Forum Gündemi:

Konu Başlığı : hac ibadeti

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 12 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
24-05-2021, Saat:04:54 PM
merhabalar,

hac ibadetini (tur aracılığıyla değil de) yalnız olarak gidip gerçekleştirmiş arkadaslar varsa tecrübelerini paylaşabilirler mi?
açıkçası bu yaz gitmeyi ümid ediyorum (bazı sorumlu olduğum sınavlar var yani,onlar engel olmazsa.)

(iyi/orta derece) ingilizce biliyorum ve çok az (çat pat diyebilirsiniz gülücük ) arapça biliyorum.
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
24-05-2021, Saat:07:41 PM
güncelleme:
hımm benim suudi arabistanlı bir arkadasım var da o bana (kendi düşüncesine göre) , hac ibadetinin bir tur/acente aracılığıyla yapılmasının zorunlu olduğunu bildirdi.
yani arapça da şöyle bir sözcük var dedi ve bence bununla olması zorunlu diye de ekledi."حملة "

umre de öyle bir zorunluluk yokmuş ama hac da bence böyle dedi. ama kendi düşüncesini aktarmış olduğu için eğer hac ibadetini yalnız başına gitmiş ve yerine getirmiş olanlar varsa buraya yazarlarsa ben çok sevinirim ..
Çevrimdışı
Forumcu
*
494
mesajlar
203
konular
237
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
25-05-2021, Saat:04:27 PM
aleyküm selam. henüz nasip olmadı ve inşallah olur.
akrabalarımdan zamanında kasap vb. ünvanları ile giden olmuştu ama sonuçta orada bir kafileye katıldılar. nihayetinde kafile iyi oluyor. birilerine göz-kulak olmak ve size olunması.
sonuçta Allah etmesin suud'un yanlış yönetimi yüzünden izdihamlar filan olmuştu birkaç kere. o tür durumlarda özellikle - Allah etmesin- başkaları ile ilgilenebilirsiniz, onlar da sizinle.
şimdi de malum pandemi filan var diye birilerine göz kulak olmak, arada bir hal hatırlarını sormak fena olmaz ama tabii siz bilirsiniz.
önemli olan Hacc'ın ruhunu yaşamaktır. yapılacak amelleri ve sırasını biliyorsanız güzel. ancak sonuçta kafileler de toplu dualar vb. daha güzel maneviyat olabilir.
Ayrıca Ali Şeriati'nin Hacc kitabını okuyabilir, kendi mezhebinize göre amelleri uygularken, o kitaptaki manaları düşünebilirsiniz. Her amelin felsefesini-ruhunu güzel anlatıyordu.
Allah amellerinizi ve haccınızı şimdiden kabul etsin ve dua edin bize de nasip olsun.
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
25-05-2021, Saat:06:48 PM
merhaba @kodoo , ben çok gencim galiba (yaş 32) ama bence bu bakımdan ergen olduktan sonra veya ergenlikten sonra herhangi bir yaşta gidilmesinde kendi açımdan (diğer şartlar da sağlanıyorsa) bir sakınca görmüyorum.
eğer resmi açıdan bir problem yoksa hiçbir kafileye, gruba ,vs tabii olmadan gitmeyi çok istiyorum , zaten Allah izin verirse ben umreye çok def gidip geliyor olacağım.

her şeye hakim olamıyorum tabi , fen bilimleri ile ilgileniyorum boş vakitlerimde , vakit buldukça da yabancı dil ve dini ilimlerimi geliştirmeye çalışıyorum.
ama dediğim gibi tek başına öğrenebilen (kendi kendinin öğretmeni olan) biri olsam da herşeye hakim olamıyorum ve bunun normal olduğunu düşünüyorum ,,

o sebepten zaman zaman " ya bu basit/temel şeyi de sormayıverin " gibi düşünenler olabilir ,anlayış rica ediyorum.

