You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Fatih'in Ayasofya Bedduası...

Acemi Üye
“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.
Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse;
Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.
Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.
Allâh’ın azabı onlaradır.
Allâh işitendir, bilendir.
(Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)
[Resim: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz551365_4...0144_n.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
RE: Fatih'in Ayasofya Bedduası...
ayasofya simgeleşmiş bir şey haline geldi, fakat bir kilisenin camiye çevrilmesinin ben akli ya da dini bir gerekçesini göremiyorum.
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Sizi rahatsız etmeye geldim!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Ruhumuz Yeter...
bi ara acilcak falan diye soyleniyodu
&& Ağlamak istiyorsanız sakın yapmayın. Çünkü bir yerlerde sadece sizin bir gülüşünüz için, Yaşayan birileri mutlaka vardır !!! &&
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Arkadaşlar ben polemik için yayınlamadım. Bir yerde gördüm de yayınladım. Ve bu gerçek bir belge Vakıflar Arşivinde bulursunuz...
[Resim: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz551365_4...0144_n.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
üstünde niye tartışmayalım ki? kiliseyi camileştirmenin hükmü nedir, dinlere özgürlük getiren bir yönetim anlayışı ile bunun alakasını pek çözemedim
Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.(Şehid İnşaAllah Malcolm x-Malik El Şahbaz)

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
kara,ayasofyayı camıye cevırmenın dınlere ozgurluk ıle alakası yok,tamamen haclı zıhnıyetıne karsı yapılmıs dıye dusunmekteyım.eger dedıgın gıbı olsaydı ıstanbulda bızans adına pek bırsey kalmazdı ve fatıh ın bunu yapmaya muktedır oldugu da asıkar.

ve bence sorgulamanız gereken bu degıl.eger bırseyı sorgulayacaksanız:
yaklasık 500 yıldır camı olarak kullanılan yerın nıye,hangı sebebe dayanarak muzeye cevrıldıgını sorgulayın.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
ben ayasofyanın cami halini müzeleştirenlerin de iyi niyetli olmadığını görüyorum, fakat ayasofyanın camiye çevrilmesi pek de mantıklı bir şey olarak gözükmüyor bana göre. osmanlının genel tavrına ters, islamda da böyle bir şeyin örneği yok.

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
soyledıklerınde haklısın.
yukarıda da belırttıgım gıbı haclı bırlıgıne karsı yapılmıs bır hareket olarak goruyorum ben.
yoksa bızans halkını hıcbırseyıne dokunmayan,eskı ozgurluklerını yasama sansı tanıyan ınsanın kılıseyı camıye cevırmesının baska bır sebebı olamaz.
.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.