilir, cevabı alınca delilinin ne olduğunu öğrenmek istemiş Ebu Yusuf:
- Hayırlı işler geciktirilmez, buyurmuştur. (Alemgir, el-Feteva’l-Hindiyye, 5/358)

Tırnak Nasıl Kesilir?

[Resim: images?q=tbn:ANd9GcTc4zl-RzJYgKsn8kDPPSu...DhrtBtL2NA]

Önce ellerinkini, sonra ayaklarınkini kesmek, ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırıldığında parmakların oluşturduğu daireyi sağa doğru giderek tamamlamak, sonra sağ ayağın küçük parmağından başlayıp sol ayağın küçük parmağında bitirmek müstehap görülmüştür. (Hattâb es-Sübkî, el-Menhel I/189) Gazalî'nin söyledigi budur.

Not:Kaynaklarım evde olduğu için (yanımda olmadığı için) Peygamber sav'in nasıl kestiğine dair sahih bir hadis bulamadım. Bu konuda aklımda kalan Rasulullah sav yahudilere muhalafet etmek için kesim sırasını değiştirmektedir.

Zayıf kaynaklardan esinlenerek Peygamberin kesim resmi oluşturulmuş şöyle:

[Resim: sunnete_uygun_tirnak_kesimi.jpg]

Kesilen tırnakları ne Yapmalıyız?

Kesilen tırnakları yakabilir, toprağa gömebilir yahut çöpe atabiliriz.

Tırnak kesmenin Faziletine dair çok Zayıf bir rivayet:

Peygamber sav'den rivayet edilir:

“Her kim cuma günü tırnaklarını keserse, bir dahaki cumaya kadar bütün kötülüklerden korunur.”(Deylemî, Firdevs, 3/594.)

Bana dua etmeyi unutmayın!!!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumun Uykucu Ninesi
RE: Hadislerle ''Tırnak Kesme Adabı''
Allah razı olsun abi.
gece tırnak kesilmez diye günah olduğundan değil de
gece net göremeyip kanatmamak vede temizlik bakımından önerilmemiş diye biliyorum.
[Resim: sems-i-tebrizi-sozleri-ii.jpg]

"Kalk, silkelen, kendine gel. Umutsuzluğa sarılma.
Umutsuzluk şeytandan, ümit etmek ise Allah'tandır."
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Allah razı olsun hocam..
Rabbim sizi Haktan hakikatten ayırmasın, cennetle, cemaliyle müşerref eylesin! Amin...
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
Allah razı olsun inş.. gülücük
BANA AYIPLARIMI, KUSURLARIMI SÖYLEYEN KİMSE ALLAH-Ü TEALANİN MERHAMETİNE KAVUŞSUN. (hz. ÖMER)

Gezdim yemeni sami ettim ilim talep meger ilim birsey degilmis illa edep illa edep.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
cezakallahu hayr. bu konudaki zayıf hadisleri kaynak isnad sıhhat gibi dertlere girmeden naklederek tırnağını bu hadislerdeki usule göre kesmeyenin mekruh işlediğini dayatıp insanları huzursuzluğa sokan ilmihal sahiplerinin vebali büyük gözüküyor, tabi iyi niyetle zayıf hadisi sahih zannederek buna binaen fetva vermek başka bir şey.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Allah razi olsun
"Ey Sevgili!..
Bir geceliğine değiş tokuş etseydik yüreğimizi,
Taşıyabilir miydin acaba bendeki seni!..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.