Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Dür-i Yekta
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******
89
mesajlar
32
konular
128
REP PUANI
Oct 2020
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
30-03-2021, Saat:01:06 PM
ADANA KIVANÇ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
FEN VE SOSYAL BİLİMLER PROJE OKULU
Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Türk Milli Eğitiminin amaçları doğrultusunda, 3 Mart 1924 Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nu ve 17.10.1951 tarih ve 601 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı  Müdürler Komisyonu kararı ile Ankara, İstanbul, Isparta, Kahramanmaraş, Konya, Kayseri ile beraber birlikte açılan ilk 7 İmam Hatip Okulu'ndan biridir. O yıllarda ismi İmam Hatip Okulu olarak belirlenmiştir. "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü" mezkûr yıllarda bulunmadığından İmam Hatip Okulları "Özel Okullar Müdürlüğü'ne" bağlıydı.1951 yılında Adana İmam Hatip Okulu (4+3) 7 yıllık olarak açılıp; eğitim ve öğretime başladı. 1951-1952 eğitim ve öğretim yılında Ulu Camii civarında 13 öğrencisi ile ahşap bir binada faaliyete geçen okulumuza, o yıllar da -Reşatbey Mahallesindeki mevcut arsaya- Hayırlı İşler Yaptırma ve Devam Ettirme Derneği tarafından "Taş Bina" daha sonra da "Uzun Bina ve Eski Pansiyon Binası " yaptırılmıştır. 14.03.1973'te yürürlüğe giren 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile İmam Hatip Okulu ismi Adana İmam Hatip Lisesi diye değiştirildi. 1992-1999 yılları arasında Adana İmam Hatip Lisesinin öğrenci sayısı 7000'lere ulaşıp il merkezinde bulunan binasına sığmadığından 1.Tepebağ 2.Şehitduran 3.Yüreğir Refika Halıcılar 4.Kurttepe Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak 4 farklı okulda da eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1988 yılında Tepebağ şubesi, Tepebağ İmam Hatip Lisesi adıyla;1992 yılında Kurttepe mevkiinde bulunan şubesi de Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak faaliyete geçmiştir. 1996 yılında Tepebağ Şubesi, Tepebağ İmam Hatip Lisesi adıyla; Anadolu Şubesi Kurttepe Anadolu İmam Hatip Lisesi adıyla ayrı bir okul olmuştur. 1988 yılında Adana depreminde gördüğü hasar nedeniyle "Uzun Bina" adıyla bilinen ana bina tahliye edilmiş; diğer binalarda restore edilmiştir. 2005 yılında okul alanındaki bahçenin ikiye ayrılması ve Uzun Bina ve Taş Bina'ya Hayırlı İşler Yaptırma ve Devam Ettirme Derneği tarafından bir Özel İlköğretim açılması nedeniyle Adana İmam Hatip Lisesi tek binada yani bilinen adıyla "Eski Pansiyon" Binasında faaliyetine devam etmiştir. 2010-2011-2012 eğitim ve öğretim yılı mart ayında da uzun bina hasarlı olduğundan yıkımı yapılmıştır. Eski Pansiyon Binası olarak bilinen binasında eğitim ve öğretime devam eden Adana İmam Hatip Lisesi, 2011 yılında yapılan tetkikler sonucunda da yıkım kararı alınan binasından 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı eylül ayında Terllidere Mahallesinde bulunan binasında eğitim ve öğretime devam etmiştir. Bu zaman diliminden sonra Reşatbey Mahallesi ordu Caddesi üzerindeki mülkiyeti Hayırlı İşler Yaptırma ve Devam Ettirme Derneği'ne ait olan mevcut arsaya hayırsever Rahmetli Hacı Mustafa Kıvanç'ın katkılarıyla Kıvanç Tekstil Ticaret ve AŞ. tarafından modern bir bina yaptırılmış; binadaki kullanılacak birçok malzeme ve mefruşat ta beraberinde hibe edilmiştir.
 
Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu binasında 60 adet derslik dersliklerin içerinde etkileşimli tahtalar, her öğrenciye ait dolaplar; fizik, kimya, biyoloji, bilişim, proje hazırlama, dil laboratuarları, teknoloji ve tasarım, resim, müzik derslik ve laboratuvarları; iki adet kulüp çalışma odaları ve atölyeleri, her alandaki zümreye ait zümre çalışma odaları,4 adet PDR odası, 6 adet müdür yardımcısı odaları, muhasebe, memur, kayıt odaları, bina içi ve bahçe girişi danışma odası, 3 adet veli görüşme odası, okul aile birliği odası, 2 adet atölye, şifreli dolapları ile beraber soyunma-giyinme  odaları, spor sonrası duş alınabilecek banyolar, olimpik saha ölçülerinde kapalı spor salonu, açık spor kompleksi, 70 kişinin aynı anda oturarak sinema izleyeceği sinema ve mültivizyon salonu, 850 kişilik mescit 50 kişilik bayan mescidi, kıraat ve hafızlık pekiştirme derslikleri, sekretarya, nöbetçi müdür yardımcısı ve müdüriyetten oluşan idari bölüm, teknisyen odası, 2 adet personel dinlenme odası, 2 adet müstakil personel odası, iki katlı geniş bir fuaye alanı olan 360 kişilik amfibi konferans salonu, mütevelli başkanı odası ve toplantı salonu, yedi yıldızlı otellerin mutfağındaki konfora sahip yemek pişirme, dinlendirme, hazırlama, dağıtım, depolama, soğuk hava, bulaşıkhaneden oluşan mutfak, 430 kişinin aynı anda oturarak yemek yiyebileceği yemekhane, 200 kişinin oturup yiyip- içeceği, dinleneceği kantin alanı, 150 kişilik kütüphane, 3 adet toplantı salonu, 2 adet öğretmenler odası, sistem odası, hidrofor ve su depolarının olduğu dağıtım odası, geniş ve büyük depo, arşiv odası, 2 adet 60 kişinin aynı anda abdest alabileceği abdesthane, güreş, karate, tekvando vs. sportif çalışmaların yapılacağı özel alanlar vardır. Elektrik kesintilerinde jeneratörün devreye gireceği sistem mevcuttur.   Okulumuzun hem Fuzuli Caddesi hem de Ordu Caddesinden iki girişi bulunmakta olup; Fuzuli girişi protokol girişi olarak düzenlenmiştir. Okulumuz müştemilatının tamamında sıcak-soğuk merkezi klima ve havalandırma sistemi, engellilere uygun 2 adet asansör vardır.
 
Kuruluşundan bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın güzide bir ortaöğretim kurumu olarak faaliyetini sürdüren Adana Kıvanç Anadolu Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Bakanlığımız Din Öğretini Genel Müdürlüğü'nün onayıyla bünyesine Adana Kıvanç İmam Hatip Ortaokulu kısmını da katmıştır. Adana Kıvanç İmam Hatip Ortaokulundaki sınıflarda aynı zamanda Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesinin uygulandığı hafızlık sınıfları da mevcuttur. Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisemizden memleketimize, milletimize, kendisine ve ailesine faydalı birçok gencimiz mezun olmuş, Türkiye'mizin muasır medeniyetler seviyesine çıkmasında her kademede hizmette bulunmuşlardır. Türk Milli Eğitim sistemi içerisinde yerini alan, ülkemizin önemli bir ihtiyacını karşılayan Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulumuza katkıda bulunanlara ve özellikle Hayırsever Kıvanç ailesine minnet ve şükranlarımızı sunarız.
 
İnsan yaratılışı gereği madde ve manadan; cisim ve ruhtan meydana gelen bir varlıktır. Cismin ihtiyaçları olduğu gibi ruhun da ihtiyaçları vardır. Her iki yönünün ihtiyaçları karşılanırsa dünyada huzurlu Yaşar, ahirette umduğunu bulan bir kul olarak meydana çıkar. İmam Hatip Lisesi mezunları hem kendileri, hem çevresindekiler için dünya ve ahiret mutluluğunu sağlayacak kazanım ve donanımlarla toplum içerisinde yerini almaktadır. Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu ailesi de bu ilkeleri kendisine şiar edinerek dünya ve ahiret kazancını beraberce hedefleyen nesiller yetiştirecektir. Açılışından bugüne kadar 40.000 civarında öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğü okulumuzdan 9000 civarında lise, 13.000 civarında ortaokul öğrencisi mezun olmuş olup; mezunlarımız her meslekte ve kademede başarı ile ülkelerine hizmetlerini sürdürmüşlerdir.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi