You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sigara Haram mıdır?

Sigara Haram mıdır?

Kıdemli Üye
RE: Sigara Haram mıdır?
6 - 145 - De ki: "Bana vahyolunanlar içinde, bu haram dediklerinizi yiyecek birine yasaklanmış bir şey bulamıyorum. Yalnız şunlardan biri olursa başka: leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o bir pisliktir- Allah'tan başkası adına boğazlanmış bir murdar." Iztırar haline düşen, başkasının hakkına dokunmamak, zorunluluk sınırını da aşmamak şartıyla bunlardan yiyebilir. Çünkü senin Rabbin çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.

16 - 116 - Yalan düzerek Allah'a iftira etmek için, dillerinizin uydurma nitelendirmeleriyle "Şu helaldir, şu da haramdır!" demeyin. Yalan düzerek Allah'a iftira edenler kurtulamazlar

5 - 101 - Ey iman edenler! Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın. Eğer Kur’an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetmiştir. Allah çok bağışlayıcıdır, aceleci değildir.

....... O yüzden sigaranın zararlarını anlatmakta sorun yok , başkalarının yanında içince zarar verdiğini anlatmakta sorun yok , yavaş yavaş öldürdüğünü anlatmakta sorun yok , kampanya yap sigara içmeyin zararlıdır diye sorun yok , müslüman bu kadar zararı olan şeyi içermi deyin sorun yok , fakat sigara haramdır demek yanlış , Allah sigarayı haram kıldı anlamına gelir çünkü , fakat anlat onun zararlarını fakat Allah ın adını islamda haram diye katmayın , bu sadece sigara için değil diğer örnekler içinde geçerlidir , yiyecekler vs. islamda yapılmaması gerekenler listeleri var bazı insanların bu da yanlış islam dininde hüküm budur demeyin fakat zararlı şeyleri anlatın ona lafımız yok , baskı ile millete Allah adıyla zorla bişeyler dayatmayın , başkada bişey demiyorum anlayan anlar .
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 22-05-2013, Saat:05:46 PM, Düzenleyen: e2828.
Acemi Üye
Zamanın varsa lütfen bu yorumumu baştan sona kadar oku.
Kardeşim, ben ikimizin de görüşünü yazıp kendi görüşümü neden haklı bulduğumdan bahsedeceğim. Yine itiraz edersen diyecek sözüm yok artık. Sen öyle düşünüyorsundur saygı duyarım ama eksik düşündüğünü belirtmek isterim. Sen bu konuya İslami yöntemleri göz ardı ederek, duygusal açıdan bakıyorsun. Allah’ın haram demediğine haram diyemeyiz diyorsun. Tamam ben de seninle aynı fikirdeyim, Allah’ın haram demediğine kimse haram diyemez. İtirazı olan varsa o çoktan İslam’dan çıkmıştır bile. İslam bir mantık dinidir. Düşünme gerektirir. Şuan üzerinde durduğumuz konu ise ayrıntıları fazla olan konudur. İşte sen ne yazık ki bu ayrıntıları fark edemiyorsun. Düz mantık ilerliyorsun. Bak sadece ben çıkıp haram desem neyse, günümüzdeki bütün din alimleri haram diyor. Zaten önceleri de mekruh diyorlardı. Şimdi sen bütün din alimlerini Allah’a karşı gelmekle suçluyorsun, oysa senin kendin bazı şeylerden haberdar değilsin. Din alimleri kendi kafasına göre haramdır demiyor. Allah’ın ayetlerinden ve hadislerden yola çıkarak İslam’da ki “Kıyas” yöntemini kullanarak haram diyorlar. Yani Allah’ın bildirdiğinden ayrı bir şey yapmıyorlar. Mesela intiharın haram olduğunu inkar etmiyorsun değil mi? Çünkü o Kur’an da vardır diyorsun. Veya israfın, bedene zarar vermenin, kul hakkına tecavüzün haram olduğunu inkar etmiyorsun. İşte elimizde bu ve benzeri Kur’an ayetleri olduğu için mantığımızı kullanarak sigaranın da haram olabileceği sonucuna varıyoruz. Çünkü sigara da bu haramlarla aynı özelliklere sahip.
Sen diyorsun ki, o zaman fabrika dumanları vb da zarar verdiği için haram olması gerekir. Fabrika bacalarına filtre takarak zararını minimum dereceye indirebiliriz. Bu konuda sorun yok. Ama bir fabrikatör zararlarını bildiği halde filtre takmıyorsa işte o haramdır. Tutup da fabrikayı kaldırmaktansa zararını yok etmeye çalışırız çünkü fabrika çoğu yönden faydalıdır. Veya tuz yemek de o zaman sigara gibi haram olmalı dedin. Et yemek de öyle olmalı dedin. Çünkü onlar da insana zarar veriyor dedin. Kardeşim eğer nefsine uyup da eti fazla yersen, kalp damarlarının yağlanmasına yol açarsın bunu bilerek yaptığın için bu da haramdır. Ama eti az yiyip, sağlığını koruyabilirsin. Vücudun ete ihtiyacı vardır, et bir nimettir. Sigaraya gelecek olursak, sigaranın hiçbir ama hiçbir yararı yoktur. İnsanın kullanması için gereken bir ihtiyacı yoktur. Nefsi tatmin etmek dışında. Ve sigarayı kullanıp kullanmamak senin elinde. Allah ne diyor? Bedeninize zarar vermeyin. Ama sen bu emri bildiğin halde kendi keyfin istedi diye, zevk amaçlı hala içiyorsan zaten Allah’ın emrine karşı gelmiş oluyorsun. Sadece kendini değil, doğal çevreyi, yakınında bulunan insanları da etkiliyorsun. Toplu katliyam yapmak haram olmaz mı? Allah’ın verdiği canlara işkence ediyorsun. Zaten sigara ilk çıktığı zamanlarda mekruh denilmişti. Senin düşündüğün gibi düşünürsek sigaranın çıktığı zamandan bu güne bütün din adamları dinden çıkmış oluyor. Çünkü Allah sigara mekruh da dememişti. Mekruh denildiği zamanlarda ise zararı tam olarak bilinmemekteydi. Anlayacağın kimse Allah’tan bağımsız kafasına göre haram demiyor. Bence iyice düşün bu konuyu eksiğini fark edersen lütfen yorum olarak bildir. Yoksa senin yorumlarından etkilenip de, zaten haram değil Allah daha çok affeder deyip sigaraya devam eden insanların vebali senin boynuna kalır ben şimdiden uyarayım. Ama fikrinde ısrarcıysan benim sana yapabilecek hiçbir şeyim yok diyorum Allah’a emanet ol…
Bunu ilk beğenen sen ol.
Kıdemli Üye
yazdığın yazıdan haram kelimelerini çıkarıp sadece öğüt niteliği olarak aldığımızda yazdığın yazı güzel , fakat islamda sigara haramdır kelimeleri islam dinine aykırıdır , yazdığın yazıya göre günde 3 veya 4 adet sigara içen kişi haram işlememiş oluyor çünkü az sigara içen kişi hastalık oranı daha az , sağlığa zararlı herşey haramdır ısrarında devam ediyorsun , bir oda dolusu haram üretiyorsun ki , sen ve senin gibiler dine ilave yapıyorlar , niyetin iyi gibi görünüyor haram derken fakat , niyetin iyi olsada bu iyi niyet Allah ın haram kılmadığını haram kılmaz , ben sigaranın verdiği zararlarla ilgili yorumlarına katılmadım demedim fakat haram demekte ısrar etmeniz sizi mahfediyor , çünkü haram kılma yetkisi Allah a aittir , sen sadece yorumunu belirtebilirsin , kuranın şurasına uymuyor , şu kısmına göre bana göre sigara pistir diyebilirsin ona lafım yok fakat hala haram demekte ısrar edenlerin vebali daha büyüktür çünkü sigara haram dendiğinde seninde saydığın gibi insanın vücuduna zarar veren her şeye haram demek zorunda kalırsın ve islam dinini bir nevi yıkmaya çalışıyorsunuz , Allah ın affettiği şeylere , serbest bıraktığı şeylere ısrarla haram diyorsunuz , son olarak sigara sağlığa zararlıdır diyorum ve müslüman içinde güzel bir şey olmadığını düşünüyorum deyip , islam dininde sigara haramdır diye bir hüküm olmadığını belirtiyorum ..........
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 22-05-2013, Saat:07:47 PM, Düzenleyen: e2828.
Kıdemli Üye
................Cehaletede bak sen sigara içenlerin vebali banaymış , içmesin sağlığa zararlı şeyi madem banene , ben helal yada haram diye hiç bir kelime kullanmıyorum ; ozaman şu sayacaklarımada haram demedikleri için vebali sizin gibilere ve tüm alimleremi olsun ? her doktorun yanına bir imam atayın madem haram kılsınlar keyiflerine göre islamda haramlar diye kitaplar türetsinler ; ( yorum olarak sağlığa zararlıdır , içmemek takvaya daha uygun olabilir diyenlere lafım yok )

spor yapmamak ::::::::> sağlığa zararlı ve her türlü hastalığın ve ölümün baş mimarı

aşırı yağlı yiyecek yemek ::::::::::> kilo yapar ve damarları tıkar ölümlerin çoğu kalpten

fast food ürün yemek :::::::::::> çocuk kalp krizlerinin baş mimarıdır

radyasyon yayan cihazlar ::::::::> kanserin baş nedenlerindendir

zeytinyağı yememek :::::::::::::> zeytin yağı yemeyip katı yağ çok yiyen ileride hasta olabilir

tuzu çok yemek ::::::::::> türkiyedeki ölümlerin baş nedenidir

gece gündüz ahireti düşünüp ağlamak korkudan strese girmek ::::::::: > stres hastalığa neden olur

cadde yada otoban kenarında evi olmak ::::::::::::> araba pisliğinden akciğer ve kalp hastalanabilir

çok aşırı kaysı yemek :::::::::::> ishal yapar

çiğ sucuk ve salam sosis fazla yemek :::::::::::::> kurt yapar

belin eğik durma :::::::::> kambur olursun

çekap yaptır 2 seneye bir ::::::::::> bütün vücudunu kontrol ettir doktora hastalığa yakalanma

aşırı Allah korkusu ::::::::::::::> stres yapar

ölümü çok düşün diyorlar :::::::::::> şizofren olabilirsin çok aşırı düşünürsen

kömür madeninde çalışma :::::::::::> hasta olur ölebilirsin

fazla bilgisayar oynama :::::::::::::::> radyasyon vs. var ve gözlerin bozulur

gdo lu gıdalar yeme ::::::::::::> ölümlerin ve genetik bozuklukların baş aktörü

her gün hergün yağda yumurta yeme ::::::::::> kalp hastası olursun

çok çalışma :::::::::::> sağlığından olursun

anne baba genetik açıdan kansere yatkınsa ::::::::::::> çocuk yapmayın kanser olabilir mi diyelim

anne baba kötü hastalıklara yatkınsa ::::::::::> çocuk yapma hastalık genetik onadamı geçer diyelim

.........................
.......................... say say say bu liste bitmez ve bunlara haram demeyenler vebal altındamı şimdi ? hepsini anlatabilirler bunların zararlarını fakat bunlarada haram diyemezler , diyen bir kişide görmedim zaten , sigarada her türlü hastalığa neden olur evet , çağın en kötü alışkanlıklarındandır evet fakat islamda haramdır diyemez kimse, yorum yaparlar , görüş sunarlar fakat islamda kesinkez haramdır diyemezler , müminlere yakışmaz derler , takva sahibi birisi içmez derler , kul hakkına girebilirsiniz derler , yorum yaparlar fakat islamda sigara haram diyemezler , çünkü öyle bir emir yok , ona haram diyen yukardakilerede demesi lazım ve bu işin sonu yok , oda dolusu haram , helal kitapları çıkar meydana ve bu dine kimse inanmaz ve yasakçı zihniyyet insanlara yaşam imkanı vermez , eğerki haram kılma yetkisini allah ve resulü dışında birisine verirseniz , kitaplar dolusu haram türetirler herkes birbiriyle kavga ederler , savaş bitmez , bu kargaşa bitmez , zaten şu anki müslümanların durumuda bu .
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 22-05-2013, Saat:08:30 PM, Düzenleyen: e2828.
Acemi Üye
Kardeşim resmen saçmalıyorsun. Lütfen bilmediğin konular hakkında kendi düz mantığınla hareket etme. Saçma sapan şeylerle sigarayı bir tutuyorsun. Garip garip cevaplar veriyorsun. Neyin peşindesin bir türlü anlam veremedim. İslam oyuncak değil. Eğer bilmiyorsan kendi uydurduğun saçma görüşleri %100 doğruymuş gibi yorum atma. Başka insanların da hakkına girme.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”(Bakara, 2/195)" Sigara kendi elinle kendini tehlikeye atmak değil mi?

Kendi kendinizi öldürmeyin." (Nisâ, 4/29 ) Sigara vücuda zarar vererek ömrü kısaltıyor.

“Allah her şeyde/her konuda ihsanı/iyi davranmayı emretmiştir. Kim kendine veya başkasına zarar verirse, iyi davranmamış ve Allah’ın ihsanla ilgili emrine aykırı hareket etmiş olur.”(Müntedeyatu mevkii’l-Ezher)

“Kişi ne kendi nefsine, ne de başkasına zarar veremez.”(İbn Mace, Ahkam, 17)

(Yiyip için, giyinin ve tasadduk edin Fakat israf ve kibirden sakının!) [Buhari] Bir zehre para harcamak israf değil mi?

Ey Âdemoğulları! Her mescide gidişinizde güzel giysilerinizi giyin ve yiyin, için, fakat israf etmeyin, Çünkü Allah israf edenleri sevmez

17:26- Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver Bununla beraber malını saçıp savurma

17:27 – Çünkü (malını) saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleridir Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür

Bir sürü böyle ayetler var. İşte sigara da bu ayetlerde yasaklananların özelliklerini barındırıyor. Senin yazdığın örneklerde öyle. Tuz haram değil ama tuzu fazla yediğin aman vücuduna zarar vereceğini bile bile yersen nefsine uymuş ve Allah'ın verdiği cana zulmettiğin için haram işlemiş olursun.

Tekrarlıyorum ve tekrarlamaktan yoruldum. Allah, Kur'an'da her haramı tek tek yazmamış. Belirli hükümler koymuş, o hükümlerle örtüşen şeyler de demek ki o hükümlerle aynı kapıya geliyor böylece onlarda o hükmün içine giriyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
1. Hadis-i şerife soğan ve sarmısak için: "şu iki bitkiden yiyenler mescidimize yaklaşmasın, çünkü insanların rahatsız oldukları şeylerden melekler de rahatsız olurlar" buyurulmuştur. (Bu ve benzeri hadisler için bk. Müslim, mesâcid 68-78.)

Sigaranın kokusu soğan ve sarmısaktan daha az rahatsız edici değildir ve üstelik sürekli ve kalıcıdır. Insanlarla devamlı beraber olmak zorunda olan melekler de vardır. Sigara içen insan kısa zamanda ağız kokusunu gideremez. Ağzı kokarken de camiye gelmesi yasaklanmıştır. Bu da onun sürekli camiye gelmemesini gerektirir. Böyle sonuçlara sebep olan birşeyin haram olmaması düşünülemez.

2. Buna bağlı olarak her türlü canlıya ve öncelikle de insana eziyet vermek haramdır. Ayet-i Kerime'de : "Mü'min erkekler ve Mü'min kadınlara haketmedikleri bir şeyle eziyet edenler şüphesiz açık bir buhtan ve günah yüklenmişlerdir" (K. Ahzâb (33) 58 ) buyurulmuştur. "Her eziyet veren ateştedir" denmiştir. Sigara içenler içmeyenler için küçümsenmeyecek bir eziyettir. Özellikle de sigara içen bir es, içmeyen hayat arkadaşı için bitmez tüKerimez bir eziyettir.

3. Eza veren şey aynı zaman da pisliktir. Pis olan bir şeyin hakkı ise haram kılınmaktır. Ayette "habis (murdar) şeylerin haram kılındığı bildirilmiştir. (K. A'râf (7) l57 ) Hz. Peygamber de soğan ve sarmısağa kokularının ağır olmasından ötürü "şu iki habis bitki" diye tabir etmiştir. (Bk. Müslim, Mesacıd 76) Rahatsız edici koku sigarada da fazlasıyla vardır. Öyleyse o da "habis"tir. Habis olan şeyleri ise Allah haram kılmıştır.

4. Sigaranın teneffüs edilen kısmı dumandır, yani ateştir. Oysa bunların yenilmesi ve içilmesi haramdır. Ayette haksız yere yetim malı yiyenlerin karınlarıyle ateş yiyecekleri söylenirken, (K. Nisa (4) 10. ) ateşin bir ceza aracı olduğu anlatılıyor. Bu ise helâl bir nimet olamaz. Keza "Artık semanın açıkça bir duman getireceği günü gözle" (K. Duhân (44) l0.) denirken dumanın (duhân) yine bir ceza ve tenkit aracı olduğu anlatılır. Suçlulara ceza aracı olarak yaratılan şeyler insanlar için nimet olamazlar. Hz. Peygamber'de sıcak yemekten hoşlanmazlar ve "Allah bize ateş yedirmemiştir" derlerdi. (Benzer hadis için bk. el-Hindî, Kenz. VN/109)

