Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Göl Manzaraları

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 15 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : MahAs
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
368
konular
466
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2017
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
17-10-2017, Saat:08:03 PM
[Resim: jQX43j.jpg]

[Resim: vJXgnm.jpg]

[Resim: qJj4PQ.jpg]

[Resim: JOqpnj.jpg]

[Resim: POn5k7.jpg]

[Resim: pGXRPq.jpg]

[Resim: 4G1L0Y.png]

[Resim: RO1J0G.jpg]

[Resim: DyBlP1.jpg]
Yönetici
6,305
konular
5,711
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:10:25 AM
Hangisi daha güzel desem bilemedim.

Ahh dünya varmış.
Yanıbaşımızda.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Cezalı Üye
57
konular
Oct 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:12:08 PM
(18-10-2017, Saat:10:25 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!

Ahh dünya varmış.
Yanıbaşımızda.

Oyle diyorsunda oyle degil maalesef.O güzel sandıgın manzara bir tuzak.Çiçekler üremek için renkten renge,kokudan kokuya girer,böcekleri cezb eder,cagırır.onlara işlerini Gördürür.Böylece tozlaşma gerceklesir ve polenler tasınır...bazıları ise bu kokuları ve goruntuleri ile böcekleri kendine ceker sonra gümmm çiçek kapanir böcek ölür. Tongue biraz bitkilerle ilgili belgs izleyebilirsin.Evren de düzen mi hakim kaos mu görürsün
Cezalı Üye
57
konular
Oct 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:12:11 PM
Bakmak ayri görmek ise apayrı birsey ifade
Profesör
*
6,201
konular
6,131
REP PUANI
Yeni Üye

Oct 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:12:33 PM
Mahas kardeşim paylaşım için sağol
çok güzel manzaralar

antimatter bakmak ayrı görmek ayrı tabikide

şu manzaralar da o incelikleri görebildiğine göre sende bayağı maharet var sanırım bir göz doktoruna görünsen iyi olur kardeşim.
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
Forumcu
*
368
konular
466
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2017
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:01:45 PM
(18-10-2017, Saat:10:25 AM)alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

Ahh dünya varmış.
Yanıbaşımızda.

Çok şükür Rabbin nimetlerine.

(18-10-2017, Saat:12:08 PM)antimatter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

Ahh dünya varmış.
Yanıbaşımızda.

Oyle diyorsunda oyle degil maalesef.O güzel sandıgın manzara bir tuzak.Çiçekler üremek için renkten renge,kokudan kokuya girer,böcekleri cezb eder,cagırır.onlara işlerini Gördürür.Böylece tozlaşma gerceklesir ve polenler tasınır...bazıları ise bu kokuları ve goruntuleri ile böcekleri kendine ceker sonra gümmm çiçek kapanir böcek ölür. Tongue biraz bitkilerle ilgili belgs izleyebilirsin.Evren de düzen mi hakim kaos mu görürsün

Belgesel kainat kitabının bir kısmını okumaktır sadece.
100 sayfanın 10 sayfasını okuduğunuz kitap yüzeysel bir algı oluşturur.Oysa kavrama için tümünü idrak gereklidir.
Parçadan bütünün tümünü anlamlandırmak mantık hatasıdır.Bu ağaca bakıp orman tarifini yapmak gibidir.
Tüm kainat unsurları arasındaki neden -sonuç ilişkisine henüz bilim ulaşamamıştır.

(18-10-2017, Saat:12:11 PM)antimatter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Bakmak ayri görmek ise apayrı birsey ifade

Evet,bakmak duyu organları ile görme parçaların arasındaki ilişkinin ,ilintinin toplamı ile olur.Anlam burda başlar.
Öyleyse duyularla algılanan,izlenen fenomenler zincirinde yetersiz görme mevcut.Onu planlayan da olmalı ki neden kavransın.
Siz kaosu görüyorsunuz;oysa aynı manzarada ben yüce yaratıcının dizaynını,mimarisini ,kudretini,tasarısını hissediyorum.Çünkü sadece gözle bakmıyorum.

''Her şeyi maddede görenlerin akılları gözlerindedir.Göz ise maneviyatta kördür.''

(18-10-2017, Saat:12:33 PM)duadaş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Mahas kardeşim paylaşım için sağol
çok güzel manzaralar

antimatter bakmak ayrı görmek ayrı tabikide

şu manzaralar da o incelikleri görebildiğine göre sende bayağı maharet var sanırım bir göz doktoruna görünsen iyi olur kardeşim.

Rica ederim duadaş.Allah razı olsun.
Cezalı Üye
57
konular
Oct 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:04:49 PM
Duadas tesekkür ederim iltifatlarından ötürü ama yazın sonundaki ignelemeyide anlamadı degilim Tongue

Mahas görünürde maddeden başka birsey yok.Hislerini işin içine katıp objektif bir sekilde cevrene bakamiyorsun.Bunun nedeni de ortada.Bunu sende biliyorsun.Ölüm korkusu.Yok olmak.Bunu kabul etmek zor geldiğinden doğa üstü,mistik şeyler peşinde koşuyorsun.''Görmek istediğini görüyorsun''.Sen evrende düzen görmek istiyorsun çünkü aksi seni çıkmazlara,korkulara,endişelere düşürecek.

Şimdi bu korku ve endişelerinizi bir kenara bırakıp sadece 2dk objektif bir bakış açısı ıle evrene bakın bakalım ne göreceksiniz.Uzayı düşünün.Patlayıp sönen yıldızlar,çarpışan astreoidler,güneş fırtınaları,nerede ortaya çıkacağı belli olmayan;ortada serseri mayın gibi dolaşan karadelikler...Ay'ın her sene dünyadan 4cm uzaklaşması mı düzen yoksa galaxsimizin andromeda galaxsisi ile çarpışacak olması mı?Gökbilimciler dev çarpışmanın Samanyolu Galaksisinin, en yakın komşusu Andromeda Galaksisi ile 4 milyar yıl sonra kafa kafaya girecek diyorlar.Bu tam bir kaos değilde nedir? Dünya bir kaosun ortasından çıkıp milyarlarca yıl sonra yaşanacak bir gezegen haline gelmedi mi?Peki ya dünyamızın etrafında başı bozuk dolaşan göktaşlarına ne demeli?Birtanesi gelip dünyaya çarpsa herşey bitti.Tongueİnandıgın değer verdiğin,sevdiğin,bitmesin istediğin herşey gene bir kaos ile silinip gidecek.
Forumcu
*
368
konular
466
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2017
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:07:49 PM
(18-10-2017, Saat:04:49 PM)antimatter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Duadas tesekkür ederim iltifatlarından ötürü ama yazın sonundaki ignelemeyide anlamadı degilim Tongue

Mahas görünürde maddeden başka birsey yok.Hislerini işin içine katıp objektif bir sekilde cevrene bakamiyorsun.Bunun nedeni de ortada.Bunu sende biliyorsun.Ölüm korkusu.Yok olmak.Bunu kabul etmek zor geldiğinden doğa üstü,mistik şeyler peşinde koşuyorsun.''Görmek istediğini görüyorsun''.Sen evrende düzen görmek istiyorsun çünkü aksi seni çıkmazlara,korkulara,endişelere düşürecek.

Şimdi bu korku ve endişelerinizi bir kenara bırakıp sadece 2dk objektif bir bakış açısı ıle evrene bakın bakalım ne göreceksiniz.Uzayı düşünün.Patlayıp sönen yıldızlar,çarpışan astreoidler,güneş fırtınaları,nerede ortaya çıkacağı belli olmayan;ortada serseri mayın gibi dolaşan karadelikler...Ay'ın her sene dünyadan 4cm uzaklaşması mı düzen yoksa galaxsimizin andromeda galaxsisi ile çarpışacak olması mı?Gökbilimciler dev çarpışmanın Samanyolu Galaksisinin, en yakın komşusu Andromeda Galaksisi ile 4 milyar yıl sonra kafa kafaya girecek diyorlar.Bu tam bir kaos değilde nedir? Dünya bir kaosun ortasından çıkıp milyarlarca yıl sonra yaşanacak bir gezegen haline gelmedi mi?Peki ya dünyamızın etrafında başı bozuk dolaşan göktaşlarına ne demeli?Birtanesi gelip dünyaya çarpsa herşey bitti.Tongueİnandıgın değer verdiğin,sevdiğin,bitmesin istediğin herşey gene bir kaos ile silinip gidecek.

Yanlış hükümlerden yola çıkıp belli bakış açısıyla genelleme halindesiniz.
Farklı karakterleri hormonların salımına bağlayamayacağınız gibi inanç olgusunu zannettiğiniz/sandığınız gibi temeli olmayan yargınızla bildiriyorsunuz.
Zannetmek ile bilmek farklıdır.
Çünkü
1-Ben değilsiniz ;şundandır, bundandır diyerek bilemezsiniz.
Ben değilsiniz ki benim neden inandığımı bilesiniz.
2-Hisler ,subjektif ise ise nasıl oluyor da bunu genelliyorsunuz ,herkes bu yüzden inanıyor manasında.
3-Şunu gözardı ediyorsunuz.
Hayret etme duygusu.

Kainatta o düşünüğünü farz ettiğiniz atomların (ki temel özellikleri içinde hız,hareket,ağırlık olsa da düşünme özelliği yoktur) ,inorganellerin yapı taşlarının mimarını ,yani Rabbi hayretten doğan saygıyla sevmek .

Seviniz,şükrediniz;basiretle görecesiniz ki siz sandığınızdan fazlasısınız.
Yok oluş kaygısı inançta yoktur.Bu teselli değildir,yüceye bağlanmanın gereğidir.

Bilinçaltınızdaki korku o kadar vahim ki inanmaktan bile korkuyorsunuz.
Bilimi tanrılaştırmak objektif olma anlamına gelmiyor.
Cezalı Üye
57
konular
Oct 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:09:13 PM
Bu inanmaktan korkmak değil.Bu inanc sahiplerinin neden inandığının bir analizi.Tamam sen istisna olabilirsin.Belki benden daha fazla bilgi sahibi olduğun için tanrıya dair evrende izler görüp bir tanrının varlığını kabul etmişsindir ama bunu benim savlarıma karşı bilimsel bir zemine oturtmalısın ki ben de diyeyim evet yanılıyormuşum,evrende düzen varmış. Bilgim yanlışmış...Fakat temellendiremiyorsun bu düzeni. Yazdıklarıma yanlış diyemiyorsun.Söylediklerin hep senin hissiyatların.İçsel dünyan.Kendi hayali evrenin.Görmeyi istediklerin.Oysa dışarda(uzayda)bir düzen yok.Korkunç,ürkütücü bir yer orası gercek olan bu.Gözlenen bu.Sonra ilahi bir gücün varlığını çoğu insan cehennemden,yanmaktan korktuğu için kabul ediyor veya cennete gidip rahat etmek için veya yok olma endişesini bastırmak için.Şimdi böyle bir iman ne kadar samimi?İman nedir Mahas?İnanç bu mu?Şimdi bu insanlar cennete mi gidecek?Ben ise cehenneme ... Sarf çıkarcı bir mantık değil mi bu?Bunu bir türlü anlayamıyorum.

Bak şimdi küçükken ilkokula giderken bir masal kitabı gecmişti elime.Tepegöz masalı.Tabi ben o yaşta daha masalın ne demek olduğunu bilmiyordum.Tepegözü gercekten var sanıyordum.Kitabı okuduktan sonra gece karanlıkta tek başıma yatarken korkuyordum.Büyüyünce bunların insan uydurması olduğunu idrak ettik gecti gitti her neyse.Sonuçta bir tepegözün var olduğuna kimse inanmıyor.O zaman neden korkuyordum küçükken.Ne oldu.Artık ya varsa diye korkmanın,öylece yaşamanın,endişe etmenin ne manası olacak?
Administrator
18,217
konular
13,118
REP PUANI
Administrator

Feb 2008
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-10-2017, Saat:09:59 PM
Çok güzel manzaralar.
İşin kimyasına girecek olursanız kusursuz matematik düzeninde bir kainat.
Teşekkürler.
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
,İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi