You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sigaraya Mübah diyenler

Sigaraya Mübah diyenler

Yönetici
RE: Sigaraya Mübah diyenler
Biz ne zaman bu hale geldik. :D
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
Kalemşör, öncelikle hoş geldiniz diyeyim.

Sigara ile ilgili kapatılmış konuda sürekli karşı tarafa ahmakça, cahilce kelimelerini kullanmanız hiç hoş olmamış ve size -bir ilim ehline- yakışmamış.

Yazıların tamamını okuyamadım. Anladığım kadarıyla siz doktorların sigara zararlıdır görüşüne karşı çıkmışsınız. Bugüne kadar bu şekilde öğretildi bizlere. Eğer cidden zararlı bir şey olmasaydı bu sigara üreticileri bir doktor çıkartır açıklama yaptırırdı. Ve sigara zararlıdır diye bizzat sigaranın üzerine sağlığa zararlıdır yazılmasına izin vermezlerdi. Bu sigara sektörünün ne kadar geniş olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne paralar döndüğünü hepimiz biliyoruz. Sağlığa zararlıdır diye sigarayı bırakan az da olsa insan var. Sizce bir sigara üreticisi müşteri kaybetmek ister mi? Tvlere bir doktor çıkartır bunun zararlı olmadığını izah ettirmezler miydi? Sizce zararlı değilse neden bunu yapmıyorlar neden işin ehlini de yanlarına alıp bu değişen bilgiyi bizimle paylaşmıyorlar? Bu konudaki düşünceleriniz neler?

Siz tütün zararlı değil demişsiniz. Acaba sigaradaki tütün değişikliğe uğruyor ve zararlı mı oluyor yoksa sigaradaki tütün orijinal, herhangi bir işleme tabi tutulmamış tütün mü?

Alimler arasında şu tartışmalıdır: Sağlığa zararlı olan her şey haram mıdır? Bu konuda her iki görüşü de savunan hocalar var. Mesela Karadavi sağlığa zararlı olan her şeyin haram olduğunu söylüyor. Bu tarz konularda müftü doktora göre fetva verir, doktor zararlı derse müftü haramdır fetvasını verir demektedir.

Delil olarak kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah sizi esirgeyendir ayetini yazmış.

Hadis olarak da "Ne zarar ver ne de zarar gör" hadisini yazmış. Sigara içmek yavaş yavaş kendini öldürmektir. Yavaş yavaş intihar etmektir demektedir.

Ayrıca yine Karadavi, sigaranın zararlı olduğu konusunda icma olduğunu söylemektedir.

Not: Kitaplar üst üste olduğu için kitaplara ulaşmam zor. Kolay yerdeydi bu kitap o yüzden bu kitaba bakabildim sadece. Prof.Dr. Yusuf El-Karadavi, Günümüzde Fetvanın Değişebilirliği, s.78-79)

Kalemşör son olarak şunu sormak istiyorum anlamak için: Sigara zararlı ise içmek haram değil midir? Kendine zarar verme diyen vs.hadisleri nasıl anlamalıyız?
Camide bile sünneti ihya edemeyen bir toplumdan siz ne bekliyorsunuz bilmem; ama benim hiçbir beklentim yok!
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
Sözlerin sigara dumanları arasında kayboluyor ama ben yeni hayallerin arkasında sana iyilikler temenni ediyorum, haydagerin dediği gibi ağzını açan anlaşılmak ister ama anlaşılmazsa geri de sadece yorgunluk kalıyor
Ben kitap ve sünnetin dışındaki reylerle ilgilenmiyorum ama nass getiren kimseler her zaman ilgi odağımdır, umarım sende bir gün orada olursun
Selam ile
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 08-04-2016, Saat:08:52 PM, Düzenleyen: kalemşör.
Yönetici
Eklenen resim burada da görünsün istedim.

[Resim: m6AvaZ.jpg]
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
...
Başlığı görünce aklıma sigara geldi ,bir tane yakayım hemen

“Hayat tiyatro gibidir, en kötü insanlar, en iyi yerlerde otururlar.”
Aristofanes
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.