You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Aklıma takılan sorular

Aklıma takılan sorular

Yeni Üye
Aklıma takılan sorular
Gerçekten merak ettiğim ve son zamanlarda aklımı karıştıran sorular:

1- Allah kusursuz ve her şeye gücü yeten bir varlık ise neden melekleri yaratmıştır? Örneğin insanların günahlarını ve sevaplarını yazan katip meleklerini. Kendisi bu bilgileri tutamıyor muydu? Veya kendisi peygambere vahiy indiremiyor muydu?
2- Allah yine kusursuz ve her şeye gücü yetiyorsa, yoktan var etme gücüne sahipse insanı neden topraktan yaratmıştır? Yoktan var edemiyor muydu?
3- Kibir, insanların kötü bir özelliğidir. Bir varlığın kendinden çook güçsüz varlıklar yaratıp kendisine tapmasını istemesi bir kibirli olduğunun örneği değil midir? Tamam, kendine iman edilmesine ihtiyaç olmayan bir varlık diyelim ve can sıkıntısından yaptı bunu. Can sıkıntısı da bir insan duygusudur ve Allah'ta olmaması gerekmez mi?
4- Musa'nın denizi yarıp içinden geçmesi ve milyonlarca Mısır askerinin heba olması mucizesini herkes bilir. Peki bu zamanda araştırıldığında neden kızıl denizin dibinde insan kalıntısı bulunmuyor? Kemik yiyen balıklar mı var?
5- Aynı şekilde ayın yarılması mucizesini de biliyoruz. Ayda neden bu yarığa ait kalıntı veya iz görülememekte? Ayın hep aynı yüzünün dünyaya dönük olduğunu hesaba katarsak gözükmesi gerekiyordu.
6- İnsan kusursuz deyip geçiyoruz. Vücudumuzdaki işlevi olmayan (Tırnak, sakal, bıyık vb. [Bunlar vahşi hayvanlarda işe yarayabilir ancak insanda şu dönemde yaramaktalar]) hatta sorun çıkartabilen (Yirmilik diş, apandisit, bademcik vb.) organlar neden mevcut?
7- Allah neden koskoca evrene milyonlarca gezegen koyup (bu kanıtlanmış bir şey, inkâr eden milattan önce yaşamıştır) yalnızca bir gezegene insanları yaratmıştır ve bir bölgeye tapınmalarını şart koşmuştur? Başka gezegenlerde de kullar varsa onlar da mı Kabe'ye doğru namaz kılmalılar?
8- Dünyadaki her şey gereklidir ve bir düzen için olmazsa olmazdır, buna göre yaratılmıştır diyoruz. Peki ya dünya dışı şeyler? Örneğin yıldızlar, başka gezegenler, başka güneş sistemleri... Bunlar dünyadaki insana ne sağlar?
9- Kuran açık ve anlaşılır bir dille indirilmiş ve evrenseldir diyoruz ancak şu zamanda bile bazı ayetlere baktığımız zaman "Çeviri hatası" denebiliyor. Neden evrensel bir din başka dillere çevrilmesinde sıkıntılar yaratan bir dilde inmiştir?
10- Yine İslam'ın evrensel bir din olduğunu söylüyoruz ancak Orta Doğu coğrafyası dışında peygamber tanınmıyor. Başka ülkelere vahiy inmedi mi? Örneğin Amerika'ya, Rusya'ya veya Almanya'ya.
11- İslam dini araştırmayı, okumayı emreden bir din ise neden din hakkında soru sormak günümüzde yasak gibi davranılıyor. Örneğin "Allah neden vardır?" diye sorunca hemen "Öyle şeyleri sorgulama bak Ateist olursun. İnan geç" anlamına yakın cevaplar alıyoruz?
12- Bir kalem kendi kendine oluşamıyorken insanın kendi kendine oluşamayacağı kanısına varıyoruz. Bir yaratıcısı vardır ve bu Allah'tır diyoruz. Peki evreni yaratan, sonsuz güce ve güzelliğe sahip Allah nasıl kendi kendine oluşmuştur? Onun da bir yaratıcısı olması gerekmez mi?
13- Evrenin başlangıcı hakkında teoriler olsa da hiç kimse kesin olarak böyledir diyemiyor şu an (bildiğim kadarıyla). Kendi kendine ezelden beridir var olamaz mı? Sonuçta Allah ezelden beri var olabildiğine inanıyorsak böyle bir şey mümkündür.
14- Bebekler öldüğünde direk cennete gitmesi adaletsizlik değil midir? Sonsuz güce, güzelliğe ve adalete sahip Allah neden böyle bir düzen kurmuştur? Bir örneğe göre sınav kağıdı yetmediği için bazı öğrencilerin sınavı direk geçmesi gibi bir şey bu.
15- Bazı ayetleri sorguladığımız veya kötü bir sonuç çıktığı zaman "Anlamaya insan aklı yetmiyor" yorumu da yapılabiliyor. Evrensel bir dinin kitabında niye böyle ayetler var?
16- İnternetten edindiğim bilgiye göre insanlık (İslam inancına göre) Hz. Adem ile yaklaşık 6 bin yıl önce başlamış ve ilk insan olarak o kabul edilmiş. Ancak günümüzde on binlerce yıl öncesine kadar uzanan insan fosilleri bulunduğunu bilmeyen yoktur. Nasıl oluyor bu?
17- Eşine sadık kalmayı, helal olmayan kadınlara bakmayı (gözle bakmaktan bahsetmiyorum, anladınız siz neyi kastettiğimi) yasaklayan Allah neden insanlara cennette huriler vaat etmiştir?
18- Bazı hastalıklara cinlerin veya imansızlığın neden olduğunu duyuyoruz. Başka ülkelerde bu hastalıklar nasıl ilaçla tedavi edilebiliyor?
19- İslam evrensel bir din ise neden dualarımızı Arapça etmek zorundayız, Türkçesi kabul olmuyor?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: Aklıma takılan sorular
8. hz.Muhammed (s.a.v.) alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. yani bu teolojik bilgiye göre başka varlıklar/alemler da mevcuttur.

ancak onun dışında benim aklıma takılan şey şu:bunu neden kendiniz araştırmıyorsunuz ki.

not: sadece araştırmak yetmeyecek bunu bir de anlaşılır şekilde anlatabilmeli ve çevrenizdeki varlıklara bunu kabul ettirmeye ihtiyacınız olacak.

9.filoloji kendi içinde bir bilim alanı zaten. muhtelen bazı çizgeler ve haritalarda var olmuştur. örneğin tek heceli diller ile ural altay dilleri arasında etimolojisi benzer veya aynı olan sözcükler vardır. ama tabi burada yol ilkeleri ve haritalar kullanlabilirdir veya kullanılmıştr...kısaca spesifik ve derin araştırmadan ziyade önce kaba bi bilgi sahibi olmak gerekli

yani arapça dilini öğrenmek elzem aslında ... bu aynı zamanda bir görev ve ihtiyaç

10. o sizin iddianız. bizim kabulumuze ve gözlemlerimize göre dünyanın kendisi zaten çok küçük. dünya dışı bazı varlıklar islam dinine tabiidir

ama buna gözlem ve deneye dayanan çok az kaynak vardır muhtemelen.

11.ben öyle düşünmüyorum ama belirttiğim gibi lütfen önce sigmund freudu eleştirmeye kalkışmadan önce bi zahmet olmazsa onun aldığı yol kadar yol alınız.

12. cevap 1 e bakınız.
13. cevap 1 e bkz.

14. bence bağlantı yok örnekleriniz arasında . çünkü sizin verdiğiniz 2. örnekte kişi bilgi sahibi olmalıdır.(ama olabilecek şekilde donatılmıştır) bebekler bilgi teorisine göre kendisi olmasa da organizma olarak bilgi sahibi olmaktadır. ama bilgiyi işleyip yorumlayamamaktadır.

örneğin kırmızı renkli bir defteri bebeğe yaklaştıracak olursanız bebek bunu görür fakat kırmızı veya bir defter olduğunu karşı tarafa aktaramaz.

korelasyon yok sizin dediğiniz 2 örnek arasında.

15.hayır o öyle değil aslında.

ama önce şunu söyleyelim : kötü sonuç çıkmaz. kötüyü kim yorumladı oda ayrı mesele ve kötü ne demektir.(tanımlanmamış)

ve o dediğiniz öyle değil. doğrusu şu: o ayet anlaşılırdır , fakat onu o esnada okuyan o kişinin belki o ayeti anlamaya kabiliyeti yoktur denebilir.

ama hiçbir insan o ayeti anlayamaz diyemezsiniz.

16. valla o iddiaları ortaya atan kaynakları okumak ve ilgilenmk lazımdır.

ama sizin sunmuş olduğunuz bilgi bana şu şöyleymiş bu böyleymiş muhabbetini anımsatıyor.

17.burası geçici bir mekandır. halbuki orası kalıcı. her halukarda mekanlar farklı ve takdir edersiniz ki her mekanın kendi niteliği ve kuralı bulunur

18.burdada bunlar bu şekilde tedavi edilebiliyor. ben bu konudada bazı karanlık olayların döndüğünü düşünüyorum zaman zaman fakat yinede kullanılan maddelerin etken maddelerinin açık formullerine kadar bilgiye erişim mümkün.

dolayısyla niyetiniz temiz ve çok çalıştığınız müddetçe muhtemelen doğru limana ulaşacaksınızdır.

