Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Gusül Abdesti Farzlarını Alırken Yapılan Hata

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : karamsar
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2021
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
28-03-2021, Saat:07:31 PM
Gusül abdesti almak için duşa girdim ve sadece farzlarını yerine getiriyordum ( ağıza, burna su ve bütün bedeni yıkamak) ağzıma su verdim ve gargara yapıp burnuma su vermeye geçmem gerekirken o anki dalgınlıkla ağzıma bir kere daha su verdim ve gargara yapıp tükürdüm. Ardından burnuma su verdim ve bütün bedenimi yıkayıp duştan çıktım. 1 kere ağzıma su vermem gerekirken (guslün farzlarını yerine getiriyordum) iki defa verdim ve ardından 1 defa burnuma su verdim ve bütün bedenimi yıkadım. Bu şekilde oldu ve merak ettiğimse gusül abdestim kabul oldu mu cevaplarsanız sevinirim.
Forumcu
*
262
konular
230
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-03-2021, Saat:09:54 AM
Gusül abdestinde hanefi mezhebine göre ağzı güzelce çalkalamak, gargara yapmak vardır. Yani 1 kere, 2 kere veya daha fazla olması değişmez.
Bazıları 1. su farz; 2. su sünnet; 3. su müstehap der. Bu sadece istihsan'dır. Yani alimlerin güzel görüp beğendiği ve tavsiyesidir.
Şafi mezhebinde ise gusülde ağza ve buruna su vermek farz bile değil, müekked sünnettir.

Sonuç olarak kalbinizi ferah tutun.

Ancak niçin illaki sadece farz ile yetineceğim diye ısrar etmenizi anlayamadım.
Farzları, sünnetleri, mendupları ile tam bir gusül almaktan niye imtina ediyorsunuz.

Allah'a emanet

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi