You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

TÂBİÎNİN HAYIRLISI: ÜVEYS EL-KARENÎ

Profesör
Yemenli bir hac kâfilesi Hazret-i Ömer Efendimizi (r.a.) ziyarete gelmişlerdi. Hazret-i Ömer (r.a.): “İçinizde Üveys bin Âmir var mıdır?” diye sordu. Sonra içlerinden birine “Sen Üveys'sin!” buyurdular. O da: “Evet, benim.” dedi.

Hazret-i Ömer (r.anh): “Senin vâliden Yemen'de hayatta mıdır?” diye sordu. Üveys (r.a.): “Evet” dedi.

Hazret-i Ömer (r.a.) buyurdu ki: “Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Murâdî Kabilesinden Üveys bin Âmir'in Yemen'den bir grup ile geleceğini, baras (alaca) hastalığından Allâh'ın izniyle şifâ bulup vücudunda ondan bir gümüş para büyüklüğü kadar bir alâmet kaldığını, annesine tam itâati sebebiyle her ne istese Allah katında kabul olunacağını ve duâsını almaya gücüm yeter ise ondan duâ istememi bana emir buyurmuşlar idi.”

Daha sonra Üveys Hazretlerine nereye gideceklerini sormuş ve Kûfe'ye gideceği cevabını alınca Hazret-i Ömer (r.a.):

“Kûfe'nin vâlisine senin için bir mektup yazayım mı?” dedi. Hz. Üveys insanların itibarından uzak kalmayı tercih ettiğinden mektup almamıştır.

Sonraki senenin Hac mevsiminde, bir takım eşrâf ile Kûfe'den hacca gelmiş olan bir adama Hazret-i Ömer (r.a.), Hz. Üveys'i sormuş. O zât: “Ben onu pek az ve kıymetsiz eşyasıyla beraber köhne bir evin kenarında görmüştüm.” cevabını vermiş. Hazret-i Ömer (r.a.), Peygamber Efendimizin, Yemen'den daha önce gelenlere rivâyet ettiği hadîs-i şerîfini tekrarladı. Bu zât Üveys'e (r.anh) giderek kendisi için Cenâb-ı Hak'tan mağfiret dilemesini ricâ etti. Hz. Üveys:

“Hayırlı bir seferden dönmüşsün, sen benim için istiğfar et.” dedi. Adam tekrar “Sen benim için mağfiret talep et.” diye cevap verdi. Hz. Üveys “Hayır, sen hayırlı bir seferden dönmüşsün, senin bana istiğfar etmen gerekir.” dedikten sonra, “Hazret-i Ömer (r.a.) ile karşılaştın mı?” diye sordu. O adam da “Evet, görüştüm. Kendisi için istiğfâr etmenizi arzu ediyor.” dedi.

Bu konuşma esnasında insanların kendisine baktığını görünce oradan uzaklaştı.”

[Sahîh-i Müslim]

*

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: TÂBİÎNİN HAYIRLISI: ÜVEYS EL-KARENÎ
Amin.. ecmain. teşekkürler..
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.