You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Tanımadığı Bir Zat'tan anlamadığı Bir Kuran Dinlemek :)

Allame
Ziyaretçi
Rüyada bir zat vardı, bizi toplamak istedi bir yere. Adamı tanımıyorum, hiç birimiz tanımıyoruz.
Sonra, ben bi otobüse bindim, otobüsle bir kitabevine gittim ismi de, ismini şimdi unuttum. hah gonca ya da yonca. evet ismi bunlardan biri. neyse. biz orda birkaç kişiyiz, ama kaç kişiyiz, 3'den fazlayız, 20 kişi yokuz. ordakileri nedense tanıyorum, ama dünyada tanımıyorum. neyse işte o şekil.
telefon geldi, mekanın sahibi açtı: "geliyorum hazırlanın" dedi. mekan sahibi de "otobüsten in, caddenin karşısında yerimizi göreceksin". dedi. aralarındaki konuşma bu kadar.
sonra yaklaşık yarım saat geçti. o yarım saatte mekan sahibi bi tanıdğını getirmiş o bize bir şeyler okudu filan. öyle sohbet filan derken vakit öyle geçti, zat geldi.
zat gelince kitabevinden çıktık, bir sokak arkada bir cami var, onun 2.katına çıktık. neyse. zat daha gelmemiş. aramızda bekleşiyoruz, konuşuyoruz filan. zat hakkındaki tüm görüşler olumsuz. sebebini sonra anlatırım, o gün orada olanlarla ilgisi olmayan başka sebepleri var. herkesin kendine göre sebepleri var.
Zat geldi, selam verdi, alındı. sonra "nasılsınız" diye ortaya söyleyince, ordakilerden birisi "adapsızlık yapmak riskine rağmen" , "hocam okuyacağınız şeyi okusanız da bizler de dinlesek, bakın biz de sizi bekledik". gibi ya da buna benzer bir laf etti. ordaki genel kanaat İbranice ya da İngilizce okuyacağı şeklindeydi. zaten rahatsızlığın nedeni de buydu. Çünkü evrensel açıdan bakınca İbranice daha mantıklı geliyordu, ancak, zamanın şartlarına göre İngilizce okuması daha manalı olurdu. adam traş olmuştu 70 yaşında yoktu. ama 60'dan fazlaydı.
Okumaya geçti, Arapçaydı. O günden sonra unuttuğum bir kaç ayet okudu. 4 satırdı. ama ben bazen 4 ayet diye hatırladığım da oluyor. ayetti, ama Kuran'da ben bunları hiç okumamışım ya da dikkatimi çekmemiş. Öyle ayet yani. -bilmem anlatabiliyor muyum-.
Orda benim dışımda herkeste Arapça vardı, o yüzden herkes ne anlattığını anladı, bir tek ben hiç bir şey anlamadım. gülücük aslında anladım da, kısmen anladım. o yüzen "acaba ne anlatıyor" diye aklımdan geçince. hoca durakladı birden. acaba okudukları bittide mi durakladı, yoksa ben böyle düşününce adapsızlık mı yaptım orasından emin olamıyorum. yanlız, ben "acaba ne manaya geliyor" diye düşündüğüm an durdu, suratı buz oldu. hiç bir renk vermedi.
tam o anda, caminin 2.katında oturarak dinlediğimi sandığım halde, birden bire kendimi ayakta ve bir kafesin üzerinde dinlerken buldum. Hoca karşıdaydı ve ben burdan dinliyormuşum meğerse. gülücük kafesin içinde bir köpek var ve alttan yukarı doğru hem havlıyor hem ayağımı yakalamaya çalışıyor.
ben köpek beni ısırmasın diye duvara tırmanarak kubbenin üzerine çıktım. -nasıl diye sormayın, rüya işte.- gülücük
kubbeye çıkınca, orda dünyadan tanıdık kişiler gördüm. minarede çalışıyorlardı ve yağmur yağıyordu. birden bire o biraz önceki sıkıntı geçip aniden manen rahatladığımı hissettim. sonra da uyandım.
Bu ne şimdi. anlayan beri gelsin. Wink
Bunu ilk beğenen sen ol.
Allame
Ziyaretçi
RE: Tanımadığı Bir Zat'tan anlamadığı Bir Kuran Dinlemek :)
Bölüm açıkmalasında "rüyanızı anlatın alimlerimiz yorumlasın" diyor.
evet benim düşüncem de bu rüyanın yorumunu almak olacaktı.
kolay değil de.
vardır belki. madem böyle bir bölüm var, şansımızı denemek lazım.
İnşallah ve eğer burda bu yorumu almak nasipse, zaten yorumu yapacak kişi gelir, şunlar şunlar bu demek, bunlar bunlar şu demek diye anlayacağımız bir dilden anlatırsa, bizler de duacısı oluruz.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
bende merak ettim açıklayan anlayan biri vardır umarım...rüyaların manasını bulmak ve doğru olduğuna inanmak ne kadar doğrudur bilmiyorum
Bunu ilk beğenen sen ol.
Allame
Ziyaretçi
Beklerken bir ara siteyi dolaştım,Çok faydalı bir siteymiş. Epey de hoca var burda, mâşallah. Burada bizim gibi cahil takımı pek yok, şu yorumu öğrenebilsem bu bile yeter bana. Demek buna vesileymişiz.
Bakalım buraya bu bilgiyi öğrenmeme vesile olmak için kimse kaydolacak mı.
ben şimdi gideyim, böyle birisi gelsin yazsın diye öyle dileyeyim. bakayım belki akşama -inşallah- umuduğumu bulurum.
beklemekten başka yapabileceğim bir şey yok şu anda. gerisi de artık nasip.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Allame
Ziyaretçi
Bana göre akşam oldu.
Gelen yok giden yok. gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
rüyalara göre hayatına şekil vermek rüyada gördüğü her seye bir anlam yüklemek ve bu anlamıda hayatının odak noktası yapmak ne kadar doğru ?

söylediğim yanlış anlaşılmasın rüyaları yoksaymıyorum anlamını inkar etmiyorum. sadece demek istediğim sen hayatını sünnet üzere yaşamaya çalış rüyayı gördün oldu bitti bu kadar kafana takılcak- forum sitelerinde rüyana yorum arayacak kadar- abartılacak birsey yok.
Ölmek daha kolaydır sevmekten...
Bundandır işte benim yaşamaya katlanmam...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
ewet hz yusufun allahın verdiği öyle bi yeteneği var
.........EDEP AKLIN SURETİDİR.........

.....ÖMÜR NAMAZSIZ EZAN İLE EZANSIZ NAMAZ ARASINDADIR.....
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.