You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Atomun Parçalanması ve Müslümanlar

Atomun Parçalanması ve Müslümanlar

Süper Moderatör
Atomun Parçalanması ve Müslümanlar
BİLİM-MÜSLÜMANLAR ve ATOMUN PARÇALANMASI

“Sözlerimden anlaşıldığı üzere bilim benim için, cahillerin bir oyuncağı, vesvese ehlinin bir azığı, modern sofistlerin sanal helvadan yaptıkları bir tapınma aracıdır.
Bunu söylüyorum ki bana referans olarak getirilmesin, -
yanlış bulan varsa -ki ayrı bir konu- başka bir başlıkta ayrı bir konu olarak tartışılır. Lakin bu konu içerisinde, delil makamında ortaya konulması yersiz olur.”


Başka bir konuda tartıştığımız bir kardeşimiz en son bu cümleler ile konuyu bağladığı için, ben de yeni bir başlık açma ihtiyacı duydum.


“İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan CERN laboratuvarında yapılan deneyler sonrasında bir anda hayatımıza girdi ‘Higgs bozonu’. Pek çok yerde geçmesine, yaşamın temel kaynağı olduğunu duymamıza rağmen halen birçoğumuz ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı hakkında pek fazla bilgi sahibi değil maalesef.

Evrenin başlangıcı kabul edilen büyük patlamanın, (Big Bang) -Ben işte buna Rabbimizin "ol" sayhası demiştim - saniyenin milyonda biri kadar ertesinde ilk parçacıklar da etrafa saçıldı. Bu fizik kurallarını bulmaya çalışan fizikçilere göre ilk çıkan parçacıklar kütlesiz ve saf enerjiliydi. Fakat bilinen başka bir gerçeğe göre de evrende var olan her şeyin bir kütlesi vardır. Adına ‘Tanrı parçacığı’ denilen, İsviçre’nin CERN laboratuvarında yapılan deneylerle varlığı kanıtlanan Higgs bozonu, kütleleri olmayan atomlara kütle kazandıran mekanizmadır, yani hiçliğe kütle vermektedir.”

CERN

CERN; 1954 yılında 12 Avrupa ülkesinin (Belçika, Danimarka, Almanya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre, Hollanda, Birleşik Krallık, Yugoslavya) katılımıyla kurulmuş bir araştırma birimidir. Yani öyle sanıldığı gibi yeni bir çalışma değil; yarım asırlık emeğin bir ürünüdür. İsmi ise Fransızca açılımının baş harflerinden oluşmaktadır: Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire…

Bir liste haline getirecek olursak geçmişten bugün CERN’de elde edilen başarılar şu şekildedir:
-1973: Gargamelle’de nötr akım bulundu.
-1983: UA1 ve UA2 deneylerinde W ve Z parçacıkları keşfedildi.
-1995: PS210 deneyinde ilk anti hidrojen atomları üretildi.
-1999: NA48 deneyinde CP simetrisi bulundu.
-2010: 38 anti hidrojen atomu saniyenin 6’da biri kadar süre kapana kıstırıldı.
2011: Anti hidrojen atomlarının tutulma süresi 15 dakikaya çıktı.
-2012: Higgs bozonuna benzeyen 125 GeV/c2 ağırlığında bir bozon tespit edildi.


Yukarıdaki kurucu üyeler haricinde geçmişten günümüze CERN’e katılan ülkeler şu şekildedir:
-Avusturya (1959)
-İspanya (1961)
-Portekiz (1985)
-Finlandiya (1991)
-Polonya (1991)
-Macaristan (1992)
-Çek Cumhruriyeti (1992)
-Slovakya (1993)
-Bulgaristan (1999)
-İsrail (2013)
Ortak (asosiye) üyeler:
-Kıbrıs Cumhuriyeti (2012)
-Ukrayna (2013)
-Türkiye (2014)
Ayrıca Romanya ve Sırbistan’ın üyelik süreçleri de devam etmektedir.

Yukarıdaki kısa bilgilerden sonra Müslümanların başını iki eli arasına koyup düşünme vakti gelmedi mi?
Miladi 13. -14. ve 15. Yüzyıllarda Yani İbn-i Sinaların, İslam bilim ekolünün tüm daünyayı sardığı, Avrupanın bilim tahsili için Endülüs’e öğrenci gönderdiği yıllarda, rivayet olunur ki, Fatih İstanbul’u kuşattığında Bizans din adamları meleklerin cinsiyetini tartışmakla meşgül imişler.

Devran döndü, günümüzde şimdi biz Allah(CC) önce kalemi mi yarattı, sesi mi yarattı tartışmasındayız. Onlar ise milyarlarca dolarlık yatırımlarla, seneler süren çalışma, çabayla meşgül.
Sonuç; Vah Filistin, vah, Myammar, Vah Afrika, Vah Orta-doğu.

Son söz:
“İlim Müslümanın yitiğidir. İlim Çin’de de olsa onu almalıdır.”
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
RE: Atomun Parçalanması ve Müslümanlar
ün, Afganistan'ın Kunduz eyaletinde ABD destekli Afgan ordusu bir katliama imza attı. Afganistan'da "terörü" bitirmek için varlığını sürdüren ABD kuvvetleri, 100'den fazla Müslüman çocuğu hafızlık töreni sırasında katletti, 100 civarı yaralı var.

TALİBAN BAHANESİYLE SİVİLLER VURULDU

Korkunç saldırı, üst düzey Taliban yöneticilerini vurma bahanesiyle gerçekleştirildi. Yapılan açıklamaya göre ise saldırıda ölenlerin tamamı sivillerden oluşuyor. (4.4.2018 gazte haberi)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Atomun Parçalanması ve Müslümanlar
3dk m boşa gitti resmen.Bilim adamları bigbangdan önce birsey yoktu demez. Olmayan şey nasıl patlıyacak. Ayrıca ilk yaratılan peygamberin nurudur diye hadis var ne kalemi ne sesi!.. Madde/enerji neyse yaratılmış olmadan ses mi olur ki ilk yaratılan ses olsun kahkaha
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
RE: Atomun Parçalanması ve Müslümanlar
Cehalet ehlinin deneylerinden birisi de bu, felsefe ve mantık bilmemekten kaynaklanan deneyin, masraftan başka bir faydası olmadı. Az buçuk mantık okumuş birisinin bile cihet yöntemiyle iptal edebildiği söz de tanrı parçacığı, zor bulunan parçalardan, koleksiyona eklemek lazım.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 05-04-2018, Saat:06:39 PM, Düzenleyen: kalemşör.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.