You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ASHÂB-ı KEHF hakkında Mülahazalar

ASHÂB-ı KEHF hakkında Mülahazalar

هل أنا حقاً أنا ؟
ASHÂB-ı KEHF hakkında Mülahazalar
Bu başlık altında ilgili kıssada genel-geçer kaynaklarda geçmeyen bazı nüanslara işaret edeceğim. -إن شاء الله-
Tefekkür ettiğim mülahazalar hususunda katkıda bulunabilir yahut yapıcı eleştiri yapabilirsiniz. 
Mülahaza-1
Kehf Ashabı belirtilen süreç içerisinde uyuyorlar mıydı? Uyudukları yönünde birleşen geleneksel ve modern anlayış kendisine vahiy bağlamında referans bulabiliyor mu? Diğer bir sual bunun bir önemi var mıdır varsa ne(ler)dir?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: ASHÂB-ı KEHF hakkında Mülahazalar
Sizin kavliniz, benim kavlim diye bir şey söz konusu olamaz.. Bizler tefsir alimi değiliz. Ancak şu alimin görüşüne göre bu böyledir veya şöyledir diyebiliriz.. Aksi durumda Kuran'ı kendi aklınıza göre yorumlamış olursunuz ki bu zamanın en büyük fitnesi budur. Küçük bir bardağın okyanuslar dolusu suya sahibim demesi gibi bir şey olur. Kuran bir okyanustur.. Bu okyanusta kimler can yitirdi ve yine kimler can buldu ?..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: ASHÂB-ı KEHF hakkında Mülahazalar
Arapça'da bir kelimenin bir sürü manası vardır.. Hangi mananın kullanılacağını bizler değil ilim erbabı (ulu'l erbab) kimseler söyleyebilir.. Ay yarıldı ifadesini ay sürüldü diye kimse çevirmez.. O kelimenin bir manası da tarla sürmektir.. Ama orada yarıldı ibaresi şeklinde kullanılmaktadır.. Aynen bunun gibi..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.