You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Haiti'de 200 Bin Ölü Endişesi

S3Nİ S3VİYORUMM
URL=http://img25.imageshack.us/i/haitide200binoluendises.jpg/][Resim: haitide200binoluendises.jpg][/URL]
[/php]
Haiti İçişleri Bakanı Paul Antoine Bien -Aime Ölü Sayısının 200 Bini Bulabileceğini Söyledi.

Bien-Aime, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, ''Şu ana kadar 50 bin ceset çıkardık. Her ne kadar tam sayının ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyecek olsak da toplam ölü sayısının 100 bin ile 200 bin arasında olacağını sanıyoruz'' dedi.

Kamu güvenliğinden sorumlu Devlet Bakanı Aramic Louis de yaptığı açıklamada şu ana kadar 40 bin kadar cesedin toplu mezarlara gömüldüğünü belirtti.

-BM'DEN YARDIM ÇAĞRISI-

Birleşmiş Milletler uluslararası topluma 562 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, Haiti'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Leo Merores ile düzenlediği toplantıda, BM'nin 192 ülkesinden Haiti'ye yardım yapmalarını istedi.

Depremin 3 milyon insanı etkilediğini belirten Holmes, 562 milyon doların ilk 6 ay için istendiğini, gelecek haftalarda bu miktarın ihtiyaçlar belirlendikçe arttırılabileceğini ifade etti.

Holmes, 562 milyon doların ilk etapta gıda, sağlık, su, beslenme, hijyen, barınak gibi temel ihtiyaçlar için kullanılacağını kaydederek, BM'nin acil yardım fonunundan da Haiti'deki BM misyonuna bugüne kadar 25 milyon doların gönderildiğini söyledi.

Haiti'nin BM Daimi Temsilcisi Leo Merores de yaptığı açıklamada, Haiti'ye bugüne kadar yardım eden devletlere teşekkür etti.

-BAN YARIN HAİTİ'DE-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yarın Haiti'de olmasının beklendiği bildirildi.

BM Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre Ban, New York'ta BM merkezinde çalışan Haitili personelle bir araya gelerek kendilerine başsağlığı diledi ve onlara Pazar günü (yarın) Haiti'de olacağını, ülkedeki zararı ve yardım çalışmalarını bizzat yerinde değerlendireceğini iletti.

BM yetkilileri Haiti'de 37 BM personelinin hayatını kaybettiğini, 330'una da ulaşamadıklarını belirtirlerken, ülkede yaklaşık 9 bini barışı koruma görevlisi(MINUSTAH), geri kalanı da BM'nin sivil çalışanları olmak üzere toplam 12 bin civarında personele sahip olan BM'nin Haiti'deki depremde tarihindeki en fazla personel kaybına uğradığı ifade ediliyor.

-ÜNLÜLERDEN BAĞIŞ YAĞIYOR-

Film ve müzik dünyasının ünlülerinden depremzedeler için bağışlar yağmaya başladı.

Ünlü Film yıldızı Sandra Bullock depremzedelere 1 milyon Dolar bağışlarken, pop yıldızı Madonna da 250 bin dolarla bağış yapan ünlüler kervanına katıldı.

Bullock, bağışladığı paranın, Haiti'nin başkenti Port au Prince'te depremden zarar gören 3 tesisi bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün acil operasyonlarında kullanılacağını duyurdu.

Madonna'nın bağışı ise Haiti'de uzun bir zamandan berin tıbbi hizmet veren Partners In Health örgütü kanalıyla Haiti'ye ulaştı.

Ünlü film yıldızları George Clooney, Brad Pitt ve diğerleri tarafından kurulmuş bir yardım örgütü olan Not On Our Watch da daha önce yaptığı açıklamada Partners in Health örgütüne 1 milyon Dolar bağışladığını duyurdu. (Anadolu Ajansı) 4 saat önce.. [1881197]

Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 16-01-2010, Saat:12:33 PM, Düzenleyen: £rVaaNuR £cRiN.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.