You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ağlamak/Ağlayabilmek.

Ağlamak/Ağlayabilmek.

هل أنا حقاً أنا ؟
Ağlamak/Ağlayabilmek.
Alıntı:Ağlamak/Ağlayabilmek...

Efendimiz sallallahualeyhivessellemden rivayet edilmiş bir hadis geliyor aklıma;
kıyamet günü arşın gölgesinde gölgelenecek olan 7 sınıftan birisinin ''Tenhada Allah'ı anıp göz yaşı döken kişi." olduğunu söylüyor.

''Tenhada Allah'ı hatırına getirip, göz yaşı dökmek'' Ne kadarda yabancı olduğumuz, ne kadarda kendisine yabancılaştığımız bir durum bu..

Halbuki gözler nasıl göz yaşları ile temizleniyorsa, kalplerde ancak göz yaşları ile temizlenir..

Küfürle, günahla katılaşan, kaskatı kesilen bu kalpler ancak ağlamakla, ağlayıp yakarmakla temizlenir..

Bizler sadece Allah için ağlamayı değil, kendimiz için ağlamayı hatta kardeşlerimiz için ağlamayı dahi unuttuk...

Bu milletin fertleri bir vakit, ağlayan birini görünce o hisli kalbinin hüzünlenmesine mani olamaz, o da ağlayanın feryadına iştirak eder, halledebileceği bir mesele ise elini uzatır, o acıyı dindirmek uğruna didinir durur, hiç olmazsa onunla haldaş olup, en temiz hisleriyle kendisi de gözlerinden yaş akıtırdı.

Ama artık o duygular, o hasletler bizden çok uzak, bizden çok uzakta kaldı...

Mesneviden yazıları karıştırırken gözüme şöyle bir yazı ilişti, muhtevasında birçok yanlışı barındırmasına rağmen gözüme ilişen bu güzel yazı gerçekten güzel, gerçekten güzel tespitlerdi...

''Allah, bize yardım etmek dilerse gönlümüze, ağlayıp inleme isteğini verir.

Ne mutlu gözdür o göz ki onun için ağlar; ne kutlu gönüldür o gönül ki onun için yanar kavrulur.

Her ağlamanın sonu gülmektir; sonu gören kişi kutlu bir kuldur.

Nerde akarsu varsa orada yeşillik vardır; nerde akan gözyaşı varsa oraya rahmet gelir.

İnleyen dolap gibi gözlerinden yaşlar saç da can alanından yeşillikler bitsin.''

''Her ağlamanın sonu gülmektir'' nedense içime huzur verici manidar birşey bu..

Allah, ölü toprakları, bitkileri; yağmurla dirilttiğini, yağmurla filizlendirdiğini söylüyor.

Yanılmıyorsam eğer, ölü kalplerde göz yaşı ile dirilir, onunla filizlenir..
Kalemşör (bunu küçükken hazırlamışım tararken rastladım)
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
RE: Ağlamak/Ağlayabilmek.
çocukken biraz daha duygusaldık o vesile ya da sebeple duygusal deneme yazıları çok eskiye ait yazdığım.. şuan da (yazarlık demek istemiyorum) birşeyler karalamakla uğraşıyoruz bazı yayınevleri var ama eski ruh maalesef kalmadı şimdi biraz teknik konularla uğraşmak durumunda kaldık...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Göğe Bakma Durağı.
MasAllah gülücük

"Ezanı duyunca müziğin sesini kısmaması normaldir,
        Ben ezanı duyunca namaz kılmayan insanlar gördüm..!!"

"Ezana hürmetin esaslısı davete icabetle olur şarkıyı kapatmakla değil -dedi biri, haklıydı."
H
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
ağlamakta çok zor, ağlayamamakta..
tutamaz insan gözyaşlarını gelir sel gibi, engel olamazsın.
bu akan gözyaşı Allah içinse tutma bırak aksın; aksın ki, Allah için ağlayan göz Cehennemden haram kılınsın..

(kendimce yazdım şuanda kusurumu hoş görün.)

Allah razı olsun hocam..
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 18-07-2013, Saat:10:29 AM, Düzenleyen: Nazlıcan.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.