Forum Gündemi:

Konu Başlığı : zekat ile ilgili bazı sorular

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : blue
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forumcu
*
348
konular
74
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:01:09 PM
1) nisap miktarı mala sahibim ancak üzerinden 1 yıl geçmiş değilse , bu durumda yinede istersem zekat verebilir miyim.
2) heaplamada, mesela 40 ta bir yerine 40 ta 1.2 verdim (gereken miktardan az değil, ama fazla verebilir miyim) bu sorun olur mu?
3) karşı tarafın görünen tarafına / haline göre mi hareket etmek gerekli yoksa o konudada bir hesap yapmak zorunlu mudur.(mesela bir aile var namaz kılan bir aile ,kendi evleri yok (kiradalar) ve nisap miktarı mala sahipler mi değiller mi bilmiyoruz ama bu bölgede onlardan fakir kimse tanımıyorum)
4) asli ihtiyaçlar nelerdir acaba, oturduğum ev aileme ait yani kendi evim yok ,ailem bana "bu ev senin değil ancak gitmek zorundada değilsin" gibi cümleler kullanıyor,  ancak nisap miktarı mala sahibim ,zekat verebilir miyim?

teşekkürler
Yönetici
5,916
konular
5,246
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
01-08-2020, Saat:02:20 PM
1- Nisap miktarı yada daha fazla zengin olan kimseye zekat düşer. Ancak farz olması için malının üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. Malının bir kısmı üzerinden bir yıl geçmişse ve nisap miktarına uyuyorsa o bir yıl geçen mal için zekat vermesi farzdır.
2- 40/1 asgari zekat miktarıdır. Yani en az 40/1 verilir. Üst sınır eğer özel bir sebep yoksa yoktur.
3- (Aslında bu sorunun gerçekte cevabı yok. Çünkü zekat İslam devleti tarafından toplanır ve yine İslam devleti tarafından en iyi şekilde araştırılıp tespit edilecek ve en düşkün kimselere dağıtılır.) Namaz kılan demişsiniz ama zekat sadece namaz kılana değil hatta gayri Müslime de verilebilir. Belki bazı durumlarda gayri Müslim tercih edilir. Nisap miktarı malı olan kimseye zekat verilmez.
4- Nisap miktarı mal olması yeterlidir, kiracı, öğrenci yada işçi olmak hiçbir şeyi değiştirmiyor. Sadece borç varsa bu borcu mal varlığından düşülür. Alacağı varsa ve alması garanti ise bu da mal varlığına eklenir.
....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi