You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şafii Mezhebinde Nafile Namaz

kıdemli üye
Nafile namazlardan bazıları şunlardır:
1- Duha namazı Bunun vakti, güneşin doğup bir mızrak boyu kadar yükselmesiyle başlar ve öğleye kadar devam eder En azı; iki rekât, efdal olanı sekiz rekâttır
2- Teheccüd namazı Vakti, yatsı namazını kıldıktan sonra girer ve fecir doğuncaya kadar devam eder Bir miktar uyuduktan sonra, uyanıp kılınır En azı iki rekâttır, çoğu için bir sınır yoktur
3- Tehıyyet-ül-mescid namazı Camiye girince; oturmadan iki rekât olarak kılınır Herhangi bir farz veya başka bir nafile namaz kılınırsa, tehıyyet-ül-mescid namazı yerine de geçer
4- Tesbih namazı Bu namaz, dört rekâttır İki rekâtta bir selam vermek daha iyidir Mekruh vakitler dışındaki bir zamanda kılınır Her rekâtta 75 defa “Sübhanallahi vel-hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vellahü ekber” denir
Bunun 15 adedi Fatiha ve sureyi okuduktan sonra ayakta, 10’ar adedi de rüku’, itidal, birinci secde, iki secde arasındaki oturuşta, ikinci secdede ve ondan sonraki istirahat ve teşehhüd oturuşlarında okunur
5- Evvabin namazı Buna “gaflet” namazı da denir Çünkü bu vakitte, insanlar; yemek yemekle meşgul olup bu namazdan gafil oluyorlarBunun vakti, akşam namazından sonra başlar ve kırmızı şafak’ın kaybolmasıyla yani yatsı namazının vaktinin girmesiyle biter En azı iki, en çoğu yirmi rekâttır
6- Abdest namazı Abdest alındıktan sonra, abdest namazı niyetiyle iki rekât halinde kılınır
7- Sefer namazı Yolculuğa çıkılacağı zaman, evden çıkmadan önce iki rekât ve yolculuktan dönüşte de iki rekât “sefer namazı” kılınır
Dönüşteki sünneti, eve varmadan önce, camiye uğrayıp orada kılmak daha sevabdır
8- İstihare namazıBir şey yapmak isteyip de, yapılmasında mı yoksa yapılmamasında mı hayır bulunduğunu bilmeyen kimsenin, iki rekât istihare namazı kılması sünnettir Namazdan sonra aşağıdaki dua okunur Namazdan sonra o işi yapmak için kalbine ferahlık gelirse; o işi yapmalı, yoksa yapmamalıdır:
“Allahüme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’eluke min fadlikel-azimi fe inneke takdiru vela ekdiru ve ta’lemu vela a’lemu ve ente Allamul-guyubi Allahümme in kunte ta’lemu enne hazel-emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri fekdurhu li ve yessirhu li sümme barik li fihi ve in kunte ta’lemu enne hazel-emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri fesrifhu anni vasrifni anhu vakdur liyel-hayra haysu kane sümme erdini bihi” ifadesinin yerine, ihtiyacı ne ise, onu söyler
Meali:
(Allah’ım! Senin ilminle hayır, kudretinle de kuvvet diliyorum Senin büyük fazlından istiyorum Şüphesiz sen, güç yetirirsin, ben güç yetiremem Sen bilirsin, ben bilemem ve sen gaybı çok iyi bilensin Allah’ım! Eğer bu iş; dinim, geçimim ve akıbetim açısından benim için hayırlı ise, onu benim için takdir buyur ve bana müyesser eyle sonra onu bana bereketli kıl Şayet bu iş; dinim, geçimim ve akıbetim açısından benim için şer ise; onu benden, beni de ondan uzaklaştır Benim için hayır nerede ise, onu benim için takdir buyur, sonra da beni onunla razı eyle)
[ALINTIDIR]
''Kim Bir Bardak Su İçerse Beni Hatırlasın''[Hz.Hüseyin]

Zalimler İçin Yaşasın Cehennem!
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.