(Aktardığınız bilgiler ve değerli görüşleriniz için çok teşekkürler)

selamlar...
Çevrimdışı
Forumcu
*
494
mesajlar
203
konular
237
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#5
25-05-2021, Saat:10:27 PM
Maşallah. Bildiğiniz üzere Hacc akil-baliğ olan herkese farz. Dolayısı ile genç diye bir terim yok. Eğer maksadınız yaşlılara öncelik verilmesi ise; bu maalesef Suud'un yanlış yönteminden kaynaklanıyor. Suud KONTROL edemeyeceği bir kalabalığı almak istemiyor. Siz dünyaya gelmeden iki yıl evvel (1987'de); Filistin, Lübnan, İranlı çoğunluklu olmak üzere Hacılar; "Beraetün mine'l müşrikin" rüknünü yerine getirmek istedi. Biliyorsunuz bu Haccın olmazsa olmaz rükünlerindendir, sünnetlerindendir. Ve Peygamber Efendimiz, Hacc lideri olarak Hz Ali'yi göndermiş ve "Mü'minlerin müşriklerden beri-uzak olduğuna dair ültimatom olan ve bu yüzden Besmelesiz olan Tevbe süresini okutmuştur". Dolayısı ile Hacc'da müslümanların, kafirlerin elebaşı-azılıları olan müşriklerden uzak olduklarını bildirmeleri Hacc-ı Ekber'in şartlarındandır. 1987 yılında İsrail Filistine saldırınca, (silahsız-bıçaksız-ihramlı) Hacılar Filistin için yürüyüş yapmıştı. İngiliz uşağı Suudiler bundan rahatsız oldu ve Kâbe'ye hem kendi askerleri hem de kafir İngiliz askerlerini sokarak 402 hacıyı şehit etmişlerdi. Dolayısı ile Suud'un hep korkusu var. Trump'ın da dediği gibi "İki hafta Suudilere Amerika desteği olmasa Yemenliler Suud'u devireceklerdir". Bu yüzden hain Suudiler bazen Filistinlilere, bazen Yemenlilere, bazen Libyalılara Haccı yasaklıyor (Bakara Suresi, 114 de bu çirkinlikleri tarif edilmiştir). O da yetmiyor; Hacıları yaşlılardan seçiyorlar (çünkü gençler kendilerine itiraz edebilir, karşı koyabilir). O da yetmiyor; kendi vatandaşlarına daha çok izin veriyorlar ki Hacc'da sayıları Dünyanın Gerçek Müslümanlarının sayılarından fazla olsun.. O da yetmiyor, İmam Rıza döneminde (750-820 yılları arası) Hacc'da bir senede 4 milyon Müslümanın buluştuğu rivayet edilirken, bunlar 2 milyon alıyor (hele şimdi pandemi bahanesi ile daha az alınacak). Irak'ta Kerbela'da 20 milyon kişi Erbain Yürüyüşüne katılabiliyor ve izdiham olmuyor, kimse ölmüyorsa ama 2 milyonla kısıtladıkları Hacc'da vinç düşürüp Hacıları katlediyorlarsa düşünmek lazım. Kâbenin etrafına gökdelenler dikiyorlar ki, Haccın kapasitesi düşsün.. Tüm bunlar planlı.. Özetle; çoğunlukla yaşlıların Hacca gitmesi ve onların da birçoğuna Hacc nasip olmadan vefat etmeleri gibi şeyler; gençlerin gitmek istemesinden kaynaklanmıyor. Suud'un Hacılara hizmet değil, kontrol etmek istemesinden kaynaklı bunlar.. O yüzden birilerine engel oluyor muyum, haklarını alıyor muyum diye düşünmeyin. Ayrıca kimsenin yarını belli değil. Yaşlıların ömrü bizimkinden fazla olabilir.

Tekrar Allah kabul etsin.. Gençken Hacca gitmek güzel.. Ayrıca hem dini hem fenni ilimlerle beslenmeniz, kendinizi geliştirmeniz de muhteşem..

