Forum Gündemi:

Konu Başlığı : “İNSAN, İHSANIN KULUDUR”

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,563
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Dikkat  31-10-2017, Saat:09:17 PM
Ülfet ve muhabbetin sebeplerinden birisi de ihsandır. İhsan: Bir maksat ve karşılık beklemeksizin malını güzel ve dinin emrettiği yahut tavsiye ettiği yere sarf etmek, harcamaktır. İnsanlara ihsanda bulunmak, ihtiyaçlarında yardım etmek muhabbete vesile olur.

Cenâb-ı Hak “İyilik ve takvâ husûsunda birbirinizle yardımlaşınız.” meâlindeki Mâide sûresinin 2. âyet-i celîlesi ile kullarını iyilik ve ihsâna davet buyurmuş, onu takvâ ile beraber zikrederek bu hasletlerin faziletini bir kat daha ziyâdeleştirmiştir. Çünkü takvâda Allâhü Teâlâ’nın rızâsı; iyilik ve ihsanda ise insanların rızâsı olduğu muhakkak olmakla her iki rızâyı kazanan kişinin iki cihan saâdetine kavuşacağı âşikârdır. Bu sebeple bu âyet-i celîle kulları her iki saâdetin kazanılmasına davet etmektedir. Abdullah İbn-i Mes'ûd (r.a.) buyurdu ki:

“Resûlullah (s.a.v) Efendimizden işittim. ‘İnsanların kalpleri kendisine ihsan edene muhabbet, fenâlık edene de buğz (düşmanlık) etmeye müsait yaratılmıştır.’ buyurdular.” Cenâb-ı Hak, Dâvûd Aleyhisselâm’a şöyle vahyetti: “Yâ Dâvûd, benim nimetlerimi sayıp kullarıma hatırlat ki bana muhabbet etsinler. Çünkü onlar, ihsan ve iyiliğini görmedikleri kimseye muhabbet ve itâat göstermezler.” Evliyaullah demiştir ki: “Kerem ve ihsan malın bekçisidir. İhsanda bulunan büyüklüğe mazhar olur. Biraz daha çok veren kat kat karşılığını alır. Kişinin iyilik ve ihsânı kendisini düşmanlarına bile sevdirir. Hâlbuki bunun aksi ise kişiyi evlâdına bile nefret ettirir. Malın iyisi hür insanı köle kılar. Amellerin hayırlısı da şükre sebep olandır.”


[Edebü'd-Dünya Ve'd-din]

*
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi