Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Şehzade osmanoğulları ile sohbet

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 1 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Murataltug
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
General
*
3,005
konular
116
REP PUANI
Yeni Üye

Nov 2017
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
11-11-2017, Saat:08:41 AM
ŞEHZADELER İLE RÖPORTAJ
Kaynak gazete vatan

Şehzade Orhan Osmanoğlu: Atatürk bizi kovmadı. Yurt dışına çıkartarak saltanat düşmanlarının elinden kurtardı. Bugün Türkiye’de olmamızı ve hayatımızı Atatürk’e borçluyuz... 

1924’te Türkiye’den Beyrut’a sürgüne gönderilen Sultan İkinci Abdülhamit’in Oğlu Mehmed Selim ve torunu Mehmed Abdülkerim’in soyu bugün hayatını Türkiye’de sürdürüyor. 1978’de Türkiye’ye yerleşen Harun Abdülkerim Osmanoğlu, oğulları Orhan, Abdülhamid Kayıhan ve torunları Yavuz Selim, Muhammed Harun’la birlikte Türkiye’de yaşayan tek şehzade ailesi. Bugün saray ya da yalı yerine Merter , Beylikdüzü gibi mütevazı semtlerde apartman dairelerinde yaşıyor aile, ticaret şirketi işleterek hayata tutunmaya çalışıyor.

Orhan Osmanoğlu’nun ağzından hanedan yaşamı. 

‘İlaç parasını zor bulan var’ 
“Türkiye’de vakıf kurmak gibi bir niyetimiz var. Kuracağımız vakfın başlıca görevleri aileyi bir araya toplamak, aile içerisindeki ufak tefek kırgınlıkları bitirmek ailenin ihtiyaçlarını gidermek Çünkü hanedan varlıklı yaşamıyor. aramızda ilaç parasını zor bulan var amacımız kimseye muhtaç olmayacağımız bir fon oluşturmak.” 

“Siyasiler amcam Ertuğrul Osman’ın cenazesine niçin bu kadar önem anlamış değilim. Çok şaşkınız. teşekkür ederim Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal’ı da beklerdik. Çünkü bizde vatanın evladıyız. Siz geçmişi 700 seneyi siliyor musunuz? Sarayda doğan son şehzadeye. Son görevimizi birlikte yapsak ne olur Hanemize eksi yerine artı yazılır. Cenaze herkese açıktı.

Cenazeyeye papaz ruhban öğrenci, İsmail Ağa Lideri Mahmut Efendi herkes gelir. Biz gelenlere bir şey diyebilir miyiz? Sanki biz ilan veriyoruz sakın sofular gelmesin solcuları cenazede görmek istemiyoruz. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman ne Osmanlısın ne bu vatanın evladısın. Tekbir her cenazede getiriliyor.ben cenazeye daha fazla vatandaşın katılmasını bekliyordum.” 

‘Bizi siyasette soyadımız için kullanırlar’
“Bize defalarca partilerden teklifler geldi.biz siyasete girmek istemiyoruz. partiler soyadımızı kullanmak ister. Allah bizi siyasetten uzak tutsun. Başbakan Erdoğan beni, kardeşimi ve oğlumu görünce, ’Siz niye bize gelmiyor musunuz? dedi. geçiştirmek zorunda kaldım. Sağolsun Başbakan’ımızdan hiçbir şey istemiyoruz. Taziyeye gelmesi yeter.

12 yaşıma kadar babaannem Sultan Abdülhamit’in torunu olduğumu anlatsada Suriye’de Arap vatandaşı gibi büyüdüm. Sıkıntılarımız vardı. Lüks içinde değildik. Babam memurdu. memur ailesi haftada kaç kere et yiyorsa bizde o kadar yiyorduk.Allah’a şükür kimseye muhtaç değildik.

Türkiye’ye gelmemizin sebebi annemizdir. burada hayat şartlarımızın iyi olacağını düşündü. Babam yalnız olacağı biraz çekiniyordu.hiç bir dönem kendimizi şehzade gibi hissetmedik. Nasıl bir şey şehzade olmak bilmeyiz. bizi çok seven bir cemaat bile okulda okuyan oğlum için parayı getirirseniz okur, yoksa çocuğu alın okuldan dedi.” 

“Kimse kendine puslu havada av aramasın. Ben Mustafa Kemal’e laf söyleyen insanı cahil olarak görürüm. Bu vatana gelebilmemizi, sağ kalmamızı ona borçluyuz. Mustafa Kemal ailemizi tehlike olarak görmedi. Bizi kovmadı. Ailemizin başına tehlike gelebilir diye bizi yurtdışına çıkardı

O zamanlarda bir saltanatçılar vardı bir de saltanat düşmanları. Saltanat düşmanları bizi yok edebilirdi. Burada kalmamız çok tehlikeliydi. Onun için cumhuriyetle barışığız Ankara’ya gittiğimde Anıtkabir’i de ziyaret ettim. saygı duruşu yerine Fatiha okudum.Atatürk’ün huzurunda put gibi durmaktansa Fatiha okumak mantıklı geliyor. Bu konuları sormaktan vazgeçin artık.” 

“Saltanat devam etse kafam ticarete çalıştığı için Maliye Bakanı olurdum. Sarayda başımızda sultan dedemiz var. Dışarı adım atamıyoruz.Biz serbest yaşamaya,kafama estiği gibi dolaşmaya alıştım. Uçağa atlar Avrupa’ya giderim, başka yerde gezerim. İyi ki olmamış çünkü sıkıntıya gelemem.

Abdülhamit’in torunu olduğumu duyunca seven kadar sevmeyen de gördüm. 1998’de krize girdiğimde bir kadın dedelerin gibi parayı yiyip kaçacak mısın?’dedi. duyduğum en kötü laftı. Kadın olduğu için cevap veremedim. Soyadımı ticarete karıştırmadım. Osmanbey’de beni herkes bilir ama kimin torunu olduğumu kimse bilmez.” 

Dedelerimizin aleyhinde yorum yapmak istemem ama Sultan Abdülhamid zamanındaki şehzadelerden sonra dine ilgide azalma oldu doğru.ibadetler azaldı. dedem Abdülhamid İslam’ın zayıfladığını görüp halifeliği ön plana çıkarttı.şehzadelerin saraydan dışarı çıkmalarını yasakladı. şehzadeler Avrupa ve ABD’de yaşadıkları için dinle ilişkileri azaldı.

Ortadoğu’da büyüdüğümüz için dini bilgimiz fazladır. İslam’ı babamız zorlayarak değil çok yumuşak anlattı. Hanedanda bize sofu grubu derler. Ailenin geri kalanı sosyetiktir. Benim annemin başı kapalıdır. dört kızımın başı açık. bizde zorlama yoktur.” 

Hanedan Reisi Osman Bayezid’i iki saat gördüm. telefonla görüşürüz. Yumuşak huylu, sevecen birisidir. asla basına çıkmaz. Türkçe bilir. Kendisi en yaşlı hanedan reisi Osman Bayezid’den önümüzdeki günlerde bir yazı alıp kuracağımız vakıfta oHanedan Reisi olmasını sağlayacağız.

Suriye’de yaşayan amcam Şehzade Dündar çok hasta kulakları duymuyor. Telefona bakmaz, röportaj yapmaz, evinin dışına ancak emekli maaşını almaya çıkar. Bana sakın beni bu işlere bulaştırma diyor.” Hanedan Reisi Osman Bayezid oldukça kibar, ağır ama temiz bir Türkçe kullanıyor. sesi kulağa oldukça sağlıklı geliyor

ABDÜLHAMİD KAYIHAN

1924’teki sürgünden sonra Türkiye’de doğan ilk şehzade. ele avuca sığmayan 22 aylık Türkiye’deki en ufak şehzade Muhammed Harun’un babası. Suriyeli eşi Walaa ile evli şehzade, 8 yıl boyunca o kaza senin bu cinayet benim diyerek gazetecilik yapmış başarılı bir eski polis muhabiri.

Bugün abisiyle birlikte çalışan Abdülhamid Kayıhan, “Cinayet cinayet dolaştım. Ölümü takip eden şehzade oldum. Hiç kimse şehzade olduğumu öğrenmedi. Şehzade olduğumu söylediğimde Cinayet peşinde koşan şehzade olur mu? “ diyerek bana inanmadılar Amatör
futbol oynarken sakatlanınca futbola son verdim

ŞEHZADE HARUN

Soyadımdan korktular işimden oldum
Suriye Cündede doğan Şehzade Harun, Suriye Ordusu’nda sivil memur olarak 6. rütbeye kadar çıktı. 1978’de Türkiye’ye geldiğinde girdiği ilk işten soyadından korkulduğu için kovuldu. “Sıkıntıyı Türkiye’de öğrendik” diyen Şehzade Dündar’ı Suriye’de bir ayda vatandaşlığa kabul edilirken vatanım dediği Türkiye’de 9 yıl vatandaşlık beklemesi.Erbakan dahil kimse yardım etmedi.

ŞEHZADE DÜNDAR

Özal olmasa vatandaş olamazdık” diyen şehzade, Türkiye’de 18 yıl çalıştığı Suudi Arabistan Konsolosluğu’ndan baş katip olarak emekli oldu. Şehzade Dündar’a en çok dokunan elinde dededen kalma tapuyla İpsala’da almaya çalıştığı 3 bin dönümlük arazi için bir kamu görevlisinin “Deden buraları halktan gasp ederek, cebren aldı. Bunları sana vermeyiz” demesi olmuş. 

ŞEHZADE YAVUZ SELİM

Özel bir üniversitede grafik tasarımı okuyan genç Şehzade Yavuz Selim, çok popüler.saltanat İngiltere’deki gibi devam etseydi Yavuz Selim’in Prens William gibi ilgi göreceğini kestirmek zor değil. Babasıyla katıldığı bir televizyon programında şehzade olduğu anons edilince o anda 5 evlilik teklifi almış.

Facebook’taki sayfama bir saatte 250 arkadaşlık gelmiş her gün 100 arkadaşlık geliyordu.tekliflerin yüzde 80’ini kadınlardan. Çok bunaldım. Zor başa çıktım” magazin malzemesi olmak istemiyorum En çok kızdığım hanedan mensublarına cumhuriyet düşmanı muamelesi yapılması “Cumhuriyette doğduk. Cumhuriyetle büyüdük. Türkiye’deki herkes kadar Cumhuriyetçiyiz”

ŞEHZADE ORHAN

Şam’da doğan Şehzade Orhan Türkiye’ye yerleşen ilk isim. babasının çalışamaması yüzünden çorap satan, tezgahtarlık yapan şehzade, “Tezgahtarlık yaptığım işyerinde tuvalet bile temizledim. Bundan gocunmadım” diyor. 4’ü kız biri erkek 5 çocuğu olan Şehzade Orhan ailenin geleceğinde en aktif üyes

Ekonomik krizlerde iki kere batan 3 milyon dolar kaybeden Şehzade Orhan gözü kara bir işadamı. Babası ve kardeşi gibi Suriye vatandaşı olan Orhan Osmanoğlu sık sık seyahat ediyor. Osmanbey’de dış ticaret şirketinin başındaki şehzade, Ortadoğu olmak üzere dünyanın dört bir tarafına ihracat yapıyor.
Profesör
*
38,989
konular
26,559
REP PUANI
Yeni Üye

Mar 2013
(Kayıt Tarihi)
Kız
(Cinsiyet)
12-11-2017, Saat:07:33 PM
okurken bir hadisi şerif geldi aklıma: "Dünya mü'minin zindanı, kâfirin de cennetidir." Allah razı olsun..
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.

Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi