Forum Gündemi:

Konu Başlığı : DİN İÇİNDE-DİN DIŞINDA...

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 3 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : çakyamuni
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
5,076
mesajlar
2,271
konular
1,334
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2011
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
07-09-2019, Saat:07:10 AM
İnsanlık ailesinde, bir din sahibi olanlar vardır, bir de herhangi bir dinle iltisakı olmayanlar vardır kabaca. Biz ilk evvelde kendi dünyamızdan sorumluysak, her şeye kendi dünyamızın penceresinden bakmamız icap eder. Mesela; bu taraflara bir soru tevcih etsek nasıl bir cevapla karşılaşırız ya da nasıl bir cevaba ulaşırız? Din sahibi olanlar hiç kuşkusuz Allah’a ve ahiret gününe inandıklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; Allah’a ve Ahirete inanıyorlar mı? Din sahibi olmayanlar hiç kuşkusuz insanı yüceltirler ve dünyanın insana layık bir yer olması gerektiğine inanırlar ya da böyle olduklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; insana ve dünyaya inanıyorlar mı? Naçizane fikrimce iki tarafta inançlarında samimi değiller, çünkü iki tarafta inançlarının tersini yaşamaktadırlar. Bu gözler gördüğüne inanır evvelAllah. Allah’a ve ahirete inanan da, insana ve insana layık dünyaya inanan da muayyen bir disiplinle, düşünceyle, duyguyla yaşar. İki tarafta insanları acımasızca kullanmaktadırlar, aldatmaktadırlar, sömürmektedirler. Suç bunlarda mıdır? Kuşkusuz anlamaktan daha çok inanmayı tercih eden insançocuklarıdır. Düşünerek yaşamaktan daha çok duygularıyla yaşamayı tercih eden insançocuklarıdır. Yalanlar cehenneminde bir şeyler ölüyor ağır ağır. Dindarsam, neden sorulacağıma göre yaşarım. Dindar değilsem, bu dünyada nasıl bilineceğime göre yaşarım. Tabi ölüm diye katı, sert ve acımasız bir gerçek olduğu için böyle söylüyorum. Ölüm olmasa, sorulacak olanın da, bilinmeyi istemenin de anlamı olmazdı. Başka bir şey de beni ırgalamaz. Peki, bu minvalde yaşayan kim var? Peki, insanları neye göre değerlendirecem? Elbette ki yaşamlarına göre. Yaşlandığında hesap akla gelir ama hesabın akla geldiği an hesabın kesildiği andır ve yeniden hesap yapılmaz! Garip şeyler, garip dünya, garip insan, garip hayat… kaos…
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.

CUMHURİYET-DEVRİM...
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
5
mesajlar
0
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
07-09-2019, Saat:11:57 AM
(07-09-2019, Saat:07:10 AM)çakyamuni Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Din sahibi olanlar hiç kuşkusuz Allah’a ve ahiret gününe inandıklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; Allah’a ve Ahirete inanıyorlar mı? Din sahibi olmayanlar hiç kuşkusuz insanı yüceltirler ve dünyanın insana layık bir yer olması gerektiğine inanırlar ya da böyle olduklarını beyan ederler. Peki, gerçekten beyan ettikleri gibi; insana ve dünyaya inanıyorlar mı? Naçizane fikrimce iki tarafta inançlarında samimi değiller, çünkü iki tarafta inançlarının tersini yaşamaktadırlar.

katılıyorum.ne demiş yazar:

Şüpheden doğmayan iman piç tir. / Peyami Safa
Çevrimdışı
Yönetici
*******
6,312
mesajlar
309
konular
5,721
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#3
07-09-2019, Saat:12:29 PM
Peyami Sefa kendine söylemiş onu. İslam'ın şartlarına yenisini eklemeye cüret etmeyin. Eğer maksat İmanı Kamil ise bu konu bu şekilde dile getirilemez.

sorgulayan efendi git sorgulamak istediğin şeyi önce bi öğren sonra gel.
....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Çevrimdışı
Profesör
*
5,076
mesajlar
2,271
konular
1,334
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2011
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#4
08-09-2019, Saat:10:47 AM
sorgulayanlarkulübü güzelinsan kuşkusuz şüphesiz olmaz ve şüpheden sonraki iman kavi olur iman edildiyse ama fikri mecrada koşuluyorsa olabildiğince samimi hesapsız umarsız olunmalı naçizane fikrimce. hiçbir tarafa bakmadan ama her tarafa bakarak. eyvallah olsun.

alpi güzelinsan insan bilmediğine düşman olur bilince de hakikatte hiçbir şey bilmediğini öğrenir bu yüzden düşe kalka oluyor işte bu işler. eyvallah olsun.

not: insan dünyayı hayatı insanları tanıyınca her şeyden soğuyor, her şeye farklı gözle bakmaya başlıyor her taraftan kopuyor ve maalesef insan zalim cahil nankör ve dahi pislik olmuş.
HER ŞEYİ SORGULA. 
VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.

CUMHURİYET-DEVRİM...


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi