You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

قید آزادی
Cvp: ✔Kuran'a İman
Yok abi böyle iyi =)
Hem ben ,beni tanımıyorum ki sana tanıtayım =)
Ama sevindim seni gördüğüme, senin kendine has bi yorum stilin var
Nerede görsem tanırım =)
لَمْ اَكُنْ بِدُعَٓائِكَ رَبِّ شَقِيًّ
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Madem öyle ben de abi diyeyim. ?
Ali abi, beni anlamıyorsunuz.
Yazdıklarınızdan farklı bir şey yazmıyorum ki.
Yazdıklarımı farklı bir yorum ile tekrar etmişsiniz.

Lütfen anlamaya çalışın.

Farklı bir örnek ile açıklık getireyim.

Çok susamış bir insan önünde su kaynağı olduğu halde neden o suyu içmez?

Yani, değil mi ki biz huzura susamışız? Kuran'ı Kerimin huzur deryası olduğuna iman ettiysek, neden ondan uzağız?
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
قید آزادی
Konuyla ilgili olarak şunu söyleyebilirim
Yazılarımda hep vurguluyorum
Bireysel çırpınmalar sadece nefsin vicdanını okşuyor
Bana düşeni yaptım gözüyle hayata devam ediyoruz
Kendi içimizde bir sürü fırkalara bölünmüşüz
Biraraya gelmeden hiç bir şey olmaz
Önceden ibrahim as misali tek başına ümmet olmak yeterli sanıyordum
Bilakis toplu bir direnme lazım
Dün bi post gördüm, diyor ki 'önceden devlet vardı dine düşmanlık yapılıyordu simdi din de onlarda devlette ,hem devlete düşman oldular hem dine '
Bu çok acı en büyük zulmü bu hükümet iktidarında gördük
Kâfir kafirligini yapacak ama zulmeden bizden olunca kafalar karıştı herkes dağıldı
Hâlâ bi umut Erdoğan hilafeti ilan edecek diye kendini kandiranlar var
Demokrasi bir dindir ,zulumle abad olamayız
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
RE: Cvp: ✔Kuran'a İman
sessizlik Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Yok abi böyle iyi =)Hem ben ,beni tanımıyorum ki sana tanıtayım =)Ama sevindim seni gördüğüme,senin kendine has bi yorum stilin var Nerede görsem tanırım =)
Tamam kardesim sen bilirsin ve canin nasil isterse öyle olsun.

Abim biz meseleye ehli sunnet acidan bakmak ve ona göre degerlendirmek isteriz ve verilen sey her ne olursa olsun ehli sunnet göre mi veya ona makul düsüyor mu bu acidan da bakariz kisacasi biiznillah.

Daha dogrusu bakmak isteriz ve o denilen sey makul ise bizim icin de kiymet ve itibar acisindan baska olur.

Sen bizi tanimissin ve iste herkes senin gibi olsa baska olurdu ve sende bilirsin ki Her seyde yazi söz gibi acik ve kesinde olmayabilir ve onda ihtimal süphesi de gümdeme gelebilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-03-2021, Saat:06:26 PM, Düzenleyen: Ali.
Üye
alpi Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Madem öyle ben de abi diyeyim.?Ali abi,beni anlamıyorsunuz.Yazdıklarınızdan farklı bir şey yazmıyorum ki.Yazdıklarımı farklı bir yorum ile tekrar etmişsiniz.Lütfen anlamaya çalışın.Farklı bir örnek ile açıklık getireyim.Çok susamış bir insan önünde su kaynağı olduğu halde neden o suyu içmez?Yani,değil mi ki biz huzura susamışız?Kuran'ı Kerimin huzur deryası olduğuna iman ettiysek,neden ondan uzağız?
alpi abi ve sorun degil saglik olsun diyorum.

Kardes sen degilde ve malesef son zaman insanlar var ve her seyi Kitabullah tan cikarmak isteyip ve onu da sadece bulunla hal ediyorum deyip ugras veren var ve Kur´an-i Kerim var ise birde onun tefsiri mahiyetinde delil var ve iste ikinci kaynagimizda bu denilen sey olur.