5. Sigara hiçbir faydası bulunmayan safi bir israftır. Allah'ın insanların kıyamını (yaşayabilmelerini) sağlaması için bahsettiği "mal'ın (K. Nisâ (4) 5.) ziyanıdır. Bazan çoluk çocuğunun nafakasını kısmaktır. Oysa pekçok ayet ve hadislerle hem israf hem de malı ziyan etmek yasaklanmıştır. (Bk. K. En'âm (6) l41; A'râf (7) 31; Hadis için bk. Buhari, zekât 18; Müslim, Akdiye 14.) yani haram kılınmıştır. Dolayısı ile bu durumda olan sigaranın da haram olması iktiza eder.

6. Sigara abesle iştigaldir. Allah ise insanları boş yere (abesle iştigal için) yaratmadığını bildirmiştir. (K. el-Mü'minûn (23) 115)

7. Sigara "bid'at" tır. Çünkü bid'atın bir göstergesi de, yapıldığında ona karşılık bir sünnetin kaybolmasıdır. Sigara için insanlarda önemli bir sünnet olan ağız temizliği kaybolmaktadır. "Her bid'at ise dalalettir. Her delalet de cehennemdedir". (Müslim, Cum'a 43; Ebu Davud, Sünnet 5.) Cehenneme müncer olan bir şeyin haram olması gerekir.

8. Sigara Islam alemine Hiristiyan ve Yahudilerden geçmiştir ve onların bir uygulamasıdır. Oysa müslümanlar başkalarına benzemekten menedilmişlerdir. Binaenaleyh, sigara bu açıdan da menedilmiş yani haram kılınmış olur.

9. Hepsinden önemlisi, sigara insan için zararlı bir şeydir. "Bütün zararlılar ise haramdır" Gerçekten de bu gün artık sigaranın kimseye yarar sağlamadığı, aksine pek çok zararlarının olduğu tıp uzmanlarınca ortaya konmuştur. (Sigaranın zararları konusunda ISAV'da tertib edilen (26.10.199l ) sempozyuma sunulan tebliğlere ek olarak ayrıca bk. en-Nesîmî, age. I/343 vd.) Zararlılarda aslolan hükmün "haram" olacağında ise Islâm alimleri arasında adeta ittifak vardır. Çünkü "zarar ve zarara mukabıl zarar yoktur. (Mecelle md. l9 )Allah "Kendi kendinizi öldürmeyin" (K. Nisâ (4) 29 ) "Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın" (K.Bakara (2) 195 ) buyurmuştur.

10. Sigara bütün bütün sarhoş etmese dahi bir nevi gevşeme ve uyuşturma tesiri yapmaktadır. Bütün sarhoş ediciler haram olduğu gibi, uyuşturucu ve fütur verici şeyler de haramdır. Ne var ki, sigara içene, sarhoş edicilere verilen ceza verilemez.

11. Hadis-i şerifte "Helâlın da haramın da belli olduğu, aralarında şüpheli şeyler bulunduğu, onlardan sakınanın dinini ve ırzını koruduğu, onlara düşenin ise harama düşecegi..." bildirilmiştir. (Buharî, Iman 39; Müslim, müsâkât 107.) Sigara ise en azından böyle bir durumdadır ve netice itibariyle harama götürür.

12. Sigara konusunda Islâm Halifesinin yasaklaması mevcuttur. şeriate muhalif olmayan konularda veliyyu'1-emrin isdar edeceği buyruklara şer'an uyma zorunluluğu vardır, aksine hareket ise naslarla haram kılınmıştır. Binaenaleyh, sigaranın da haram olması gerekir.

13. Sigara insanı, Allah'ı zikretmekten ve O'na karşı kulluk görevlerini ifa etmekten alıkoyar. Sigara tiryakisi oruca çok zor tahammül eder. Bu yüzden pek çok kişi oruç tutmaz. Itikata hiç cesaret edemez. Allah'ın zikrinden alıkoyan birşey ise batıldır, haramdır.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
Sigara içenler hakkında bir görüşüm;Sigara içenlerden daha fazla vergi alınmalı hastaneleri en çok mesgul eden ve ağır hastalık taşıyıp fazla masraf çıkaran kişiler genelde sigaradan hasta olanlardır.Bu giderler de vergi olarak bizim cebimizden çıkmakta değil mi hak mı bu gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-05-2013, Saat:06:56 PM, Düzenleyen: Sükut.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.