You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bir Ateiste Sorularınız Var mı?

Acemi Üye
Benim gözlemlerime göre Türkiyede ateizme karşı büyük bir ön yargı ve ateizm konusunda çok yanlış anlaşılmalar var. Eğer sorularınız varsa bunlara elimden geldiğince cevap verip mevcut yanılgıları ortadan kaldırmak istiyorum.

umarım faydalı olabilirim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: Bir Ateiste Sorularınız Var mı?
''Allah razı olsun, kardeş.'' diyecektim lâkin bilemiyorum. Ateizmin neyi yanlış anlaşılacak, anlayamadım... Birkaç örnek ile açıklayabilir misiniz..?
Aksın kanım, kefenime renk olsun!
Al kefenim, bayrağıma denk olsun!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
tesadüf kavramında büyük yanlış anlaşılmalar var mesela. ya da ateistler ahlaksız insanlardır her türlü pisliği yaparlar tarzı yanlış anlaşılmalar var. evrim konusunda var.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Yüce Allah'ı ilah kabul etmeyen insanların iyilik meleği olmasını da bekleyemeyiz, öyle değil mi... Tesadüf kavramının, zihninizde yarattığı çağrışımlardan bahsedebilir misiniz..?
Aksın kanım, kefenime renk olsun!
Al kefenim, bayrağıma denk olsun!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Ateistlerin Genellikle Humanist Yüksek egitim sinifina dahil geliri yüksek kisilerden olustugu bilinen acik ve net bir olgu lakin yanlis yerdesin gibi sonucta Dinlerde sizin nasil oldugunuz ne oldugunuz önemsiz dinlerin inancinda tanri ne olursa nasil olursa olsun kendisini tanimiyan Ateistlere karsi kullarina emirlerini bildirmis dini kitaplarinda tabiki bu onlarin inanci o yüzden istersen havada takla at :D dünyanin en yardimsever insani olsun bir ateist tanriyi kabul etmedigi icin bir dindarin gözünde yokedilmesi gereken bir yaratiktir genel olarak degil ama cogunlugunun düsüncesi bu sekildedir.

ama yinede bende bir dinsiz olarak bir soru sormak istiyorum

simdi bildigimiz gibi Ateizmin temeli bilimdir bilim ise Deney ile neden sonuc iliskisi üzerinden gider somut sonuclar cikartir din gibi idealizm gibi soyut bir inanc üzerinden gitmez lakin hersey iyide bing bang evrim teorisi bunlarin güclü bilimsel deneyleri var mesela bing bangin hesaplamasi evrenin genisleme hizi üzerinden hesaplanmistir evrenin yasi lakin

1. Ruhu diger adiyla zihin bilinc i suana kadar okdugum cogu bilimsel dergide tam olarak bilimsel olarak ne oldugu kanitlanamadi deney sonuc iliskisine göre tabiki birkac hipotez var bunlari acikalamada ama hala bilmisel net bir deney yok

2. bana göre ateizmin duvara tosladigi nokta dünya bir hicliktan var oldu

Yine suana kadar bilimsel olarak kanitlanamamis ateistlerin iddasi bir deist olarak dogaüstü güc yaratti diyorum soyut fikir üzerinden gidiyorum cünkü bildigin gibi sonsuzluk ve bing bang öncesi kisir bir döngüye gidiyor bunun dogaüstü bir gücle aciklanacagina inaniyorum ve bu bir inanc pozitif degil felsefik bir bakis acisi ile yaklasiyorum

simdi ateistlerde dünyahiclikten varoldu felsefik bir görüsü bilimsel diye yutturmaya niye inat ediyorlar.

hani Sicim Teorisi gibi düsünelim pararel evrenler bugun fizik dünyasinda Sicim teorisi üzerinde hala fizige mi yoksa felsefeyemi dahil diye tartismalar varken

sirf dinlere inat neden hiclikten varolduk iddasinda diretiyorsunuz hani cikip agnotistik ler gibi bilmiyoruz bilimle cözmeye calisiyoruz deseniz olmazmi yani ateizm bir nevi artistlik gibi geliyor bana :D

diger bir nokta ise hernekadar bende o konuda farkli düsünsemde

mesela biz dinsizler dini kitaplari okurken yüce tanri nin bu niteliklerde olmayacigini idda ederiz ama hakkinda herhangi bir bilgi olmayan bir kavram hakkinda hayir böyle olamaz söyle olamaz vsvs dememizi ben bile hala anliyamadim kisacasi bilinmeyen bir sey hakkinda niteliklerini belirlememiz diger ilginc nokta

örnegin arsel ilhan nin kitabinda kurandaki bir ayeti alip bu ayet e göre tanrinin insanlari dogru yola sokmasi daha dogru olmazmiydi bu yüce oldugu söylenen bir tanriya yakisirmi diye ilginc bir paragrafi aklima takilmisti hani nedir bizdeki Kaynaksiz bilgiye nitelik ekleme gülücük
Albert Einstein
“Benim inancım, zayıf ve çelimsiz akıllarımız ile algılayabildiğimiz ve kendisini küçük detaylarda açığa vuran sonsuz üstün bir ruhun mütevazi hayranlığından ibaretir. Bu kavrayamadığımız evrendeki açığa çıkan üstün bir mantık gücünün varlığına olan derin duygusal sağlam inanç benim Tanrı düşüncemi şekillendiriyor.”
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Su ateist herkes ahlaksizdir önyargisi sacmaliktan öte birsey degil..

tipki Bir bombaci terörist sonrasi her müslüman teröristir sacmaligi gibidir... tabiki kisiligi zayif bazi ateistler madem tanri yok istedigimi yapabilirim suc bile isliyebilirim yanlisi icine düsebilir oda sizin dininizdeki nefs gibi iste gülücük müslüman olup hirsizlik yapan yokmu zina yapan yokmu adam öldüren yokmu hak yiyen yokmu
Albert Einstein
“Benim inancım, zayıf ve çelimsiz akıllarımız ile algılayabildiğimiz ve kendisini küçük detaylarda açığa vuran sonsuz üstün bir ruhun mütevazi hayranlığından ibaretir. Bu kavrayamadığımız evrendeki açığa çıkan üstün bir mantık gücünün varlığına olan derin duygusal sağlam inanç benim Tanrı düşüncemi şekillendiriyor.”
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
ahlaki olarak ortalama bir iyilik eğilimi tüm din, inanış, düşünce vs. şeylerde vardır ki bu da insanın içinde(fıtratında) olması ile açıklanabilir. kötülük dediğiniz şey müslümanlar tarafıdnan yapılsa da kötüdür, yapan kimsenin kötü olmasına müslümanlık bir engel olmayabilir.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.