You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

“SÂLİH KİMSEDE HAYIRLI MAL NE GÜZELDİR”

Profesör
Zengin bir adam, üzerinde (kıymetli) bir cübbe ile Resûlullâh'ın meclisine geldi ve oturdu. Sonra elbiseleri eski biri gelip o zenginin yanına oturdu. Zengin, elbisesini toplayarak oradan kalktı.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.):

“Şu yaptığın sırf Müslüman kardeşini beğenmediğinden midir? Yoksa senin zenginliğinden ona bir şey geçeceğini, yâhut onun fakirliğinden sana bir şey bulaşacağını mı zannettin?” buyurdu. Zengin:

“Nefs-i emmârem (kötülüğü şiddetle emreden nefsim) sebebiyle yaptığım bu hatâdan dolayı Allah'tan ve Resûlü'nden özür dilerim. Şeytan beni aldattı. Şâhid ol yâ Resûlallâh, malımın yarısı onundur.” dedi.

Fakir: “Ben o malı istemem.” deyince Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Niçin?” diye sordu. Fakir:

“Onun kalbini bozduğu gibi benim de kalbimi bozmasından korkarım.” dedi.

Bir adam: “Yâ Resûlallâh, bana bir amel öğret ki onu işleyince, Allâhü Teâlâ ve insanlar beni sevsin” dedi. Resûl-i Ekrem (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimiz buyurdular ki:

“Allâhü Teâlâ'nın seni seveceği amel dünyâda zühddür (dünya sevgisini kalbine koymamaktır).

İnsanların seni seveceği amel de elindekinden onlara bol bol vermendir.”

(Hilyetü'l-Evliyâ)

*
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.