You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

DİKKAT!EVLİ OLABİLİRSİNİZ

DİKKAT!EVLİ OLABİLİRSİNİZ

Forumcu
RE: DİKKAT!EVLİ OLABİLİRSİNİZ
benim kati bir bilgim olmadığı ve arkadaşımızın hadis uydurmayacağını düşünerek inanıyorum.bizleri bilgilendirdiğin için sağolasın.
DOKUNAN BANA MENDİL TUTSUN...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
kesin cevab hanefi olan ve aralarında evlenme engeli bulunmayan 2 kişiden erkek benimle evlenirmisin dese kızda evet dese ve 2 şahitte varsa o esnada onlar nikahlanmış olurlar.velinin izni şart değil.şaka olarak bile deseler dinen evlenmiş olurlar.ama şahitlerin 2 side erkek olucak.2 erkek yoksa 1 erkek ve 2 kadın olmak zorunda.
Değerlikuddüs, kullanıcısı Dec 2008 tarihinden beri İmam Hatip, İslami Forum, Dini Forum, Genel Forum üyesidir..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Arkadaşlar bu konuya daha önce cevap yazmıştım ancak tam yazıyı bitirmişken elektirikler gitti böylece yazdıklarımda gittigülücük şimdi konuya rasladım.

Böyle ciddi meseleler böyle hafif anlatılmamalı zira insanları şüpheye atmamalı.Evlilik meselesi peygamberimizin de dediği gibi şakası da ciddidir.Evlilik hususunda şunlar bilinmelidir ki: icab,kabul,şahit.
İcab:Bundan kasıt tekliftir.Teklif alel ade olmamalı kabul edecek kişi teklifi yapacak kişinin ne demek istediğini tamamen bilmesi gereklidir.teklifi yapacak ve kabul edecek kişi şuanı kastedmiş olması gerekir.Geniş zamanı veya geleceği ifade eden kabul sahih değildir.Teklifeden kişi Benimle evlenirmisin derse kabul eden kişide evet evlenirim derse bu nikah akdi olmamış demektir.Evlenirim kelimesi geleceğe dairdir.Kabulun şartı anlamaktır.Yani benimle evlenirmisin derken nezamanı kasdettiğini kabulcü anlamalıdır ve kabulcü ona göre cevap vermelidir.Biraz daha sadeleştirirsek; teklifi yapan erkek benimle evlenirmisin derse bu teklifin nezamana ait olduğunu bayanın anlaması ve ona göre cevap vermesi gerekir.Erkek benimle evlenir misin derken şimdiyi kastetse bile bayanında şimdiye göre cevap vermesi gerekir yoksa geleceğe dair evet evlenirim derse nikah sahih olmaz.

Yukarıda anlattıklarımla birlikte 2 erkek şahidin orada nikah için şahit olduğunu da bilmesi gerekir.Arkadaş ortamında bir bayan ile bir erkeğin birbirlerine benimle evlenirmisin evet evlenirim dediklerinde yanlarında iki erkek olsa ve bunlar şahit olduklarını bilmeseler sadece konuşma arasında geçen böyle cümlelerle nikah olunmaz.Şahitlerin mutlak surette şahit olmak için bu cümleleri duyduklarını bilmeleri gerekir.2 bayanla da şahit olunmaz 2 bayan varsa muhakkak 1 de erkeğin şahit olması gerekir.

Çıkma teklifini benimle evlenirmisin yapan bir erkek var mıdır merak ediyorum gülücük bukadar da kaba olunmaz yani gülücük Yapılan teklifler zannımca günah babından olsa gerektir. Bizim zamanımızda benimle arkadaş olur musun denirdigülücük şimdi benimle evlenirmisin deniyorsa durum çok vahimdir demektirgülücük
yorum yokgülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
LoadinG....*
oh be ..Smilegülücük

06/07/2012 İçinde bulunduğum durumu kimseye anlatamam, sen de anlamazsın. Ben bile anlamıyorum ki başkasına nasıl anlatırım!

Franz Kafka

Bunu ilk beğenen sen ol.
General
dikkatli olmaya gerek yok zaten evliyim.emeklerine sağlık kardeşim.selam ve dua ile kalsağlıcakla
Ne kadar seversen sev, bir gün ayrılacaksın.
Ne kadar toplarsan topla, bir gün bırakacaksın.
Ne kadar yaşarsan yaşa, bir gün öleceksin.
Ne yaparsan yap, bir gün hesabını vereceksin.
[Resim: 9qfd91186dd20fz6.gif]
[Resim: 373jx0.gif]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.