You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kayıtsız
Ziyaretçi
TELKARİ SANATI
Telkari'nin sözcük anlamı tel ile yapılan sanattır. Telkari işlemelerde ustalar potada erittikleri gümüş madenini kalıplara dökerek, elde edileni haddeden defalarca geçirirler. İstenilen kalınlıkta tel haline getirirler. Bu tellerden büyük bir sabırla sanat eseri ürünler yaparlar. Ayrıca gümüş ince levha haline getirilerek kemer, şekerlik, mücevher kutusu,silah kabzası,sigaralık, kalem, tepsi, fotoğraf çerçevesi, anahtarlık, künye, kaşık, kibritlik, takunya,vazo, tesbih, gondol, masa üstü isimlik,isimli yüzük vs. yapmaktadırlar. Telkari altın ve gümüş sanatı Selçuklu dönemi, özellikle Artukluların hüküm sürdüğü Mardin, Midyat ilçesi ve yöresinde gelişmiştir.

[Resim: tb201fz7pj7.jpg]

[Resim: tt2018sr0hb3.jpg]

[Resim: tt203uk7iw6.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
kimya-yı saadet
RE: TELKARİ SANATI
İlk defa duydum... Bide annem pc de bişey öğrendiğin yok der. Bn şimdi bunu öğrenmeseydim sonra arkadaşlarım haha Tel kari sanatını biliyo sühim deseler bnde rezil olsam iyi mi olur du?:D:D:D
"Arsadaki odun yığınının gizli bir köşesinde tek bir kıvılcım noktasıyız biz."

elhmdülillah anladin
Bunu ilk beğenen sen ol.
>295457<
Cvp: RE: TELKARİ SANATI
sühim Adlı Kullanıcıdan Alıntı:İlk defa duydum... Bide annem pc de bişey öğrendiğin yok der. Bn şimdi bunu öğrenmeseydim sonra arkadaşlarım haha Tel kari sanatını biliyo sühim deseler bnde rezil olsam iyi mi olur du?:D:D:D

icýn

SÜHİM ANNENE SÖLE BAK PCDEN NE ÖĞRENDİM DİYE.gülücük
...Aç sineni açabildiğin kadar ummanlar gibi olsun, inançla geril insana sevgi duy, kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül...

Bunu ilk beğenen sen ol.
Uzman
Cvp: RE: TELKARİ SANATI
zehra Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
sühim Adlı Kullanıcıdan Alıntı:İlk defa duydum... Bide annem pc de bişey öğrendiğin yok der. Bn şimdi bunu öğrenmeseydim sonra arkadaşlarım haha Tel kari sanatını biliyo sühim deseler bnde rezil olsam iyi mi olur du?:D:D:D

icýn

SÜHİM ANNENE SÖLE BAK PCDEN NE ÖĞRENDİM DİYE.gülücük

bende göstercemmSmile
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
çok ince bi işçilik var gerçekten...
Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök!
Heybem hayat dolu, deste ve yumak.
Sen, bütün dalların birleştiği kök;
Biricik meselem, Sonsuza varmak...
NECİP FAZIL KISAKÜREK
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
bu sanatı ablam yapıyodu.çok mükemmel aksesuarlar çıkıyo ortaya.araştırmanızı tavsiye ederim.
DOKUNAN BANA MENDİL TUTSUN...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
fiyatlar kaç liradan başlıyo leyfu sen söyle de ona göre hesabımızı kitabımız yapalım Smile ben çok beğeniyorum bunları
Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.