Simdi konundan konu cikmasin insan arabca bilmiyor ve genel olarak diyorum ve arabcada bilse bile Kur´an-i Kerim´anlayip kavramak icin bunun yaninda diger bilmesi gereken o ilimler var iste ve birde bu meseleye o acidan bakmak gerekir.

Meallerden yola cikip sadece bununla yetinmek olmaz ve birde bakmak ve bilmek gerekir aslinda buna dair o ayet-i kerime icin tefsir kitabi ne diyor veya o tefsir kitablari bir ayet de olsa herhangi ve onun hakkinda neler demistir.

En güzel tefsir veya en saglam tefsir veyahut en güclü tefsir var ise bu ister istemez Peygamber (s.a.v.) yapmis oldugu o tefsir olur.

Kur´an-i Kerim´in hakiki manada tercümesi yok ve isin ehli olmaz diyor ve onun icin Kur´an-i Kerim Meali ve Tefsiri diye zikir edilir.

Bu ilk önce kitabullah ve arabcasi da yüksek ve kiymetli ve insanida icaz birakiyor ve ondaki tertib ve meseleyi isleyip ortaya koymasi ve ardi ardina deliller sunmasi ve icindek islenen seyler birbirine makul düsmesi ve icinde gecen 1 kelime olsun ve sayilacak gibi bazi seyler olsun mana vermekte ve tek bir tarafli islemekte sorun olur.

Bugünkü insanlar meal okuyur ve biz Kur´an-i Kerim´i anliyoruz ve bunu ne ile anladin veya nasil anliyorsun o mealle mi ve bak o kadar cok meal var ve bana deki en güzel veya en dogru meal sudur ve bunu demek bile sorun olur.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-03-2021, Saat:06:49 PM, Düzenleyen: Ali.
Yönetici
O zaman onları da söyleyeyim. Daha açık yazayım.

Tefsir okuyanlar, Hadissiz olmaz diyenler, siyersiz olmaz diyenler, sadece kuran meali yeter diyenler, yetmez alimleri de dinlemek lazım diyenler, arapçasını okusam yeter diyenler, arapça bilip okuyanlar, arapça bilmeden okuyanlar, benim hocam var o ne derse o diyenler, aklım yok mu ben okuyup anlarım diyenler, okuyorum ama anlamıyorum diyenler, anlayan herkes, anlamayan herkes, bilen herkes, bilmeyen herkes, aslında kısacası ilk mesajımda da dediğim gibi Kuranı Kerim haktır diyenler. Başka kaldı mı bilmiyorum, kaldıysa onlara da, herkese de sesleniyorum.

Herkese seslenmem herkesin doğru bildiğini tastik ettiğim anlamına gelmez.
Ayrıca art niyetim yoktur, mana devşirmesi yapmıyorum açıkça, çok açıkça herkese soruyorum.

Kuran Allah'tan gelmiştir içinde bulunan ayetler Allah Tealanın Cebrail vasıtası ile Hz Muhammed Mustafa aleyhisselatu vesselama indirdiğine inananlar. Herkese birden sesleniyorum,

Umarım halis olduğum anlaşılmıştır.

Ya hu hayatlarda devrimler yapan Kuran bizim de elimizde, neden bizi onları etkilediği gibi etkilemiyor?
Herkes huzur arıyor, neden Kuran bize huzur vermiyor?
Kuran'a hakkı ile iman etmiş olsak halimiz böyle mi olurdu?
Bu pınarın musluğu bize neden kurudu?

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
قید آزادی
Katılıyorum
Çünkü haram işlemenin bir yaptırımı yok
Dolayısıyla bir süre sonra duyarsizlaşıyorsunuz
Zihin bu şekilde kodluyor
Insanlar haramlara meşru zemin hazırlıyor, zihin bu şekilde algı oluşturabiliyor çünkü
Rabbim neslimizi korusun
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Güzel bir tespit, günahlar Kuran musluğunu tıkıyor.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Düşünsene, imtihanlar bitmiş, amel defterin sağından verilmiş ve bir ses duymuşsun; 
`Vedhulii Cennetii.. `Girin Cennetime.. (Fecr 30.)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.