19.öyle birşey yok. zaten sizin bu sorunuz şunun gibi : cennetin dili arapçadır , o halde arapça bilmeyenler cennete giremez.

şaka maka bir gayrimüslim 7 dil bilebiliyorken bir müslim arapçayı öğrenmekten geri kalıyorsa ..akıllarda soru işareti uyandırıyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 19-07-2019, Saat:12:31 AM, Düzenleyen: blue.
Forumcu
birkaç ayrıntı: oluşturduğunuz veya geçerli mantık birkaç taneden fazla parametre veya boyut içerebilir.

fakat genel mantık veya öz mantık her yerde doğru iken , sınırlı mantıklar sadece kendi bölgelerinde doğru olabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
1- Madem her şey inanca dayanıyor, -sizin dediğinize göre- kendi inandığım gibi yaşadığım bir dine göre tamamen uygun yaşayıp öldüğüm zaman cennete gitmem gerekmez mi? İslama uygun yaşamamak Allah'ın yasakladığı bir şeydir. Dediğinize göre düşünürsek Budistlerin -Allah'a göre- yanlış yapmasına rağmen size göre inandıklarını yaptıklarından doğru yolda oldukları sonucunu çıkartamaz mıyız?
2- Verdiğiniz cevap bana saçma ve yetersiz geldi.
3- Soruyu cevaplıyor.
4- Küçük Ayak'ı bilmiyorsunuz sanırım. 3 milyon yıldan daha yaşlı bir fosil kendileri. 3 milyonluk bir fosil bile kaybolmuyorken suda olması gereken kalıntılar nasıl oluyor da 5 bin yılda hemen kaybolabiliyor.
5- Karadeliklerle sorunun ne alakası var anlayamadım.
6- Kusursuz değil de harika desek daha doğru olurdu, doğru demişsiniz. Sorduğum şey insanda gereksiz organların neden bulunduğuydu. Kısmen yanlış cevaplama yapmışsınız.
7- Soruyla alakasız bir cevap vermişsiniz. Evrendeki her şeyin bir düzen içerisinde olduğunu düşününce (8. soru da bu soruya benziyor) bu kadar fazla dünyaya etkisi olmayan gezegenin neden yaratılmış olduğunu sordum. Siz Sigmund Freud'dan bahsetmiş, 7 dil biliyor demişsiniz.
8- Anlaşıldı.
9- Soruyu cevaplamışsınız ancak bunu da kısmen yetersiz buldum. Evrensel bir dinin kitabı herkesin kolayca anlayabileceği bir şekilde inmeliydi bana kalırsa. Neden böyle değil de dünyada öğrenilmesi en zor dillerden birisinde iniyor?
10- Tamamen soruyu cevaplamadı ancak yeterli gibi.
11- Soruyla alakasız bir cevap vermişsiniz yine.
12- Cevaplamıyor.
13- Cevaplamıyor.
14- Örnekler arasındaki bağlantıyı ben de kuramadım ancak sorum hala geçerli ve cevabınız yetersiz geldi bana.
15- "o ayet anlaşılırdır , fakat onu o esnada okuyan o kişinin belki o ayeti anlamaya kabiliyeti yoktur denebilir." demişsiniz. Asıl sorum ve merak ettiğim evrensel bir dinin rehberinde (kitabında) neden böyle ayetler mevcuttur.
16- Yine Küçük Ayak'ı hatırlatmak istiyorum.
17- Anlaşıldı.
18- Anlaşıldı.
19- Okuldaki din öğretmenime sorduğumda "Kabul olmaz" demişti, ondan dolayı merak ettim.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
1) soruyu genellestirip oz cevabi verdigimden anlasilmadi sanirim. Yani bu soruyu sormus oldugunuza gore muhtemelen "neden islam dinini secmeliyim, islam dini neden dogru dindir, rab kimdir\nedir?" gibi sorulari da sordunuz. iste burada ben kendi cevabimi sundum. Ben bu konuda hz. Ibrahim (a.s.) nin yaklasimini mantikli buldum ve ona ittiba ediyorum. Ilave bilgi icin hz
Ibrahim (a.s.) nin bu konuda nasil bir yaklasim yaptigini da arastirip okuyunuz dedim.

Verdiginiz detaya gelince. Benim en ustte belirttigim sozun dayanagi dinde zorlamanin olmayacagi. Bu acidan tercihlerinizde serbestsiniz dedim.

Size su dine veya bu dine inanacak olursaniz cennete gireceginizi kim soyledi ki? Ben boyle birsey soylemedim.
Budizm dinine inanacak olursaniz bu tamamen sizin karariniz. Ve ozgursunuz. Ancak zaten insanlar islam dinine inanarak ve kulluk gorevlerini ifa etseler dahi Allah dilerse onlara azab edebilir yada cennet ile mujdeleyebilir. Bu benim anlamis oldugum islam inancina gore bir icerik. Burada kafanizin karistigini "peki biz o zaman neye gore hareket edeceğiz" gibi sorular sormaya calistiginizi gozlemleyebilirim ancak tanimlar arasinda bogulmamak veve olusan belirsizligi ortadan kaldirmak icin sunlari hatirlayalim

Islam dini yuce Allah tatafindan tanimlandi siz tercih eder veya reddedersiniz ancak ozunde rabbinizi tanimali ve ondan korku duymali ve itaat etmelisiniz.

