You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yozgat İmam Hatip Lisesi

Yozgat İmam Hatip Lisesi

Administrator
Yozgat İmam Hatip Lisesi
Yozgat İmam-Hatip Lisesi 1953 yılında çarşı içinde bulunan ve bu gün Kur’an Kursu ve özel yurt olarak kullanılan binada eğitim ve öğretime başlamıştır. Okulun 1953 yılında Yozgat’ta açılmasına son derece gayret gösteren Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi ile o zamanın Müftüsü Hacı Hüseyin BAYRAKTAR, kurdukları dernek marifetiyle de 35 öğrencinin istihdamını söz konusu binada temin etmişlerdir.Okulun ilk müdürü M. Kemal AYDOĞAN’dır. 35 öğrenci ile ilk kez öğretime başlandı. 1957 yılında okul mevcudu 100 öğrenciyi aştı ve ilk olarak dört yıllık orta kısımdan mezun vermeye başlandı. Böylece okulun lise kısmı aynı yıl açılmış oldu. 1963 yılında okul müdürlüğüne Nizamettin AYTEKİN tayin edildi. Bu arada okul derneğinin yoğun çalışmaları ve halkımızın teveccühü neticesi şimdiki idare binasının yapımına başlandı. 1961 yılında bu binaya taşınılmış oldu. Bu arada 1964-1968 yıllarında Nurettin BAYBURTLUGİL okul müdürlüğü yaptı. 1968 yılında Ali GÖZÜTOK okul müdürlüğüne atandı. Ana binanın yeterli gelmemesi nedeniyle 1968 yılında ek bina yapıldı. 1969 yılında okul müdürlüğüne Mikdat BAL getirildi.

1962-1963 yılında okula Devlet Parasız Yatılı öğrenci alınmış, ancak pansiyon binası olmadığından öğrenciler kiralık evlerde kaldılar. Şimdiki derslik binasının bodrum katında pansiyon açıldı. 1974 yılında tamamlanan pansiyon binası ile öğrenciler buraya taşındılar. 1972 yılından 1973 yılına kadar İsmet ALTIKARDEŞ, 1973-1980 yıllarında Mustafa GÖÇER, 1980-1981 Ali DEMİRDAĞ ve kısa bir süre Şuayip OĞUZ okul müdürlüğünü yaptılar. 1981 yılından 1988 yılına kadar Muhittin ŞAHİNER okul müdürlüğü yaptı. 1980 yılından sonra okul bina ve etkinlikleri ile gittikçe genişledi. Noksanlar tamamlandı. Sağlıklı ve verimli bir eğitim ve öğretime başlandı. Bu arada bir kat derslik ve çok amaçlı salon ile yemekhane yapıldı. Okul müdürlüğü ve dernek çalışmaları bununla kalmadı, hızlı bir şekilde geliştirilerek okulumuzda öğrenci sayısı arttı. 1988 yılında Kenan LEVENT okul müdürü oldu. 1992 yılında okulun kuzey doğusunda ek bina temeli atılarak Yozgat İmam Hatip Lisesi mezunlar vakfı ve okul müdürlüğünün gayretleriyle binanın bir katı betonarme yapılarak 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığına devredildi. Ödeneksizlikten yine bina uzun süre tamamlanamadı. 1992 yılında okul bünyesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı. 1996 yılında Kenan Levent’in hakkın rahmetine kavuşması ile okul müdürlüğüne Durak Demirel atandı.

1997-1998 yılında 24 derslik yeni bina öğretime açılarak öğretimde rahatlama sağlandı. Bu arada okul mevcudu 2350 öğrenciye yükseldi. Yeni açılan binada kız öğrencilerle Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrenim görmeye başlamıştır. 2001-2002 Eğitim Öğretim yılından itibaren tüm öğrenciler Anadolu İmam-Hatip Lisesi binasında eğitime devam etmeye başlamıştır.

2004 yılından itibaren 2007 Nisan Ayına kadar okul müdürlüğüne Okulumuz Baş Müdür Yardımcısı Süleyman DURMAN vekalet etmiştir. 2007 Nisan ayında okulumuz müdürlüğüne ÜNAL AYDIN atanmıştır.

Okulun çevre ile ilişkileri, Üniversite başarıları ve yarışmalardaki başarıları çok güzel bir seviyededir. Kuruluşumuzdan bu zamana kadar okula emeği geçen çok değerli Yozgat halkı ile emeğini ve mesailerini esirgemeyen kıymetli Müdür, İdareci, Öğretmenlerimize ve personelimize minnet ve şükranlarımızı sunarız.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.