Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Bir Hadis Hakkında Soru

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 14 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : danton1789
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Üye
*
6
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-07-2012, Saat:03:25 PM
Herkeze selam.

‘‘Evde, at ve kadında kötü şans vardır.. ’’ (Buhari 76/53)

Arkadaşlar bu hadisin açıklamasını yaparsanız sevinirim,kafama takılıyor çözemedim ben. Şimdiden teşekkürler.
Yeni Üye
*
6
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-07-2012, Saat:05:16 PM
Cevap verecek kimse yok demekki.
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-07-2012, Saat:07:40 PM
Hadisteki metindeki uğursuzluk açıklanmıştır. Yoksa genel manada uğursuzluk olmadığı hakkında zaten hüküm bellidir. Zaten yine Buhari'de geçen diğer hadiste "Eğer uğursuzluk her hangi bir şeyde varsa , evde, kadında ve atta söz konusu olur" diyerek bir önceki hadisi şerifi izah etmiştir.

Bu da Yahudilerin bu üç şeyi uğursuz bilmesini tenkid etmek içindir. Çünkü bir diğer hadisinde ; Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur : "Şu üç şey Âdemoğlunun saadetindendir; saliha bir hanım, geniş ev, rahat binek." (Ahmed b. Hanbel; Musned, 1/168)
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-07-2012, Saat:07:42 PM
Sizin bahsettiğiniz hadisler hadis kitaplarında bulun­maktadır. Ancak, Hz. Aişe'nin (r.a) rivayet ettiği bir hadiste bu konunun bir başka boyutuyla karşılaşıyoruz:

"İmam Ahmed, Ebu Hassan A'rac'dan rivayet etmekte­dir. Hz. Aişe'ye iki adam gelip Ebu Hureyre'nin "Rasûlullah (s.a) 'uğursuzluk sadece kadın, at ve evde vardır' buyurdu" dediğini bildirdi. Bunun üzerine Hz. Aişe (r.a): "Ben Kur'an'ı Ebu'l-Kasım'a vahyeden Allah'a yemin ederim ki, Hz. Muhammed (s.a) böyle birşey söylememiştir. O, ehl-i cahiliye kadın, at ve evi uğursuz sayarlardı" buyurdu" dedi. Sonra, Hz. Aişe (r.a) şu âyeti okudu:

"Başınıza gelecek olayları önceden bir kitaba yazdık ki, elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve (Allah'ın) size verdiğiyle sevinip şımarmayasınız."( Hadid: 57/23.)

Hz. Aişe'nin (r.a) açıklamasından anlaşılacağı üzere Ebu Hureyre (r.a) rivayeti doğru aktarılmamıştır. Eğer bunu doğru kabul etsek bile, bunun makul bir açıklaması olabilir. bir mânâsı da evhamperestliktir (batıl inançtır) ve bunun İslâm'la hiçbir alakası yoktur. Bunun ikinci, bilimsel bir anlamı daha vardır: Bu anlamı, bir şeyin uygunsuz olmasıdır. Bu anlam makuldür ve şeriatta da ge­çerlidir. Dolayısıyla, hadiste geçen uğursuzluğun anlamı, evde kaderi bozan bir şeyin bulunması değildir. Fakat tecrü­be ve inceleme, bu evin oturmaya uygun olmadığım göster­miştir.

Çoğu zaman peşpeşe aynı evde oturan bir cok kişinin hastalığa yakalandığı ve o hastalığın olumsuz etkilerinin o yerde sürekli artarak yerleştiği tecrübeyle sabit olursa, bu ev oturmaya uygun sayılmaz. Özellikle taun ve dıkk (verem hastalığı) konusunda bu defalarca ispatlanmıştır. Hadişlerde, "Taunun yaygın olduğu yerleden kaçmayın ve bile bile oralara gitmeyin." hükmünün yer aldığı bilinmektedir. Aynı şey kadın ve at için de söz konusudur. Eğer birçok kişi aynı ata bindikten sonra onu uygunsuz bulmuşsa ve birçok erkek aynı kadınla evlenip bir hastalık kapmışsa; bütün bunlar o at veya kadında bilinmeyen bir uğursuzluk olduğu­nu gösterir.

Şimdi, satın almak istediğiniz evde bâtıl inanç türünden mi, yoksa uygunsuzluk türünden mi bir uğursuzluk olduğunu araştırmak sizin işinizdir.

(Tercüman ul Kur'an, Rabiüssânî, 1372 / Ocak, 1953)(mevdudi fetvalar (1.cilt)

bu 2 yazı bilgi verici olur inşallah
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Profesör
*
28,547
konular
24,533
REP PUANI
Yeni Üye

May 2009
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:01:10 AM
tam konuya yorum yaparken netım kesıldı.
karadamlalar kardesım saolsun ızah etmıs..
.
Yeni Üye
*
6
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:02:23 AM
(26-07-2012, Saat:07:42 PM)karadamlalar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Sizin bahsettiğiniz hadisler hadis kitaplarında bulun­maktadır. ...Eğer bunu doğru kabul etsek bile, bunun makul bir açıklaması olabilir.

Veremle ilgili hadisi aldınız ve burayla bağladınız. Yani evde verem olabilir o yüzden evde uğursuzluk olur dediniz. Peygamber o yüzden böyle buyurmuş olabilir dediniz. Kadında bu hastalığa yakalanır uğursuzluk olur dediniz. Peki sizin veremle ilgili hadisle bunu bağlamanızdaki gerekçe hadisle ilgili akıl yürütmeden mi kaynaklı? Evet ondan kaynaklı; aksi halde bunu ordan oraya çekip o anlamda açıklamayla tamamen kişisel bir çaba içine girdiniz.

Tüm bunlara rağmen yinede üstte benim alıntıladığım yerleri yazmaktanda kendinizi alıkoyamadınız. Yankıuş anlamayın ama beni tatmin etmedi cevaplarınız. Tamamen kişisel ve bağlayıcılığı size kalmış çok çok öznel bir cevap.

Nede olsa açıklaması vardır, diyerekte bunun yanlış olma ihtimalini zaten düşünce disiplininizde silmişsiniz. Tartışılacak çopk şey var ama bu şekilde tartışma nesnel değil ne yazıkki. Teşekürler.
Yeni Üye
*
2
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:02:52 AM
(26-07-2012, Saat:03:25 PM)danton1789 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Herkeze selam.

Arkadaşlar bu hadisin açıklamasını yaparsanız sevinirim,kafama takılıyor çözemedim ben. Şimdiden teşekkürler.

Bu naklettiğiniz hadis! şöyle:Evde atta ve kadında uğursuzluk vardır.
Rivayet eden Ebu Hureyre'dir. Bir gün bu hadisi naklettiğinde Hz.Aişe annemiz kendisini azarlamış, Ey Ebu Hureyre, Resulullah bu sözü cahiliyye döneminde böyle inanırlardı diye nakletmiştir demiştir.

Yani anlayacağınız, Hz.Nebi bir alıntı yapıyor, Ebu Hureyre'de o alıntıyı sanki Hz.Nebi söylüyormuş gibi naklediyor.
General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:03:05 AM
uğursuzluk hakkında geniş bir yazı paylaşacağım inşallah,linkini buraya atarım.önce sahur gülücük

General
*
4,320
konular
1,797
REP PUANI
Yeni Üye

Jun 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:03:41 AM
İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.

UĞURSUZLUK

Yeni Üye
*
6
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Jul 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-07-2012, Saat:03:40 PM
(27-07-2012, Saat:02:52 AM)Hanif_Adam Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
(26-07-2012, Saat:03:25 PM)danton1789 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Herkeze selam.

Bu naklettiğiniz hadis! şöyle:Evde atta ve kadında uğursuzluk vardır.
Rivayet eden Ebu Hureyre'dir. Bir gün bu hadisi naklettiğinde Hz.Aişe annemiz kendisini azarlamış, Ey Ebu Hureyre, Resulullah bu sözü cahiliyye döneminde böyle inanırlardı diye nakletmiştir demiştir.

Yani anlayacağınız, Hz.Nebi bir alıntı yapıyor, Ebu Hureyre'de o alıntıyı sanki Hz.Nebi söylüyormuş gibi naklediyor.

Ebu Hureyre bu kadar bariz bir hata yapıyor yani! İlginç!

Evde, atta ve kadında uğursuzluk vardır denilmiyor aslında. Ebu hureyre'nin alıntılarına güvenilmez o zaman.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi