Forum Gündemi:

Konu Başlığı : “Müminler birbirlerinin velileridir”

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : buzdağı
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kıdemli Üye
*
1,056
mesajlar
195
konular
2,236
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
25-10-2017, Saat:08:46 PM
Bir yere bakın, orada sizi kendilerine değil, Allah’a, Resulüne, kitaba çağırıyorlar ise ne ala, değilse oradan uzaklaşın. Sizi Allah’a, resulüne ve kitabına iman eden, buna göre yaşayan insanlarla kardeşliğe, “istişare” ve “şûra”ya çağırıyorlarsa, sizi ilim ve hikmete, araştırmaya, öğrenmeye davet ediyorlar, “aklınızı kiraya vermeyin” diyorlar, sizi “Musalla taşında meyyid” olmaya değil, yaşadığınız zamana ve mekana şahid olmaya, Hakkın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olmaya çağırıyorlarsa, onlarla birlikte olun.
“İhvan” diye kendi grubunu mu görüyor, tüm Müslümanları mı, ona bakın bir. Akıllı mı, akılcı mı; mezhebi mi var, mezhepçilik mi yapıyor; Tarikata mı mensup, tarikatçı mı; Akaid biliyor mu? İslam tarihi ve insanlık tarihi hakkında ne biliyor, gelecek tasavvuru var mı ve bu konuda nefsini sorguluyor ve sorumluluk üslenmeye aday mı, bunlara bakın bakalım bir.. Zikir halkaları oluştururken, o zihrin esma/ismin sizin hayatınızdaki müşahhas karşılığı ne, yani bunun hayatınızla ilgili davranışlarınızda bir karşılığı var mı, olumlu yönde bir değişme var mı? “Ya gani” “Ey cömert!” diye tesbih çekerken, sizin cömertliğinizde bir artış sözkonusu mu! “Ya Sabur” derken siz sabrediyor musunuz?
Sadece dua ettiğiniz için istediklerinizin verileceğinizi mi sanıyorsunuz. Arada peygamberlerin ve Allah’ın veli kullarının adını andığınız için o şeyin olacağını mı sanıyorsunuz? Allah’ın veli kulları derken, “Müminler birbirlerinin velileridir” biliyorsunuz, siz de velisiniz ve velayet sorumluluğunuzu yerine getiriyorsanız bu nimeti halkedecek ya da isteğinize vasıl olacaksınız.
Abdurrahman Dilipak


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi