You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şimdiye kadarki korsan kullanımlar ne yapılmalı?

Acemi Üye
Selamunaleyküm. Şimdiye kadar internetten film, müzik, oyun, program indirip oynadım defalarca kez.Korsan kitap okudum vs. Tabii ki korsan kullanım sonucu oldu bunlar. Küçük günah olduğunu sanıyordum bu yaptıklarımın, işin içinde kul hakkını olduğunu öğrenince Tövbe ettim bir daha asla yapmayacağıma dair. Sizce ne yapmalıyım? Bazıları tövbe et temiz bir sayfa aç diyor. Bazıları yetmez bunların hepsini tek tek satın almalısın diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Psikolojin bozuldu resmen.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Şimdiye kadarki korsan kullanımlar ne yapılmalı?
aleykum selam hoş geldiniz.. konuya vakıf olan arkadaşlar gelince yanıt verirler.
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
fıkıh konularına hakim olan arkadaşlar! buraya bakıp yanıtlar mısınız...
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Cahilleri dinlersen çıkmaz sokağa girersin. Burada meselenin aslı şudur, kişi alış veriş de şart getirebilir mi yoksa getiremez mi? Bizim gibi delilerle hareket eden birisi isen şu sözüm sana fayda verir.
Allâh subhanehu ve tealanın yardımıyla derim ki "kitap ve sünnette olmayan her şart bâtıldır."
İlim ittifakla müminlerin ortak malıdır. İlim sahibi ilmini bir başkasına naklederse artık ondan çıkmış olur. İlim sahibi ilmini bir başkasına ücret karşılığında satarsa(ki ilmin bir kısmını satmak caiz değildir.) satın alan kişinin malı olur. Satın alan kişi satın aldığı ilim hakkında tasarruf sahibidir. İlmi satan kişinin sattığı ilmi kısıtlamasına dair kitap ve sünnette bir şart yoktur. Bu durumda ya delil getirirler ya da buna haram demekten vazgeçerler.
Filmlere gelince piyasadaki filmlerin çoğu haram unsurlar barındırmaktadır. Filmler çekilirken İslami ilkelere dikkat edilmemektedir. İslami hiç bir kaygı taşımayan filmlere ücret ödeyerek destek olmak hatadır. Kaldı ki meşru olmayan görüntülere ya da sözlere tanık olmak müslümana yakışık almaz. Bunların dışındaki filmlere gelince emek verenler meşru ölçüde haklarını alıyorlarsa telif gibi sınırlamalar koyarak verdikleri emeklerin makro düzeyde üstünde bir ücret almalarını etik bulmuyorum.
Allâh en doğrusunu bilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.