Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Size Büyük Günahların En Büyüğünü Haber Vereyim Mi?

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 2 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Hadislerle Yaşa
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Acemi Üye
*
17
konular
116
REP PUANI
Yeni Üye

Sep 2020
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-09-2020, Saat:12:45 PM

"Sıklıkla karşı karşıya kaldığımız ve artık normal görünen günahlar, meğer büyük günahların da büyüğü imiş" diyeceğimiz günahların hangileri olduğunu aşağıdaki 4 Hadis-i Şerifte göreceğiz. Her biri hayatın içinde, İslam'ın dışında şeyler. Dikkatle okuyunuz..

İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Hazreti Ebu Bekre radıyallahu anh anlatıyor:
Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
" buyurmuş ve bunu üç kere tekrar etmişlerdi. "Evet!" deyince: "Allah'a şirk koşmak, anne ve baba haklarına riayetsizlik, cana kıymak!" buyurdular. Bu sırada dayanmış durumda idi, yere oturup: "Haberiniz olsun! Yalan söz, yalan şahidlik!" dedi ve bunu o kadar tekrar etti ki, "Keşke devam etmese artık!" temennisinde bulunduk.
Kaynak : Buhari, Şehadat 10, Edeb 6, İstizan 35, İstitabe 1, Müslim, İman 143, (87), Tirmizi, Şehadat 
Hazreti İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor:
Dedim ki: "Ey Allah'ın Resulü! Allah nezdinde en büyük günah hangisidir?" "Seni yaratmış olan Allah'a eş koşmandır!" buyurdular. "Sonra hangisidir?" dedim. "Seninle birlikte yiyecek diye, evladım öldürmendir!" buyurdular. Ben yine: "Sonra hangisidir?" dedim. "Komşunun helalliği ile zina etmendir!" buyurdular.
Buhari, Tefsir, Bakara 3, Furkan 3, Edeb 20, Muharibin 20, Diyat 1, Tevhid 40, 46; Müslim, İman 141, (3181, 3182), Tefsir, Furkan; Nesai, Tahrim 4, (7, 89, 90)
Ubeyd İbnu Umeyr radıyallahu anh babası radıyallahu anh'dan anlatıyor:
"Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'e bir adam kebairden sormuştu, şöyle cevap verdiler: "Onlar dokuzdur!" buyurdular ve saydılar: "Şirk, sihir, insan öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, namuslu kadınlara iftirada bulunmak, anne ve babaya haksızlık, kıbleniz olan Beytu'l-Haram (da masiyet işlemey)i sağlığınız ve ölümünüzde helal addetmek."
Kaynak : Ebu Davud, Vesaya 10, (2875), Nesai, Tahrim 3, (7, 89)
Hazreti İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anh anlatıyor:
Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem: "Kişinin anne ve babasına sövmesi büyük günahlardandır" buyurmuşlardı. Orada bulunanlar: "Hiç kişi anne ve babasına söver mi?" dediler. "Evet! Kişi, bir başkasının babasına söver, o da babasına söver; annesine söver, o da bunun annesine söver!" buyurdular.
Kaynak: Buhari, Edeb 4; Müslim, İman 146, (90); Tirmizi, Birr 4, (1903); Ebu Davud, Edeb 129, (5141
Burada senin için hayırlı şeyler olabilir ? İslamiForum.Net sitemizdeki linkleri görebilmek için sitemize buraya tıklayıp üye olmanız veya giriş yapmanız gerekiyor.
Yönetici
5,981
konular
5,309
REP PUANI
Jun 2015
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
19-09-2020, Saat:01:23 PM
Allah razı olsun paylaşım için.