Bahsettiğim kitabı şuradan pdf olarak indirebilirsiniz: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


Diğer sorunlarınızı inşallah admin ve diğer kardeşler cevaplarlar.

Soru sormanızda sıkıntı yok.. Bazen insan bildiğini bile yine sormalı.. Çünkü tekrar kalbe kazar meseleleri..

Allah razı olsun.
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#6
25-05-2021, Saat:11:47 PM
merhaba yeniden,
çok içtenlikle teşekkür ederim güzel yorumlar ve anlatmış olduğunuz vakıalar için.
sanki anlattığınız bir vakıanın bir benzerinin tekrarlandığını hatırlıyorum.(2010 lu yıllarda)
neyse, Allah size de doğru yolu göstersin inşallah madem.
dediğiniz gibi kendim çok genç olduğumu düşünmüyordum (gencim ama ..çok değil bence)
ama annem sanki istemiyor bu arada , bu niyetimi iptal ettim bu yıl için..çünkü suudi yönetimi sanıyorum geleceklere covid aşısı nı zorunlu kılmış.
bu nedenden başvurmayı düşünmüyorum.

ama annem gençken gitme demiş olsa da ben sizin dediğinize çok hak verdim. evet hem yaşlılar gençlerden fazla yaşayabilir hem de yarının bile garantisi yok diyorum.
fırsatını bulmuşken gitmek istiyordum. belki umre nasip olur. Ama şuan da umre olmuyor zaten.

şükürler olsun Allah'a bana vermiş olduğu nimetlere.
güzel mesajınız için tekrar teşekkür ederim.
Çevrimdışı
Yönetici
*******
4,984
mesajlar
614
konular
5,070
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#7
26-05-2021, Saat:04:33 PM
Şimdiden yazılın bence ben 8-9 yıldan önce kurası çıkan duymadım, birey olarak giden de duymadım.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#8
26-05-2021, Saat:06:05 PM
bu yıl olmaz bence artık , çünkü buradaki televizyonlardan biz suudi yönetiminin gelecek olanlardan aşı olunmasını zorunlu tutacağını öğrendik.
ben ise aşı olmak istemiyorum..(covid)
birde biraz garip bir soru var: gidip geldikten sonra herşey aynı devam etmek istemiyorum , biraz olsun daha dikkatli olmalı ve bazı şeylerden sanki sıyrılmalıyım...
mesela bilgisayar akıllı telefon kullanmak ne kadar doğru olacak.. bilemiyorum ..
mümkün olursa ben umre denemeyi düşünüyorum ve yalnız gitmeyi planlıyorum. Suudi Arkadas önerilerini sanki süslü bir çay mhabbetinin yanına ısmarlanan kek ikram eder gibi anlatmış

demiş ki (mealen): bir otelde rezervasyon yaptırıp havalimanından taxi ile hotele gitmek kolay iş ..demiş hahaha gülücük gülücük
(ama ben böyle çevirdim : bir otelde rezervasyon yaptıktan sonra havalimanından bir taxi ile otele gidiver gülücük )
Çevrimdışı
Forumcu
*
416
mesajlar
32
konular
108
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#9
26-05-2021, Saat:06:09 PM
(26-05-2021, Saat:04:33 PM)afitap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Şimdiden yazılın bence ben 8-9 yıldan önce kurası çıkan duymadım, birey olarak giden de duymadım.

bu yorumu dikkate alıcam, ya o değilde biz kendi kendimize salgın var diyoruz ..sanki gelecekten eminmiş gibi düşünüyoruz.
halbuki ben çok endişeliyim. 

mesela bir savaş veya bir başka (daha olumsuz ) birşey olursa ...
Allah korusun.
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,245
mesajlar
306
konular
5,679
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#10
26-05-2021, Saat:07:17 PM
İnşallah bize de nasip olur.
Gidersen benim için de dua et.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi