Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Bi'dat üzerine bir kaç kelime

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : camici
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Forumcu
*
290
mesajlar
24
konular
266
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
06-10-2020, Saat:09:49 AM
Kelime manası “sonradan” demek olan Bi’dat İslami ıstılahta Peygamberimizden  (Aleyhisselatü vesselam) sonra, onun sünnetinde ve hadislerinde olmayan, bildirilmeyen ve tavsiye edilmeyen; ama ibadet diye dine eklenenlerdir.
 
Bu tanımı herkes bildiği halde halimiz içler acısı. Bi’datlar içinde yüzüyoruz. Peki neden?
 
Bir kere baştan ortaya koyalım ki; avam Müslüman kendi, kendi kendine bi’dat çıkaramaz. Bi’dat varsa en başta sorumlusu öncelikle ulema geçinen, dinde sözü dinlenen ve taklit edilenlerdir. Bunu cemaati yeterince bilmeyen kıyı köşe cami imamına kadar da idirgeyebiliriz.
Peki, bunlara bi’dat çıkarmaya iten nedir? Samimi olarak hiç kimsenin “hadi ben bir bi’dat icat edeyim” diyeceğini düşünemeyiz. Olay benim tespit ettiğim kadarı ile geliyor “NEFSİNE GÜZEL GELME” ye dayanıyor.
 
Sıklıkla şahit olduğumuz 1-2 örnek verirsem daha iyi anlaşılacağını umuyorum.
 
Peygamber (Aleyhisselatü vesselam) “ Kur’an okuduğunuz zaman, bitirdiğinizde saffat süresinin son 3 ayetini okuyun” diye buyurmuş. Dikkat edin ayet diyor, dua demiyor. Biz ne yapıyoruz?  “ve selamun alel murselin” dedikten sonra sıralıyoruz “falancaya da selam, filancaya da… Hâşâ Allah Teâlâ ayette eksik mi bırakmış. Haşa Alla’ın ayetini mi tamamlıyoruz.
Bu ayete böyle mi mana veriyorsunuz? Allah’ın peygamberlerinin yanına amcanızı, dayınızı koyup, Onları Allah’ın peygamberlerini selamlar gibi aynen mi selamlıyorsunuz.
 
“Selamun alel murselin” dediğimiz zaman Allah’ın bütün gönderdiği peygamberlere; İman etmek, tasdik etmek ve ta’zim etmek vardır.
Ama devam edin, daha güzel(!) oluyor, hazır selama başlamışken 7 sülalene de selam gönderiverelim. Diyanette zaten caizdir diyor.
  *   *   *
Yine sabah namazından sonra Haşr süresinin son 3 ayetini okuyun diye tavsiye etmiş. Dikkat son 3 ayeti. Ama olmaz; “Lev enzelna” dan başlamak daha güzel(!).  Hatta “La yestavi” den.
*   *   *
Veya Peygamber (Aleyhisselatü vesselam) “sabah namazından sonra “10 kere la ilahe illallahu, vahdehu la şerike leh. Le hul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kulli şey’in kadir” okuyun demiş.
Hocam ne yapıyor, bunu bir kenara koyuyor, Peygamber’den(Aleyhisselatü vesselam) 800 sene sonra icat edilmiş “selaten tuncina” okuyor. Hele “ve’l afat” kelimesi geçince elleri ters çevirip yere baktırmıyorlar mı?
Bu ümmet 800 sene boyunca (Bu dua 1400’lü yıllarda ortya çıkmış) kendisine isabet etmesinden korktuğu her türlü afat, musibet ve belalardan Allah’a sığınırken hep ellerini semaya kaldırmış. Hep aracısız olarak ona sığınmış, ondan istemiş. (Elleri semaya kaldırma hâşâ Allah’a yön veya mekân isnat etmek için değil, onun yüceliğini tasdik içindir.)
Selaten tuncina duasının tarihsel gelişimi ve manasındaki sıkıntılara bu yazının daha fazla dağılmaması için şimdilik girmiyorum.
 
Anahtar kelime “daha güzel” Hiç düşünmüyoruz laf nereye gidiyor. Hiç sormuyoruz neyden, hangi şeyden daha güzel. Peygamber (Aleyhisselatü vesselam) hadisinden mi, Kur’an ayetinden mi?
 
Kehf 18/103- De ki: Amelleri en çok boşa gidenleri size bildirelim mi?
Kehf 18/104- Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa onlar güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı.
Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟
*
5,422
mesajlar
484
konular
7,663
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2012
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#2
Icon14  06-10-2020, Saat:12:10 PM
eyvallah.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi