You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eğer bir gün evlenseydim…

Uzman
[Resim: gVnX5O.jpg]

Bu yazı;

Dava adamlığı edebiyatı yapan ama düğünlerinde, festivallerinde, davetlilerine davasını anlatmak yerine davetlilerine müzik ve dans gösterisi sunan, sözde dava adamlarına bir sitemdir

Ne garip bir başlık değilmi?
Bir Kafkasyalı, düğününden bahsediyor. hem de kendi düğününden… Oysa haynap olması gerek…
Ayıp olduğunu bile bile bahsediyor ama… Bu yazıya ayıp diyecekler bilsin diye de haynap olduğunu hatırlatıyor…

Evet, eğer bir gün evlenseydim… düğününümde akordeon çalmazdım… Ve çaldırmazdım... Yok olurken milletim, ne akordeonu derdim… Oyunlarda oynatmazdım… Milletim böyle bir halde iken, tüm enerjilerini eğlencelerine harcayan milletimin gençlerine alkışta tutmazdım…

“ geldiniz düğünümüze, kültürümüzü yaşattınız…” gülücük bu sözün sonuna kaç tane gülücük koymak isterim bilirmisiniz ??? Ne kadar fazla ama temsilen sadece bir tane koyuyorum… Aslında ne kadar sahtekâr bir sözdür bu söz…

Evet, geldiniz ve oynadınız… Nede güzel oyunlarımız varmış… Bakın benim düğünüm kim bilir kaç sene konuşulur artık…40’ıma gelince bile anlatırım düğünümü…

Geldiniz kültürümüzü yaşattınız peki diğer yaşatma çalışmalarımızda neredeydiniz sayın düğün sahibi???

Ve bu söylenenlere inanan ve gerçekten bir şeyler yaşattığını sanan zavallı gençler daha doğrusu delikanlılar…

Büyük idealler ile derneklere gelen delikanlılar… ama sonradan bir ekipte dansçı olup çıkan o delikanlıların zavallı idealleri… onların saf beyinlerini “Kafkasyalılık” olarak ekiplere yönlendiren tuhaf yöneticilerimiz ve onları, egolarını tatmin etmek için kandıran acımasız sözde büyüklerimiz… nerede büyüklerimiz bizim gençlerimizin idealleri ???

Kafkasyalıların bir araya gelmeleri imkansız değimli???

Bu sözü kim bilir kaç yerde okudunuz, duydunuz…

Ve devamı şöyledir bu sözün muhtemelen… “ah bir kez bir araya gelse şu milletim onlara neler anlatacağım, ne düşüncelerim var…” dava adamımızın tek sorunu Kafkasyalıların çok dağınık olması ve asla bir araya gelemeyecek olması???

Kaç kere tartışmıştır dava adamlarımız Kafkasya’mın sorunlarını, masa başında kaç defa çözmüşlerdir…

Ah bir araya gelse şu Kafkasyalılar… anlatacak ne de çok şeyleri vardır…

Oysa Kafkasyalılar ne kadar çok bir aya gelen bir millettir… Her düğünlerinde binlercesi bir araya gelir… Hele her sene düzenlenen festivaller… Belki onbinlercesini bir araya getirir…

Bir araya gelir ama ne yapar?

İşte işin can alıcı noktası bu soruda olsa gerek. Ve en acı noktası…

Komik ama akordeon çalar ve oynar gülücük ( bu gülücük ağlanacak halimizeydi…)

Kim bilir kaç kişinin anlatmak istediği şeyler vardır… Ama Kafkasyalılar hiçbir araya gelmeyen bir millettir bahanesi ile geçiştirmiş durmuştur… Kim bilir bu geçiştirenlerin arasında kaç kişinin düğünü olmuştur…

Kaç tanesi bir festivalin programını düzenlemiştir… hatta festivallerde konuşma dahi yapmıştır…

Hep sorunları söylemek yakışmaz bizlere elbet… Bu millet sorun üreten insanlardan bıktı… “bittik yok olduk” diyen kendi ümidini yitirdiği için başkalarının da ümidini “realistlik” adi altında eritmeye çalışan boş boğazlı insanlardan da hiçbir fayda görmedi…

Onun için alternatif öne sürmek gerek..

Alternatif bir düğün programı… Ya da festival… Belkide iftar…

Benim düğünüm olsa idi eğer olan düğün…

Önce besmele ile başlardım işime, çünkü her hayırlı işin başıdır besmele… Sonra dualar okurdum ve okuturdum kahraman, çilekeş, rahmetli atalarımın ruhuna… Suya atılan karanfillerden daha faydalı olacağını düşünerek… Onlara o çiçeklerin değil bizim dualarımızın gideceğini bilerek… ve memnun edeceğini…

Sonra….

Anlatırdım veya anlattırırdım…
Ebubekirin sıddıkıyetini, Ömer’in adaletini, , Osman’ın hayasını, Alinin ilmini… Hatice’nin fedakârlığını, Musab in vaz geçtikleri… Sad ın o derin muhasebesini, Hanzala nin heycandan unuttuğu abdestini… Nesibe’nin feryadını, , Aişe nin zekâsını,

Anlatırdım yada bilene anlattırırdım… Şamili,, Hacı Berzeği, Genarı, Kazanuko Jabağı, İmam Gazi Muhammedi, Hamzat ı hele İmam Mansuru…

Cevherin idealleri derdim… Hattabın Kafkasyada ne işi oldugunu, Basayevin kopan bacağını, Abhazya ya gizli gizli savaşa giden Sakaryalı genç Abhaz kızlarının heyecanını… Maşedovun tükenmeyen ümidini… fenerbahcedeki soydaşlarımızı…

Bulmuşken yüzlerce soydaşımı anlatırdım hak olan davamı…50-60 yaş arasını en öne oturturdum… Yanlışım varsa düzeltin derdim…

Sonra gençleri alırdım… onları sandalye taşımaktan halas ederdim…

Sandalyeleri 30-40yaş arası taşısın derdim… Yormasınlar gençleri… yetmez mi gençlerin dernek köşelerinde sandalye taşıyıcılar olarak görüldükleri…

Yetmezli delikanlılarımıza akordeon çaldırıp danslar ettirildiği… nerede benim gençlerimin idealleri ???

Hala anlaşılmayacak mı Kafkas kültürünün dans ve müzikten ibaret olmadığı…

Hala bilinmeyecek mi Kafkasyamın ihtiyacı olanlar… Ve çalışılmayacak mı bu doğrultuda…

Ne kadar çok ihtiyacı var gençlerimin gerçek dava adamlarını idrake … Onları anlamaya ve onlar gibi olmak için çalışmaya…

Kafkasyamın ne kadar çok ihtiyacı Bildiği ile amel eden dava adamlarına… ne kadar ihtiyacı var kafkasyamın söylediği sözler sonradan yüzlerine vurulamayacak dava erlerine… ne kadar çok ihtiyacı var sözleri ile davranışları çelişmeyenlere…

Yol gösterilmeye ne kadar ihtiyacı var gençlerimin… nerede yol gösterecek büyükler??? Büyüklerimiz hala sıkılmadı mı hiçbir vatandaşın kendilerini görmediği protokol koltuklarından…. Artık zamanı gelmedimi koltuklardan kalkmanın…

ve bilmiyor mu benim büyüklerim ahirette koltukların hesabının zor olduğunu…

Rabbim milletime dava adamları ver… Bizlere vatanımızda senin yolunda hizmet düşüncesi nasip eyle… Sonra da icraat nasip eyle…

Amin…

alıntı
Düşlerinden vurulurken çocuklar, hangi yaşamaktan bahseder ki masallar ...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
RE: Eğer bir gün evlenseydim…
Bu yazı bana ait değil.belki de bu yazıyı paylaşan arkadaş zincirin başı olmuştur ya da onun gibi düşünenler gülücük bende kültürümüzün sadece müzikten eğlenceden ibaret olmadığını düşünüyorum.islam davasının örnek şahsiyetleri farklı kültürlerdeki milletlerde de var.kültürler tanıtılırken islam davasına gönül veren kutlu şahsiyetlerden bahsetmek onların mücadelesini anlatmak gerekir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Yazi baskasinin olsun ne farkeder ki. Belki yazan zincirin basi olmustur
Sende halka olursun ya da diğer uc. Birleştirici.
Lakin akordiyon da pek bir şahane konu dışı.))
Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
İnşallah halka oluruz bizde. Eskiden bende meraklıydım müziğe oyuna falan ama şimdi çok gereksiz geliyor bana. Akordeon bizim oralarda meşhurdur.Düğünlerde eğlencelerde falan kullanırlar.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kapanışı düğününde yap abi.
Evli miydin hatirlayamadim ama degilsen kapanis yaparsin.
Sonra Elini etegini cekersin.gülücük)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.