Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Tarihi SİT Alanları

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : nullsix
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
<span style="color:black"><strong><s>Cezalı Üye</s></strong></span>
17
mesajlar
17
konular
Feb 2014
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
21-02-2014, Saat:12:25 AM
Tarihi SİT Alanları İle İlgili Yeni Düzenleme


Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Yüksek Kurulu’nun kararı ile tarihi SİT alanlarının koruma ve kullanma koşulları ilke kararında değişiklik yapıldı..Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Yüksek Kurulu’nun ilke kararına göre milli park alanı içinde olan tarihi sitlerde ‘uzun devreli gelişim planı’, milli park dışında kalan yerlerde ise ‘koruma bölge kurulu’ onayı olmadan hiçbir şekilde inşa çalışması, bitki örtüsü ve topografyayı etkileyebilecek hiçbir düzenleme yapılamayacak.

Radikal'in haberine göre, yeni düzenleme ile bilrikte milli park bulunan yerlerde uzun devreli gelişim planı, milli park bulunmayan yerlerde alanın tarihi ve kültürel değerlerini koruyan koruma amaçlı imar planları ilgili koruma bölge kurulunca uygun görülünceye kadar zorunlu altyapı uygulamaları ve kamu hizmet yapıları eklenen bölüm dışında, bitki örtüsünü, topografik yapıyı, siluet etkisini bozabilecek, tahribata yönelik hiçbir inşai ve fiziki uygulamada bulunulamayacak.

Tarihi SİT alanları içinde yer alan orman alanlarında sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı, gerekli çalışmaları yapılabilecek. Bu alanlar içinde yer alan kamu hizmet yapıları, altyapı hizmetleri ile anıt ve şehitliklerin düzenleme ve gerekli onarımları için projeleriyle birlikte koruma bölge kurulundan izin alınması gerekecek. Önceden süregelen tarımsal faaliyet ile bağ ve bahçeciliği devam ettirilebilecek, koruma amaçlı imar planları onaylanmadan bu alanlar bu amaç dışında kesinlikle kullanılamayacak.


Kaynak: http://www.emlakhaberleri.com/ ( Emlakhaberleri.com )


Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi