You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Banka Kartı Ve Kredi Kartı

Yeni Üye
Selamün Aleyküm 

Hocam Ben Allah Konusunda  İslam Peygamber Konularında Çok Hassasım Yani Helal/Haram Konularında V.B Gibi.
2 Sorum Olacak Değerli Hocamıza

??? Bazen Babam Bana Kartı Veriyor Git Eve Şunları Şunları al Diye. Ama Ben  Kabul Etmiyorum Kartla Alışveriş Yapmayı Bu Durum Bazen Can Sıkıyor Hem Karşıdaki İnsan İçin   (Hocam Başkasının Kartlıyla Alışveriş Yapmak Caiz midir Sakıncası Var mıdır) ???

??? Hocam Bazen de Bir Kişi Kartını Verip Git Şuradaki Bankadan Para Çek Ve yahut Para Yatır Diye Söylüyor Ama Ben Yine Kabul Etmiyorum Caiz Değil Diye Banka ile Her hangi Bir İlişkim Olmasın Diye yani hocam ( Başkasının Kartıyla Para Yükleyip veya Para Çekmek Caiz Midir) ???
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Cvp: Banka Kartı Ve Kredi Kartı
Aleykümselam.

Değerli kardeşim hassasiyetin için Allah senden razı olsun inşallah.
Kredi kartı ilk çıktığında bu kadar yaygın değildi, İslam ticaret hukukuna uymadığından helal kabul edilmiyordu.
Ancak şu anda o kadar yaygınlaştı ki hatta bazı ödeme ve tahsilatlar Kredi/Banka kartı olmadan yapılamıyor. (Bazı resmi ödemeler. Örneğin Motorlu Taşıtlar Vergisi)
Bu yüzden bu tür ödemeler ile karşılaşanlar ya kart alıyor yada bir başkasının kartını kullanmak zorunda kalıyor.

Son zamanlarda Kredi/Banka kartı ve işyerlerinde bulunan POS cihazları ile ilgili kullanımının helal olduğu ile ilgili fetvalar var.
Sebebi ise artık kullanımının yaygınlaşmasıdır.

Aslında şu anda kullandığımız paralar da aynı hükümdedir. İlk çıktıklarında helal kabul edilmedi, İslam ticaret hukukunda sadece öz değeri olan eşyaların takası ile ticaret olur.
Örneğin elma verip kıyafet almak yada altın verip kereste almak gibi.
Verdiğim örneklerde takas edilen şeylerin kendi değerleri var, İslam hukukuna göre ticaret bu gibi değeri olan eşyalar ile yapılabilir.

Günümüzde kullandığımız paralar birileri tarafından bir kağıt parçası üzerine yine birilerinin izin verdiği değer ölçüsünde rakamların yazılarak elde edildiği bir kağıt parçasıdır, hükmen hiçbir değeri yoktur bu yüzden de bir kağıt üzerine yazılan rakamı değer kabul edip onunla alışveriş yapmak caiz değildir.

Ancak gel gör ki bugün bir bakkala gidip gümüş, altın yada elma, armut gibi bir şeyi verip karşılığında bir şeyler almak diye bir şey mümkün değil.
Bu yüzden İslam'da günümüz şartlarına göre paranın caiz olduğu görüşü var.
Aynı şey kredi kartı için de geçerli.

Yine aynı şey bitcoin için de geçerli Ancak şu anda bitcoin'in çok farklı yönleri olduğundan caiz değil. Ama ben inanıyorum ki ileride o da caiz olacak çünkü artık her şey sanallaşıyor ve belki güvenlik konusunda bu daha iyi olacak ve İslam hukuku ileride buna da cevaz verecek.

Sorduğun sorunun cevabı kısaca ve kısmen yukarıda anlattığım gibi. Bundan sonra karar senin, eğer Kredi/Banka kartına direnip kullanmamanın bir yolunu bulur ve kullanmazsan ne âlâ ama eğer kullanmak zorunda kalırsan bence çok ta direnmenin gereği yok.
Yine de elbette ki karar senin.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.