You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Süper Moderatör
DİYANET İŞLERİ
Bizim mahalleden birilerinin artık sorması gerektiğini düşünüyorum:

Geçen günlerde bir haber çıktı:
Diyanet işleri merkezi bütçeden kendilerine aktarılan 15 milyar TL (eski parayla 15 katrilyon) ödeneğin yetmediğini, ödenek arttırılması gerektiğini belirtmiş. Açıklamanın devamında bu ödeneğin %97 sinin personel maaş ve ödemelerine gittiği, dolayısı ile Diyanet işlerinin kur'an kursu açılması vs. diğer hizmetleri için yeterli para kalmadığı belirtilmiş.

Öncelikle 15 milyar paradan kalan %3 dediğiniz rakam 450 milyon TL dir (Eski para ile 450 trilyon)
Her cuma Türkiyedeki 90.000 camide kur'an kursları ve cami yapımı için halktan para toplanmakta iken, bu 450 milyon TL'nin nerelere, nasıl harcandığı şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır.

Ayrıca Yan kuruluşlar veya Diyanet vakfı aracılığıyla yapılan bağışlar, kurban, hac, umre etkinliklerinden de gelen paraların miktar ve harcama yerleri de şeffaf şekilde açıklanmalıdır.

Adaleti önce kendi içimizde sağlamalıyız ki, sonra adalet talep edebilelim.

Allah'a emanet
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
RE: DİYANET İŞLERİ
Gerçekten bu ülkede Müslüman olduklarını söyleyenler Müslüman mı? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?

Müslümanım diyenler acaba münafıklarda farkında mı değiller ya da iyi kazandıkları için Münafıklıklarını gizliyorlar mı kaybetmemek için? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?

Müslümanım diyen biri bu insanın söylediklerini kabul etmezse, ki özgürdür etmeyebilir, yalanlayabilir mi, İslam'a göre ters diyebilir mi? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?

Gerçekten bu ülkenin camilerinde çiçekten, böcekten, kayıktan, çaydan, domatesten, biberden, dikenden, ottan, çamurdan bahsedildiği kadar ADALET ten bahsedildiğini gördünüz mü ciddi ciddi, insan gibi, gerçekçi olarak, ki bunu defaatle sordum ve sorguladım? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?

Faraza Kemalistim-Sosyalistim bu insanı yok etmeyi mi istemeliyim ya da bu insan bendenizi yok etmeyi mi düşünmeli, oturup konuşamaz mıyız, bu insanın düşünme ve konuşma hürriyetini savunamaz mıyım? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?

İnsanları şiddete, katletmeye, öldürmeye teşvik etmedikçe, herkes özgürce düşünmeli ve konuşmalı değil mi ve hayat böyle daha güzel olmaz mı? Merak ediyorum soruyorum, yasak mı? Hain mi oldum sorduğum için?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Cvp: DİYANET İŞLERİ
Aslında Diyanet ülkemizin başına gelmiş en iyi şeylerden biri, ancak tabi ki bu hali ile değil.
Bu güne kadar bildiğim kadarıyla bu kurumun başına geçmiş en iyi insan da Mehmet Görmez'di.
İstifa gerekçesini öğrenirseniz zaten diyanetin konumunu da Mehmet Görmezi'de anlamış olursunuz.
Diyanet özerklik kazanırsa doğru şeyler yapma ihtimali doğabilir.

Bu hali ile bir siyasi enstrüman olmaktan öteye geçemiyor.
Okunması-anlatılması yasak olan, ayetler var daha öte bir şey söylemeye gerek yok.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
Güzelinsan daha detaylı söylerim DİYANETLE ilgili olarakta, özgürce düşünmenin ve konuşmanın yasak olduğu bu topraklarda maalesef diyeceğini diyemedikten sonra bir şey söylemenin hiçbir anlamı yok. Çünkü gerçekten iyi bir şey değil. Başkan konusunda da şunu söyleyebilirim. bir şey söyleyeceksen ve yapacaksan YA BAŞKAN İKEN SÖYLEYİP YAPACAKSIN YA DA EBEDİ SUSACAKSIN. yine de Mehmet Görmez en azından şimdi konuşuyor, velakin yine de apaçık konuşmuyor, oysa hakikat apaçık söylenmek ister. Çünkü artık hayatlarımız için sıradanlaştı bu tür şeyler. KİŞİOĞLU-KIZI vekil diyelim, her şey ama her şey tatlı, tatlı tatlı yerken susuyor, ta ki limiti tüketesiye değin, gün geliyor acı acı hesap vereceğinde ya da toplumun yüzüne tüküreceğini kestirdiğinde başlıyor ötmeye. işte şu yanlıştı, işte bu böyle olmalıydı. şimdi diyeceksin ulan d.......... madem öyle yine o gün insan evladı gibi çıkıp söylemedin, eylemedin. ahhhhhhhhhhhhhh diyecek konuşacak o kadar çooooook şey var ki bu toplumda. neyse selametle güzelinsan.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
binlerce caminin kuran kursunun hayatiyetini devam ettirmesi çalışanların maaşlarının ödenmesi için bu bütçenin yeterli olduğu söylenemez.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Cvp: DİYANET İŞLERİ
Hangi camiye, hangi kur'an kursuna ne kadar yardım yapmış onu merak ettiğim için açtım bu konuyu.
Camiyi de, kur'an kurslarını da, camilerdeki imam lojmanlarını da cemaat yaptırır. Diyanet sadece buralara atadığı görevlilere maaş verir.

Her cuma bütün camilerde cami yapımı, onarımı, kur'an kursu inşaatı için yardımlar toplanır.
Bırakın diyenetin katkı vermesini, toplanan bu yardımların belli bir oranı da müftülükler hesabına aktarılır diye biliyorum.

Allah'a emanet
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
müftülüklerin camilerin kuran kurslarının elektrik su doğalgaz ihtiyaçları da bu bütçeye dahildir sanırım. ayrıca kurslarda kalan öğrencilerin giderleri de az bir meblağ tutmaz. o nedenle bu fazla gibi görünen miktarın tüm türkiye düşünüldüğünde yeterli olması mümkün değildir kanımca. o nedenle de cami ve kurslar sadece halkın yardımıyla inşa edilebilmekte.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.