You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hadislerde Yanlış Bulma Modası-Nureddin Yıldız

Hadislerde Yanlış Bulma Modası-Nureddin Yıldız

Üye
RE: Hadislerde Yanlış Bulma Modası-Nureddin Yıldız
olur inşallah bir gün anlarlar hani Allah diyorya musaya ; “İkiniz Firavun'a gidin; çünkü o, iyice azdı. Ona tatlı, yumuşak bir tarzda hitap edin. Olur ki aklını başına alır, yahut hiç değilse biraz çekinir." taha suresi

kaldıki bu insanlar müslüman biz tebliğde yumuşak olalım inşallah mükafatı allahtandır olaki sert uslubu kullanırız nefisleri devreye sokarız allah muafaza .
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
İnan bu konuda benden daha sert olamazdın 10 12 sene müslüman topluluklarının içindeyim selefisinden tut fatih ten çık hepsini ama hepsini gördüm Allaha herzaman ayaklarımı islam dini üzere sabit kıl dedim daha dikkatli olmaya çalışıyorum nebevi haretek metodunu izlemeye çalışıyorum nefsimden allaha sığınırm benden sadce nacizane bir nasihatti yanlış anlama inşallah beni
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
Kayıplara karışmış hadis inkarcısı cevap beklıyordum bende o soruna
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Neden bu soruya cvp bekliyorsunuz ki sizin itikatta mezhebimuz dediginiz mezheplerden eşarilik olur demiş. Maturidilik olmaz demis. Hani bunlarin ikiside hak ya sec sec begen gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kavgaci
Senin kafayla bakarsak olaylara haşa Allah subhanalahi ve teala şirk emrediyor olacak bknz:

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ

"Ve meleklere: "Adem'e secde edin." dediğimiz zaman İblis hariç hemen secde ettiler."
Bakara Suresi 34. Ayet

At gözlüğünüzü bi kenarıya bırakın daha sonra hadislere bakın!

•Hz. Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim."

Bknz:

Örneğin Allah Kur'an'da bazı secde örneklerinden bahseder.

وَرَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّواْ لَهُ سُجَّدً

"Ve anne babasını tahtın üstüne çıkarttı. Ona secde ederek eğildiler."

Yusuf Suresi 100. Ayet

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ

"Ve meleklere: "Adem'e secde edin." dediğimiz zaman İblis hariç hemen secde ettiler."

Bakara Suresi 34. Ayet

Yukarıda hadisi zahiri üzere alarak "Muaz Rasulullah'a ibadet etti" diyen zihniyetin Allah'ın bu ayetlerinde kendisine şirk koşulmasını emretmesi gibi fasit ve bozuk bir inancı iddia etmesi gerekir.

Yukarıdaki ayetlerin tefsirine bakarsak, Kurtubi, İbn Kesir gibi müfessirlerin bu ayetlerde geçen "secde" kelimesinin ibadet değil "selamlama secdesi" olduğunu söylediklerini görürüz. Ki doğru olanda budur. İbn Kesir bu ayetlerde yapılan secdenin selamlama secdesi olduğunu söyledikten sonra Muaz (radiyallahu anh)'ın Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'a secde etmesi hakkında der ki:"Bu tür selamlama secdesi geçmiş ümmetlerde caizdi, fakat bizim ümmetimizde nesh edildi"

Yani Muaz (radiyallahu anh) hadisin zahirinden yola çıkanların iddia ettiği gibi Rasulullah(aleyhisselatu vesselam)'a ibadet etmedi, Allah'a şirk koşmadı. O sadece selamlama secdesi yaptı ve Rasulullah(alryhisselatu vesselam) bu secdeyi yasakladı.

Zaten hadisin devamında ki "Eğer birinin birine secde etmesini isteseydim, kadının kocasına secde etmesini isterdim" lafzı da bu secdenin ibadet olmadığını gösteriyor. Rasulullah(aleyhisselatu vesselam hiçbir zaman "sizin şirk koşmanızı isteseydim şunu şunu şirk koşmanızı isterdim" gibi bir söz söylememiştir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
Kurandaki ayetler Allah katından , Cebrail a.s tarafından peygamberimize Vahiy yolu ile bildirilmiştir , yani Kuran Kerim ayetleri . Bunlar okumamız , öğrenmemiz ve uygulamamız gereken . Bunlarla yargılanacagız ahirette . Bir kaç tane hadisi örnek göstererek, diğer hepsini çöpe atamasınız . Muhakkak ki vardır uydurma hadisler , ama hadis üzerinden yargılanmayacak sınız . Hadis ayrı , ayet ayrı . Ve bir diğer bir konuda bu formda bazı hadislerin tevrat tan alınmış olması diye sormuştu bir kişi . Olabilir , neden olmasın . İslamdan önce hristiyanlık , ondan önce Yahudilik vardı . Hepside Allah tarafından yollandı zaten . Gayet doğal bir durum .
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.