You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gusul de kafa derisinden gelen kir

Yeni Üye
Selamunaleykum,

Ben gusul alirken kafamin derisini parmaklarimla yikarim. Fakat, gusulden bir kac gun sonra basimi kasirken veya kazarken, deriden bir kir cikiyor. Bu kir top gibi dir , biraz sert ve cok kucuk, bulgur kadar bir sey (belki daha kucuk). Gusulden once var mi di yoksa gusulden sonra geldi mi bimliyorum. Ve vucuttan mi ulustu yoksa disardan mi geldigini de bilmiyorum. Bu kir gusule mani olur mu? Ben kafamini derisini sonucta parmaklarimla temizliyorum, ama yuz de yuz deriyi yikadigimi bilemem tabiki. Fazla vesevese ye uyumak istemiyorum ama iyi temizliyorum. Bence mani degildir, ama ikinci defa dir bu problem oldu ve rahatsiz etmeye basladi. Cevap verseniz rahatlanirim.

Allaha emanet olun
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
RE: Gusul de kafa derisinden gelen kir
Tamamen vesvese olduğunu düşünüyorum kardeşim.
Ama içinin rahat etmesi için gusül sırasında başını sabun veya şampuan yapmanı önerebilirim.

Allah'a emanet
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Aleykümselam.

Bir kaç gün sonra demişsiniz.
Bir kaç günden kasıt en az 2 gün olmalı, zaten insan iki günde kirleniyor.
Gayet normal bir şey.
Tabi eğer normal bir şekilde temizleniyorsanız.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Bu bir vesvesedir kardeşim, eğer bu vesveseye teslim olursanız tıpkı kanser hücresi gibi metastaz yapar ve bütün benliğinizi esir alır, hayat sizin için çekilmez hale gelebilir. Başınıza su döktüğünüzde en fazladan sabun ya da şampuanla yıkayıp sonra duruladığınızda bütün mesele bitmiştir. Bundan daha ötesi yok. Eğer saç dipleri, deri gözenekleri vs. gibi akla ziyan vesveseleri kaale alırsanız kendi kendinizi harap etmiş olursunuz. Vazgeçin bu gereksiz kuşkudan.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Süper Moderatör
Ah bu vesveseler,

İmam Şamil kardeşimizin dediği gibi vesvese tıpkı kanser gibi vucudu sarıp bütün benliği esir alır.
Artık kişi o vesvesenin esiri olarak yapması gereken (veya yapmaması gereken) çok daha önemli şeyleri görmez olur, küçücük şeylerin takıntısı ile ömrünü geçirir, hüsrana uğrayanlardan olur.

Kişi kafa derisindeki kepek parçasına takar da, trafikte kırmızı ışıkta geçmekle kendisini ve diğer insanları tehlikeye atmakla ne büyük günaha girdiğini farketmez bile;

Kişi abdestte dişinin kavuğuna su girip girmediğini veya parmaklarının arasına su değip değmediğine takar da, suyu ne kadar israf ettiğini hesaplamaz;

Camiye koşar da, onca uyarıya rağmen ıslak ve çorapsız ayaklarla halılara basmayı önemsemez, oraların mikrop yuvası haline geleceğini, mümünlerin de oraya alnını burnunu dayayacağını düşünmez;

Yine camiye koşar, ama ayakkabılarını hemen kapının girişine gelişi güzel bırakıverip, müminlerin camiye girişini zorlaştırır. Ama öte yandan hemen herkes gibi, Hz. peygamberinin (SAV) "yoldaki bir taşı kaldırmanın" imandan olduğu hadisini kimbilir kaç kez dinlemiştir.

Daha neler neler....

Hiç dikkat etmediğimiz küçük şeyler, müslümana yakışmayacak onca ayrıntılar...

Müslüman çevresine duyarlı, diğer insanların hakkını, hukukunu gözeten kısacası "İnsanların kendisinden emin olduğu kişidir." hadisine sımsıkı bağlı kişi olma yolunda çaba göstermelidir. Vesveseler uğraşan değil.

Allah'a emanet.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.