Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Subhane rabbiyel alâ

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 13 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Muhammed Changg
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
25-06-2020, Saat:05:56 PM
Selamın aleyküm Arkadaşlar, namazda bazen '' alâ'' kelimesini' 'ale' ' olarak telaffuz ediyorum. Namazıma zarar verir mi?
Selam ve sevgiyle...
Not:Bu tarz konuları öğrenebileceğim bir kaynak tavsiye edebilecek olan var mı?
Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
26-06-2020, Saat:10:08 PM
Bilen kimse yok mu?
Yönetici
4,734
konular
4,720
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
26-06-2020, Saat:10:16 PM
Namazda secdeye/rükuya gitmek farz, secde/rukuda tesbihleri söylemek farz değil. Doğal olarak eksik veya yanlış söylediğiniz zaman farzı terk etmiş olmuyorsunuz bu da namazınıza mani değil. Yalnız bile bile yanlış okumanız caiz olmaz.
Sabret,    Şükret,    Seyret...
Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
27-06-2020, Saat:11:38 AM
(26-06-2020, Saat:10:16 PM)afitap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Namazda secdeye/rükuya gitmek farz, secde/rukuda tesbihleri söylemek farz değil. Doğal olarak eksik veya yanlış söylediğiniz zaman farzı terk etmiş olmuyorsunuz bu da namazınıza mani değil. Yalnız bile bile yanlış okumanız caiz olmaz.
Fakat Sübhane rabbiyal azim derken '' Z'' sesini peltek değil, keskin okursak namazımız bozuluyor. Yani farz olmayan bir kısımda yaptığımız yanlışlık da namazımızı bozabiliyor. Tabi öğrenme hali kanımca mazur gösterilebilir.
Yönetici
4,734
konular
4,720
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
27-06-2020, Saat:02:03 PM
Bu video size yardımcı olabilir.

Yönetici
4,734
konular
4,720
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
27-06-2020, Saat:02:06 PM
Bu da namazda ki sünnet olan kısımları yaparken şaşırarak eksik veya yanlış yapmakla alakalı.

Acemi Üye
*
48
konular
4
REP PUANI
Yeni Üye

Aug 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2020, Saat:04:16 PM
Videoları izledim, sorduğum sorunun maalesef cevabı bu videolarda yer almıyor. Ancak yine de teşekkürler inşallah Arapça bilen birine bu soruları soracağım.
Forumcu
*
359
konular
96
REP PUANI
Yeni Üye

Jan 2018
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
29-06-2020, Saat:04:40 PM
arapçası B1 düzeyinde biri olarak bunun bağımlı (koşullu) olabileceğine ihtimal veriyorum.

ve zaten normal telaffuz verdiğiniz şekilde görünmüyor.
doğru yazdıysam sanırım tam olarak şöyle demelisiniz : سبحان ربّي الاعْلى
ama buradaki اعْلى da elif ile ayın cezm durumunda ,dolayısıyla türkçesini yazamıyorum. ve bu ifade "en yüksek/en üstün" gibi bir anlama gelmektedir. tam secde ifadesinin anlamı ise

"En yüksek/ en üstün olan rabbi noksan sıfatlardan tenzih ederim"

ve şunu da söylemem mümkün eğer اعْلى ifadesini yanlışlıkla على gibi telaffuz ederseniz o zaman bu şu tarz bir ifade olacaktır.
"üzerinde olan rabbimi noksan sıfatlardan tenzih ederim"
sonuç olarak على ve اعْل ikisi tamamen farklı kelimelerdir.
koşullu olarak eğer bedenen (fiziksel ) bir probleminiz varsa örneğin dilinizde problem var ve bu sesi çıkaramıyorsanız o zaman belki sorun olmaz. (ama niyet olarak "en üstün" anlamındaki اعْلى niyet edilmiş olması ve buna işaret edilmiş olması benim kanaatimce zorunludur.
ancak siz bilerek ve isteyerek yanlış olan على ifadesini kullanıyorsanız , o zaman benim kanaatimce namaz bozulur. ayrıca ihmal edemezsiniz yine kanaatimce.

(bir rica: @kalemşör , üstteki ifadeyi/mesajı teyit eder misiniz bu yazıyı gördü iseniz, bu konuda aslında biçok şey söylenebilir. ama üsttekilerle sınırlı tuttum. yani arapçanız şuan benden daha iyidir diye düşündüm. bir de MSA arapçası ile harekesiz yazmaya çalıştım)
Yönetici
4,734
konular
4,720
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
29-06-2020, Saat:05:39 PM
Yazdığınız şekil doğru evet.
Başında ki “ا" hazf edersek mananın değişeceğide doğru.
Arkadaş Türkçe yazdığı için sanki başındaki hemze hazf edilmiş gibi oldu, aslında soru sondaki “ل" ile alakalı diye anladım.
Yönetici
4,734
konular
4,720
REP PUANI
Dec 2011
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
29-06-2020, Saat:05:50 PM
(29-06-2020, Saat:04:16 PM)Muhammed Changg Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Videoları izledim, sorduğum sorunun maalesef cevabı bu videolarda yer almıyor. Ancak yine de teşekkürler inşallah Arapça bilen birine bu soruları soracağım.

Aslında cevap içinde var,
2. videoda namazın içinde ki yaptığımız tesbihatlarda yanlışlık yaparsak ne olur (bu yanlışlık ister telaffuzda olsun ister söylememiz gereken yerde değilde farklı yerde söylemiş olalım) onu anlatıyor. 

Namazın içindeki  tesbihatlar farz kısmından olmadığı için şaşırarak yanlış veya eksik söylememiz namaza zarar vermez. 

İlk önce namazın Farzlarını, Vaciplerini, Sünnetlerini bilmemiz gerekiyor, sonrasında hangisini yanlış veya eksik yapmamızın durumu nedir bunu bilmemiz gerekiyor.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi