Forum Gündemi:

Konu Başlığı : “HİÇ BİLENLERLE BİLMEYENLER BİR OLUR MU?”

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Nazlıcan
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Profesör
*
38,989
mesajlar
2,620
konular
26,563
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
#1
Dikkat  20-11-2017, Saat:10:14 PM
İbn-i Abbas (radıyallâhü anhümâ) şöyle buyurmuştur: “(Cennette) İlim sâhiplerinin derecesi diğer mü'minlerin derecesinden yedi yüz derece üstündür. Ve her iki derece arası beş yüz senelik mesâfedir.”

Zümer Sûresinde (meâlen): “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” buyrulmuştur. İlim ve ilim sâhipleri hakkında nâzil olan âyetler onların şan ve şerefini anlatmaya kâfî değil midir?

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) “(Hakîkî) Âlimler peygamberlerin vârisleridir.” buyurmaktadır. Nübüvvetin (Peygamberliğin) üstünde rütbe ve bu rütbeye vâris olmaktan daha üstün bir şeref olmadığı herkesçe malumdur.

Yine Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular:

“İnsanların peygamberlik derecesine en yakın olanları ilim sâhipleri ve mücâhitlerdir. Muhakkak ilim sâhipleri insanları, peygamberlerin gittiği yola delâlet ve irşad eder, mücâhitler de kılıçları ile o yola koyarlar.”

“Kıyâmet günü, şu üç kimseye şefâat hakkı verilecektir; Peygamberler, âlimler ve şehîtler.”

Cenâb-ı Hak kıyâmet günü ilim sâhiplerini diğer insanlardan sonra diriltip haşreder ve şöyle buyurur:

“Ey ilim sâhipleri, size ilmimi âzâb etmek için vermedim. Size sırf hayır murad ettiğim için ilmimi verdim. Haydi, girin cennetime, hepinizi mağfiret ettim.” “Kim ilmi, Allah rızâsından başka (bir maksatla) talep eder (öğrenir)se, ilim ondan yüz çevirip Allah için oluncaya kadar dünyadan çıkamaz.

Kim de ilmi Allah için talep ederse o, gündüzleri oruçlu, geceleri de kâim olan (namaz kılan) kimseler gibidir. Çünkü kişinin ilimden öğrendiği her kısım, onun için Ebû Kubeys Dağı kadar altın olup, onu Allah yolunda infâk etmesinden daha hayırlıdır.”


[Miftâhu’s-Saâde]
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi