Forum Gündemi:

Konu Başlığı : zekat ile ilgili bazı sorular

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 4 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
382
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:01:09 PM
1) nisap miktarı mala sahibim ancak üzerinden 1 yıl geçmiş değilse , bu durumda yinede istersem zekat verebilir miyim.
2) heaplamada, mesela 40 ta bir yerine 40 ta 1.2 verdim (gereken miktardan az değil, ama fazla verebilir miyim) bu sorun olur mu?
3) karşı tarafın görünen tarafına / haline göre mi hareket etmek gerekli yoksa o konudada bir hesap yapmak zorunlu mudur.(mesela bir aile var namaz kılan bir aile ,kendi evleri yok (kiradalar) ve nisap miktarı mala sahipler mi değiller mi bilmiyoruz ama bu bölgede onlardan fakir kimse tanımıyorum)
4) asli ihtiyaçlar nelerdir acaba, oturduğum ev aileme ait yani kendi evim yok ,ailem bana "bu ev senin değil ancak gitmek zorundada değilsin" gibi cümleler kullanıyor,  ancak nisap miktarı mala sahibim ,zekat verebilir miyim?

teşekkürler
Yönetici
6,119
konular
5,555
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:02:20 PM
1- Nisap miktarı yada daha fazla zengin olan kimseye zekat düşer. Ancak farz olması için malının üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. Malının bir kısmı üzerinden bir yıl geçmişse ve nisap miktarına uyuyorsa o bir yıl geçen mal için zekat vermesi farzdır.
2- 40/1 asgari zekat miktarıdır. Yani en az 40/1 verilir. Üst sınır eğer özel bir sebep yoksa yoktur.
3- (Aslında bu sorunun gerçekte cevabı yok. Çünkü zekat İslam devleti tarafından toplanır ve yine İslam devleti tarafından en iyi şekilde araştırılıp tespit edilecek ve en düşkün kimselere dağıtılır.) Namaz kılan demişsiniz ama zekat sadece namaz kılana değil hatta gayri Müslime de verilebilir. Belki bazı durumlarda gayri Müslim tercih edilir. Nisap miktarı malı olan kimseye zekat verilmez.
4- Nisap miktarı mal olması yeterlidir, kiracı, öğrenci yada işçi olmak hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece borç varsa bu borcu mal varlığından düşülür. Alacağı varsa ve alması garanti ise bu da mal varlığına eklenir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
382
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
16-09-2020, Saat:10:28 PM
zekatımı çoktan verdim.. yalnız.. verdikten hemen sonra pişman oldum biraz bir konuda ve emin olamadığım için ... hepsini tek bir aileye verdim.
emin olamadığım konu şu idi : zekatta dağıtma var mı idi acaba.. yoksa hepsinin tek bir kimseye/aileye mi verilmesi gerekli idi. (pişman olmamın sebebi de şu idi aile fakir bir aile idi ve fakat kapıyı çaldıktan sonra erkek çocuk çıktı önce. sonra annen veya baban yokmu dedim babasını çağırdı ...babası şortla ve üzerinde atlet de olmadan çıkageldi. ... verdim ...neyseki alpi gayrimüslimlere de verilebileceğini söylemiş.
bu arada "o kadar sözlerin var forumda, bu soruları hiç beklemiyorduk sizden" diyenler çıkabilir bilmiyorum ...

ama işte sadece ilgi duyduğum konularda uzmanlaşabiliyorum malesef birde bazı şeyleri kabataslak yaklaşımlarla kestirip atan biriyim..

hayırlısı..

teşekkürler.
Yönetici
6,119
konular
5,555
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
18-09-2020, Saat:09:37 AM
Allah zekatını kabul etsin inşallah.
Öz eleştirin gerçekten çok güzeldi.
Aynı konuda ben de kendimden şikayetçiyim.
Kuran, sünnet ve içtimai hayat(Fıkıh) hakkında yeterli bilgi ve birikime sahip olmadan daldan dala atlıyor ve el ile tutulur bir şey elde edemiyorum.
Halbuki Allah teala bizden içtimai hayat ile ilgili şeyler isteyecek.

Rabbim bize hakikate kavuşmayı nasip etsin.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Forumcu
*
382
konular
98
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
21-09-2020, Saat:09:12 PM
amin amin amin..
(sanki ,emin değilim ama) zekatı vermediğinde başına bela oluyor o mal ....
beter oluyor. Ki verdiğinde de pek bişey eksilmiyor aslında.
neyse. diğer konuda.. muhtemelen "daldan dala atlamayan çok az kişi vardır şu zamanda" yalnızca bir tahmin bu.
Bilgi ve birikim ise çok özverili olmayı ister / gerektirir bana göre. Bu da yetmez, istekli olmak hatta biraz da şans gerektirir.
ilk ikisi akla uygun (özveri,istek) olsada son söylediğim pek öyle durmuyor sanki... fakat malesef tecrübe ettim.
evet, 7 yıl bekledim bazı şeyler için. geçekten ben çok özverili idim , halen de öyleyimdir. içim içim istekli de olduğuma göre 7 yıl boyunca bu arzum bir türlü gerçekleşmedi. Hatta bi ara mecnun olduğum da sanıldı.

...aman neyse. dünyalıklar....pek üzülmeye değmiyor.

içimde ukte de kalsa Allah çok iştiyakla ilim ve bir miktar dünya malı talep ederken, cümlelerim arasında şuna da yer vereceğim :

Yüce Allahım sen büyüksün, en azından kebair (günahlara) bulaşmadan sana gelmek istiyorum..

içimde dönen kendimden büyük fırtınalardan yalnız sen haberdarsın hakkıyla. ondan ... bu üstteki basit gibi görünen sözün manası bence biraz büyük..

derin bir nefes aldım.. iç çekerek.

ŞÜKÜR...

(Alpiye not: siizinle alakalı bir değerlendirme yapılmadı aslında. Bi bakıma şahıslar / kişiler yerine olayları tartışmak daha rasyonel.)

Allah doğru yolu göstersin size ve doğru yola iletsin. (tüm müslümanları)

selamlar..

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi