You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Emir Ve Yasaklamaların İnişindeki Tuhaflıklar

Yeni Üye
şimdi, aziz ve kıymetli kardeşlerim;

eğer bir tanrı var olsa idi emirlerini zaman geçirmeden hemen peygamberi ile insanlığa bildirmesi gerekirdi.zamanın getirdiği aksaklıklara göre olmaması lazım gelirdi.oysa, örneğin ; içkinin yasaklanmasına baktığımızda önceleri serbestti.yasaklama veya bir kısıtlama yoktu.ne zaman ki savaslar kaybedilmeye başlanıyor içki yasaklaniyor.peki ya öncesinde neden yasaklamiyor da böyle bir durum sonrası yasaklıyor?şayet savaslar kaybedilmese idi içki yasak olmayacaktı.

yine ; peygamberin evlatlığının karısı ile evliliğine bakarsak bunun öncesinde evlatlık almak yasaklanmamıştı ama sonraları zeyd -zeynep meselesi olunca evlatlık kurumu kaldırılıyor.eee bu olayın öncesinde tanrı nerdeydi?neden bu olay olmadan önce yasaklamiyor da olay gerçekleşince emir geliyor?

şayet bu zeyd -zeynep meselesi olmasa idi evlatlık almakta yasak olmayacaktı.ayetlerin günlük duruma göre gelmesi insanda kuşku uyandırıyor.eğer bir tanrı olsa idi her şeyi ilkten bir bütün halinde indirir ve emrederdi.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Cvp: Emir Ve Yasaklamaların İnişindeki Tuhaflıklar
fen / mantık bilimlerinde şöyle bir ahlak veya yaklaşım mevcut ,

bir konu hakkında çok kabataslak yorum yapmak zordur. çünkü dikkat, özen ve çok çalışmayı gerektirir.
Ateist veya inanmayanların islam dini hakkındaki bu tarz sorularında da bana göre olaya böyle yaklaşıyor olmalarından ileri geliyor.
çünkü bilimleri birbirine bağlayan kavşak noktalarının olduğuna ve üst birimlerde daha fazla bir araya gelen bağlayıcı ve merkezi noktaların olduğunu düşünüyorum , çok çok azını da müşahade ettim (şahit oldum).

( bu üstteki konu irdelenmedi, bu konuyu çok iyi biliyorum demiyorum fakat önceliğinde çok defa böyle sorulara tanık oldum yada paralel olabilecek sorular olduğunu ifade edebilirim)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 26-05-2021, Saat:04:17 PM, Düzenleyen: blue.
Yönetici
Belli ki amacın öğrenmek, anlamak falan değil. Ön yargılarının esareti altındasın.

Neyse.
Senin inancın bize neyi vaat ediyor bize bunlardan bahsetsene.
inanmadıklarını bir kenara bırak, bize doğru olan yaşam biçimi hangisidir onları anlat.
Yalnız ne yapmamız gerektiğini anlat, ne yapmamamız gerektiğini değil.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
içki ya da diğer yasaklar tanrının sebebi değildir. doğru olan bu yasakların sebebinin tanrının buyruğu olduğudur. Bu yasaklara ahlaki anlam kazandıran şey yaratıcının bunu yasaklamış olmasıdır. bunu iyi bir şekilde düşünürsen iddialarının ne kadar temelsiz olduğunu anlamış olursun. mesela içkiyi düşün, bunu Allâh subhanehu ve teala dilediği için haram kılmıştır. hülasa bunu haram kılmıştır, çünkü haram kılmayı irade etmiştir. bunu daha önce niçin haram kılmamıştır, sorusu geçersizdir. nitekim daha önce haram olmasını irade etmemiştir.
"savaşlar kaybedildiği için içki yasaklandı" bu iddianın delili nedir? Bu gerekçe ile bir yasaklama olmadığı gibi bu gerekçe ile yenilgi ile sonuçlanmış bir savaşta olmamıştır.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 27-05-2021, Saat:09:22 PM, Düzenleyen: kalemşör.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.