Amac tam olarak cennete girmek veya cehennemden kurtulmak degil. Faraza su cumle yanlis olmaktadir veya hata icermektedir.

" cennete gidebilmek icin islam dinini sectim"

Ancak cumle su sekilde duzenlendiginde dogru olmaktadir
"Allah rabbimdir ve ondan korkar ve onu severim. Ayrica her turlu kotulukten Allaha siginirim"

Ilave bilgi icin ihlas suresine bkz. Aslinda hz. Ibrahim (a.s.) nin zekasiyla buldugu cevap ihlas suresinde bize hazir sunulmustur.

Rabbini tanimak aslinda her muslumanin gorevi. Yalniz siz budizm i secebilirsiniz veya sinto dini size mantikli geldi ise bu dini secebilirsiniz. Bu size gore dogru bir secim olacaktir. Islam dini bana gore dogru bir tercih iken Allah indinde din islamdir. Kim islam dininden baska bir din tercih edecek olursa bu Allah katinda ondan kabul olunmayacaktir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 19-07-2019, Saat:06:00 AM, Düzenleyen: blue.
Forumcu
4) kucuk ayak evet ilk defa burada duydum. Dogrusu paleontology gibi bir bilim alanina uzagim ancak sorumlulu' nedeniyle cevaplanacak olursa kendi cevabim : bence bir kisim bilgi nin dogrulugu bilinmemektedir. Ozellikle sayisal veriler ne derece dogru, gecmise gidebiliyor muyuz ki dahasi bu fosillerin dunyaya ait olduklarindan emin miyiz. Ayrica zaman nasil akmaktadir bu onemli parametre tanimli midir. Pekala bana gore 10 yillik bir sure baska bir canli icin 1000 yil veya 5 yil olabilmektedir. Ornegin bir helikopter sinegi bir ikigun ancak yasar. Bir insan ortalama 63 yil bir kaplumbaga icin 200 yil bir cin icin 1500 yil olabilmektedir. Ama asil soru zaman nedir ve hizi sabit midir bu biz matematikciler ve fizikciler arasinda tartisma konusudur.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
5) ayin yarilmasi olayini yanlis anlamis olabilirsiniz. Soylemeye calistigim sey her gozlem veya deneyin bugunku teknoloji ile elde edilemeyecegi veya edilemeyecegi. Ama zaten olmus bitmis bir olay... (hem bilim insanlari ayin tum yuzeyini mi gezip yeterli bir olcum mu yaptilar ki..) diger taraftan gunes tutulmasi oldu gecti aradan bir yil gecti diyelim ve varsayalim makine yok birsey yok bir yil yada bin yil sonra bu kadar zaman oncesinde gunes tutulmasi oldugunu nasil ispat edeceksiniz.

... Inanc

Cevap 1 e bkz.

6.gereksiz organ diye bir sey yok.
Hem dogru hem yanlis diyorsunuz ayni zamanda anlasilmadi. Harika ne demek bu arada.

Insan acizdir.

7.belki baska tanimlar mevcuttur. Kul ozel bir tanim olup belki baska alemlerden olup Allahi birleyen ve Muhammed s. A. V. Rasul kabul eden bir baska alemden bir varllik icin tanim farkli olabilir. Evet kabeye dogru yonelerek namaz kilmalidir.

8) kolay ne demek zor ne demek?

10) islamin evrensel olmasi ne demek?

Siz soyluyorsunuz bunu. Ama derseniz ki evrendeki hersey Muhammed s.a.v. Hurmetine yaratildi deseniz bu bilgi dogrudur.

11) benim ateist kimselerden arkadaslarim bulunuyor.

Sigmund freud bir ornek. Iyice bilgilenmek lazim ve calismak... Siz arapcanin zorlugundan dert yakiniyorsunuz buna ben zor demedim. O zaman herkese gore zor da diyemeyiz. Ama calisip ogrenmeniz gerekmektedir. (bir veya 2 onceki sorunuzdu)

15) bu sorunun cevabini anlayabilmeniz icin daha fazla calismaniz ve bilgi sahibi olmalisiniz.

19) din ogretmeni kalibi sizin tercih etmis oldugunuz bir kullanim. Dogrusu din kulturu ve ahlak bilgisi DERSI ogretmzni. Yani size bu dersi veren bir memur ogretmen. Hata yapabilir
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.