Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Umre Yolculuğuna Çıkmadan Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalıyız?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : hfdturizm
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Yeni Üye
*
4
mesajlar
4
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2016
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
008  08-07-2020, Saat:05:01 PM
Umre tur şirketleri arasında yer alan HFD Turizm olarak bu haftaki blog yazımızda Umre turları konusunu ele alacağız. Spesifik olarak ‘Umre’ye giderken yanımıza neler almalıyız?’, ‘Umre’ye giderken nelere dikkat etmeliyiz?’ gibi sorularınıza yanıt vererek Umre’ye gideceklere tavsiyeler sunacağız. Umre’ye gidecekler için faydalı bir yazı olmasını diler, iyi okumalar dileriz.
Umre’ye gitmek her müminin hayalleri arasında yer almaktadır. Müminlerin manevi dünyalarını yenilemesine yardımcı olan Umre, Allah’ın konuğu olarak tevhidin merkezine yapılan dini bir ziyarettir. Hac ibadetinden farklı olarak belli zaman aralıklarında değil her dönem yapılabilmektedir. Farklı şartlara sahip bir coğrafyaya gidildiğinden dolayı bu ibadeti yapmak isteyenler Umre’ye giderken yanımıza almamız gerekenlerle ilgili birçok soru soruyor. İşte ‘Umre hazırlıkları nelerdir?’ sorunuzun yanıtı…
[b]Umre Hazırlık Listesi[/b]
Umre hazırlık listesi genel olarak dört ana alt başlık haline ayırılabilir:
●    Umre kıyafetleri,
●    Umre için sağlık malzemeleri, 
●    Umre temizlik malzemeleri,
●    Umre ibadeti için gerekli ihtiyaçlar.
[b]Kadın – Erkek Umre Kıyafetleri[/b]
●    Umre kıyafetleri hazırlarken Mekke ve Medine’nin sürekli olarak sıcak olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Dolayısıyla Umre’de giyilecek kıyafetler yaz aylarına uygun olarak seçilmelidir. Bunlar açık renkli olmalı ve vücut göstermeyen tarzda kıyafetler olmalıdır. Diğer yandan akşam vakitlerinde hafif bir serinlik olabilme ihtimaline karşı ince bir hırka tarzı kıyafet götürmek de doğru olabilir.
●    Hem kadınlar hem de erkekler Umre’ye götürdükleri kıyafetleri seçerken %100 pamuklu ve hava alan kıyafet seçmelilerdir.
●    Ayakkabı giyilmesi gereken günler için çorap alınmalıdır. Ancak çok fazla sayıda çorap götürmenize gerek olmayacak. Nitekim orada ayakkabıdan çok terlik giyilecektir. Öte yandan kadın umre kıyafetleri arasında onlara özel olarak üretilen abdest çorapları valize dahil edilmelidir.
●    Umre kıyafetleri arasında Kabe’yi tavaf ederken giyilmesi gereken tavaf patiği de alınmalıdır. İbadetin bu kısmı yalınayak yapılabilir. Ancak ayağınıza herhangi bir cismin batmasını engellemek ya da ayak mantarı gibi sağlık problemlerinin önüne geçmek için önemlidir.
●    Hem kadınlar hem de erkekler yanlarına yeteri kadar iç çamaşırı almalıdırlar.
●    Erkek ihram elbisesi dikişsiz iki parça bezden meydana gelir. Erkekler ihram esnasında iç çamaşırı giymez. Kadınlar için ise özel bir ihram kıyafeti bulmak mümkündür. Bu kıyafetler genelde beyaz renktedir, vücut hatlarını belli etmez ve uzundurlar. Beyaz rengi tercih etmek istemeyen kadınlar siyah renk ihram kıyafeti de satın alabilirler.
●    Hem erkek hem de kadın Umre kıyafetleri ve aksesuarları arasında ihram kemeri, güneş gözlüğü ve boyun cüzdanı da mutlaka yer almalıdır.
[b]Umre’ye Götürülmesi Gereken Sağlık Malzemeleri[/b]
Umre ibadeti yoğun hareket gerektirdiğinden ve farklı bir coğrafyaya gidildiğinden yorgun hissetme ya da bazı yüzeysel hastalıkların ortaya çıkma potansiyeli vardır. Gideceğiniz yerde eczane sayısı boldur. Ancak düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa yanınıza almanızda fayda var. Buna ek olarak ağrı kesici, ishal ilacı, öksürük ilacı, pişik kremi, yara bandı gibi temel sağlık malzemeleri götürmekte fayda vardır. Pişik kremi özellikle iç çamaşırsız olarak ihrama giren erkekler için oldukça önemlidir.
[b]Umre’ye Götürülmesi Gereken Temizlik Malzemeleri[/b]
Umre’ye giderken temel temizlik malzemeleri yanınıza almalısınız. Bunlar arasında kokusuz sabun, şampuan, diş fırçası ve macunu, kolonya, peçete, tırnak makası ve makas gibi malzemeler yer almaktadır.
[b]Umre’ye İbadet İçin Götürülmesi Gereken Malzemeler[/b]
Umre’ye giderken ibadet için yanınızda belli başlı ibadet malzemeleri götürmenizde fayda vardır. Bunlar arasında Kur’an-ı Kerim, seccade, takke, tespih sayılabilir.
Yukarıda saydıklarımıza ek olarak tarak, tansiyon aleti, zikirmatik, nemlendirici krem, küçük çaplı dikiş seti, banyo havlusu gibi malzemeleri de ekleyebiliriz. Sonuç olarak Umre’ye giderken alınacaklar listesini bu şekilde özetleyebiliriz. Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak Umre’ye giderken alınacaklar listenize başka malzemeler de ekleyebilirsiniz.
[/url]
kaynak: [url=https://www.hfdturizm.com/umreye-giderken-yanimizda-neler-goturmeliyiz]https://www.hfdturizm.com/umreye-giderken-yanimizda-neler-goturmeliyiz


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi