Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Evrim Hakkında

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : islamiuyanış
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
2
mesajlar
2
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
Icon30  21-03-2020, Saat:11:36 AM
Selamun Aleyküm arkadaşlar. Geçen gün insanların maymundan geldiğini söyleyen bir evrimci ile tartıştım. Söylediğine göre vücudumuzda körelmiş organlar varmış. Bu körelmiş organlar apandis, kuyruk sokumu kemiği, yirmilik diş falanmış. Ben ona cevap olarak tüm bu organların işe yaradığını, örneğin apandiste yararlı bakterilerin üretildiğini söyledim. Söylediğine göre körelmiş organ hiçbir işe yaramayan organ demek değil, asıl işlevini yitirmiş organ demekmiş. Apandis otçul hayvanlarda selülozu sindirmeye yararken insanlar ise apandisleri olduğu halde selülozu sindiremiyormuş. Bu apandisin körelmiş bir organ olduğunu gösteriyormuş. Bu evrimciye nasıl cevap verebilirim?
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,312
mesajlar
309
konular
5,721
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
21-03-2020, Saat:02:59 PM
Aleyküm selam

Ona sorular sor.
Apandisit bu kararı alırken hangi bilgisine dayanarak karar almış?
Önceki fonksiyonunu bırakma ve yeni bir fonksiyon üstlenme kararı almasına sebep olan etkenler nedir?
Apandisitin hocası(öğretmeni) kimdir? Yada kendi bünyesinde değişiklik yapacak bilgi ve birikimi nereden-nasıl öğrenmiştir?
Apandist Selülozü sindirdiğine göre Seliloz hakkında bilgi sahibi olmalı. Bu bilgileri nereden edinmiştir.
Aynı şey bakteriler için de geçerli bakteriler hakkında bilgi ve birikimi nereden edinmiştir?

Vesaire vesaire.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Forumcu
*
290
mesajlar
24
konular
266
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
24-03-2020, Saat:10:51 AM
Bence bu soru evrim teorisini ve evrim hakkında tartışılan şeyin ne olduğunu bilmemekten kaynaklanıyor.
Bizim karşı çıktığımız evrim teorisine göre; türler dönüşerek başaka tür haline gelmişler. Yani Dünyanın ilk oluşumu sırasında ki tabiat şartları (!) yeryüzünde ilk amino asitleri ve ilk canlı diyebileceğimiz protein vs. hücreleri oluşturmuş, bunlar gelişerek ve çeşitlenerek bu günkü canlıları oluşturmuş, vs.

Bunun kendi kendi kendine tabiat şartları ile olmasına dünyanın bilinen ömrünün yetmediği hesaplanınca da; mütasyon denilen tesadüfi sıçramalar ile milyonlarca yılda olabilecek gelişme bir anda oluvermiş.

Kısaca ve çok kabaca tartışma konusu evrim bu.

Sizin belittiğiniz insandaki bazı organların körelmesi, veya yok olması vs. bizim tartıştığımız evrim teorisi değil ki. Örneğin ilk çağlardaki zor yaşam koşullarındaki insanlarki kıllar ile şimdiki insandaki kıllar bile değişti. Kafalarımız da bile saç kalmıyor, değil vucudumuzda.
Türler kendi içinde değişim, evrim geçirebilir, ama o yine aynı türdür.
Yani başında saç olan insandan gayri başka bir tür değildir. Yine insandır.

Bir milyon sene önce insanda apandist daha aktif, şimdi kör ise; bu başka tür demek değildir ki.

Bizim karşı çıktığımız husus eğer evrim teorisi doğru ise yani, türler birbirine dönüşebiliyorsa, aynı zaman dilimi içinde bu dönüşümü görmemiz gerekirdi. Yoksa aynı tür kendi içinde zamana, şartlara bağlı olarak elbette bazı değişikliklere uğrar ama başka bir tür olamaz.

Hatta kendi kendine değil laboratuvar ortamında akla hayale gelmeyecek zorlamalar ile bile, bir tür başka bi tür olamıyor. Kara sineğe her ne tür radyasyon, mutasyon vs. uygalasanız da, sivrisinek veya başka bir sinek olamıyor. Sakatlanmış, bozulmuş bir kara sinek olarak kalıyor.

Türlerin kendi içinde gelişmesi değişmesi Kur'ana aykırı da değildir.
Nuh 71/14- "Oysa o sizi aşama aşama yaratmıştır."
Enbiya 21/30-O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?
Nur 24/45- Allah, her hayvanı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki yağı üstünde yürür, kimi dört ayağı üstünde yürür... Allah dilediğini yapar; çünkü Allah her şeye kâdirdir.


Bence bunlarla çok fazla iddialaşmamak, tartışmamak en doğrusu. Yeterli bilgimiz, donanımız yokken tartışmaya girersek şeytan bizi vesveseye sokabilir, Allah muhafaza.
Enam 6/25- İçlerinden seni dinleyenler de vardır, fakat biz, onu anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne örtüler, kulaklarının içine de ağırlık koyduk. Onlar, bütün delilleri görseler bile yine ona inanmazlar. Hatta sana geldiklerinde seninle tartışırlar. Ve o kâfirler: "Bu, öncekilerin masallarından başka bir şey değildir" derler.

Kehf 18/6- Demek onlar, bu söze (kitaba) inanmazlarsa, onların peşinde üzüle üzüle kendini helak (mı) edeceksin!
Çevrimdışı
Forumcu
*
290
mesajlar
24
konular
266
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
24-03-2020, Saat:02:18 PM
İlave olarak şunu da belirtmek isterim.
Alpi hocamın çok güzel anlattığı gibi, biz fail-i mutlağa odaklanmalıyız.

Yoksa yaratılış hakkında evanjelist bir takım rivayetlere takılıp kalmayalım.

Allah Teala (CC) çamurdan insan şeklinde bir adem yaratıp, ona can verdi, sonra da onun kaburga kemiğinden eşini yatattı vs. veya yaratıkların ilk yaratıldığı günden beri hiç değişmeden öylece günümüze kadar geldiği filan tamamen evanjelist, tevrat söylemidir. Kur'ani söylem değildir.

Bilim yaratılışın, işleyişin, hayatın vs nasıl çalıştığını, sebeplerini yani kısaca Allah'ın bu konudaki ilmini, onun izni kadar çözebilir, ve konusu da tamamen budur.
Ama hikmetini, Allah'ın muradını ve fail-i mutlağı aramaz. Fakat ne yaman çelişki ki, kendi bulduğu bu işleyin ayrıntılarına girdikçe ne muhteşem bir ilim, ne muhteşem bir sanat eseri olduğunu keşfettikçe de Allah'ı kabul etmekten başka çaresi olmadığını da görür.
Çevrimdışı
Acemi Üye
*
28
mesajlar
1
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Apr 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#5
30-04-2020, Saat:09:11 AM
Creation atheist deist Evolution solution Islam
sorunlarınızın cevapları
yaratılısın baslangıcı
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!


sorunlarınızın cevapları
yaratılısın baslangıcı
dualar ve islam
dogrulara yakın olmak uzere


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi