You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sıradel'deki i sesi

Sıradel'deki i sesi

Acemi Üye
Sıradel'deki i sesi
Arkadaşlar selamın aleyküm, 3 tane sorum olacaktı.
1-)Fatiha'daki '' siradal'' deki i sesini Türkçedeki i gibi okumak namazı bozar mı? Doğrusunu öğreniyorum, inşallah
2-)Tahiyattaki' 'İbadillahi'' kısmındaki ilk boğazdan i harfi gibi bazı boğaz harfalerinğ çıkaramazsak veya kötü çıkarsak namaza zarar verir mi?
3-)Bu konuyu bilhassa sormak istiyorum çünkü Fatiha dışındaki hatalar namazı bozmaz diyenler var. Yanlış hatırlamıyorsam İmam Şafi'de bu görüşeteydi. Bu konu hakkında detaylı bilgisi olan var mı? Rica ediyorum mana değişikliği bozar demeyin onu ben de biliyorum, mesela Ettehiyatü duasından sonraki yanlış okumalar namazı bozmuyor. Bunun gibi hangi kısımlarda ne namazı bozar detaylı bilen var mı? Bir de namaza yeni başladım bunu da beyan etmem gerekir kanımca. Saygılarımla...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
RE: Sıradel'deki i sesi
Aleykümselam.
Öğrenme aşamasında olan birinin namaz içerisinde yaptığı hiçbir hata namazı bozmaz.
Yani siz her ne yaparsanız yapın namazınız bozulmayacaktır, çünkü bilmiyorum deyip oturmuyor öğrenmeye çalışıyorsunuz.

Yukarıda söylediğiniz şeyler namaz kılmayı ve kuran okumayı çok iyi bilen biri de yapsa namaz bozulmaz.

Nelerin namazı bozduğunu bir ilmihal kitabı alarak öğrenebilirsiniz.

1- Mana bozulmadığı için hiçbir mahsuru yoktur.
2- 'İbadillahi' i yi normal okumak zarar vermez çünkü mana değişmiyor.
3- Mana değişmiyorsa bir sorun olmaz. Ama sorunuzun cevabı bu; "mana değişmiyorsa bir sorun olmaz". Yanlış bir cevap mı verelim?

Selametle.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
RE: Sıradel'deki i sesi
Siz bencede bi ilmihal kitabı alın orda bulamadığınızı veya anlayamadığınızı sorabilirsiniz.
Yani cevaplamak sıkıntı değil ama böyle sizin aklınız daha çok karışıyor anladığım kadarı ile de evhamlı birisiniz.
Elinizde kitap olursa daha rahat edersiniz.

İlk önce namazda neler farz neler vacip neler sünnet bunları öğrenmekten başlayın.

Farz nedir Vacip nedir Sünnet nedir?

Bunların hangisini terk edersem ne yapmam nasıl davranmam gerekir bunları öğrenin.
Bunların cevabını bilirseniz hangi durumda ne yapmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.