Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Çoğunluğa Uyma Psikolojisi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 7 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : afitap
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yönetici
5,002
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
04-08-2012, Saat:12:09 PM
Çoğunluğa Uyma Psikolojisi İnsanların Özgürlüğünü Kısıtlar
Kuran ahlakının yaşanmadığı toplumlarda insanlar arasında çoğunlukla kitle psikolojisi hakimdir. İnsanlar genellikle kendi akıl ve vicdanlarının yönlendirmesine göre değil, kitle psikolojisiyle hareket ederler. Bu ruh hali de hayatlarının her aşamasına hakim olur. Kendi zevkleri, estetik anlayışları, konuşma üslupları, sevgi anlayışları yok olur, yerine kendilerinin de beğenmediği ve rahat etmediği ama toplumda kabul gören ve tepki almayacaklarını düşündükleri yapmacık, samimiyetsiz bir ruh hali oluşur.

Toplumun genelinin yaşadığından farklı bir uygulama diğer insanlar tarafından hemen dikkat çeker ve hatta tepki toplar Bu nedenle Kuran’ı ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sünnetini rehber edinmeyen kimseler akıllarını ve vicdanlarını tamamen dondururlar ve toplumun beklentilerine göre hareket ederler. Bir davranışın doğru olup olmadığını, ahirette kendilerine bir yükümlülük getirip getirmeyeceğini hiç hesaba katmadan körü körüne uygularlar. Bunun sonucunda sevgisiz, vefasız, bencil, menfaatperest, şefkat ve merhamet duygularından yoksun, öfkeli, hırslı, kindar, tartışmacı, dedikoducu, enaniyetli bir yapı ortaya çıkar. Bu ahlakı yaşayan kişiler, Allah’ın çirkin görüp Müslümanları sakındırdığı bütün kötü ahlak özelliklerinden kendileri de zarar gördükleri halde, sırf çevrelerindeki insanların çoğu bu şekilde yaşadığı için ve belki de aksi şekilde tavır gösterdiklerinde ezileceklerini, altta kalacaklarını, haklarını koruyamayacaklarını sandıkları için hayatları boyunca bu çirkin sistemin içine hapsolurlar. Allah bir Kuran ayetinde çoğunluğa uymanın nasıl bir sonuca sebep olacağını şu şekilde bildirmektedir:

“Yeryüzünde olanların çoğunluğuna uyacak olursan, seni Allah’ın yolundan şaşırtıp-saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar ve onlar ancak ‘zan ve tahminle yalan söylerler.’”
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Acemi Üye
*
34
konular
17
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2012
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
04-08-2012, Saat:03:42 PM
buna sürü psikolojiside denilebilir.yani neyi ,niçin,neden yaptığının bilincinde olmadan yapmak. Başkası istiyo yada yapıyo diye yapmak ...aslında herşeyden önce bir karakter eksikliği...
Yönetici
5,002
konular
5,092
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
04-08-2012, Saat:04:41 PM
"karakter eksikliği" bencede..
Sabret,    Şükret,    Seyret...
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,437
konular
7,673
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-07-2013, Saat:11:32 PM
ibn abbas nebi sav den rivayet etmiştir-ümmetler bana gösterildi. yanında büyük bir kalabalık olan peygamber gördüm.. yanında iki kişi bulunan ve yanında sadece 1 kişi bulunan peygamber gördüm.. yine yanında hiç kimse bulunmayan peygamberde vardı.. isnadı sahihtir; buhari ve müslim..
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-07-2013, Saat:11:36 PM
çokların değil hakkın yolunda mücadele eden mücahidlerden kılsın Allahım bizleri yazı için teşekkürler.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,437
konular
7,673
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-07-2013, Saat:11:42 PM
-cemaat yalnız başına olsan da bir tek başına kalsan da kitap ve sünnete uymandır- isnadı sahihtir, mevkuf. hatıb el bağdadi, el fakih vel mütefakkih
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-07-2013, Saat:11:45 PM
ben bir alimin ya da sahabenin sözü diye hatırlıyorum bunu abi, doğru mu? mevkuf terimi neydi?
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,437
konular
7,673
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
22-07-2013, Saat:11:50 PM
mevkuf sahabe sözü demektir bunun isnadı sahihdir, ibn mesud r.a. ait..

bir de ibnu hazmdan yazalım:-cemaat, sünnete tabii olmaktır çoğunluk buna uymasada-

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi